Анастасія Джогола, Brand and Communication director в ІТ-компанії QArea

Традиційний підхід до балансу між роботою та особистим життям стає все більш застарілим у сучасному світі. Завдяки новітнім технологіям ми завжди і всюди на зв’язку, можемо отримати доступ до важливих даних у будь-який час і, таким чином, виконувати робочі завдання будь-коли. Завдяки технічним досягненням, без яких ми сьогодні просто не можемо і не хочемо обходитися, межі між роботою і приватним життям стають все більш розмитими, а концепція, при якій особисте й робоче розділяється, стає все менш ефективною. 

Якщо work-life balance у сучасному світі досягти буває дуже нелегко, більш реалістичним варіантом може бути поєднання роботи та особистого життя. Різниця між балансуванням і змішуванням полягає в тому, що балансування повністю відокремлює роботу від особистого життя, тоді як змішування дозволяє нам об’єднати їх у здоровий спосіб, який гарантує, що ми виконуватимемо важливу роботу, не перевтомлюючись.

Що таке Work-life blending?

Ми живемо в неймовірно динамічному світі. Іноді все змінюється швидше, ніж ми це усвідомлюємо, що вимагає від нас миттєвих реакцій. Неважливо, чи вже закінчився робочий день, чи за вікном світанок вихідного дня, чи ми перебуваємо у відпустці – зараз необхідно діяти швидко, випереджаючи конкурентів.

Work-life blending – це підхід, при якому робота і особисте життя поєднуються в єдине ціле, забезпечуючи адаптивність і можливість бути продуктивним у будь-який час і у будь-якому місці.

Цей підхід передбачає, що співробітник може виконувати роботу не тільки в офісі, а й вдома, або в будь-якому іншому місці, де йому зручно. 

Нова концепція також переосмислює традиційний 40-годинний робочий тиждень, дозволяючи співробітникам працювати тоді, коли їм найбільше підходить, за умови, що вони виконують свої щоденні завдання і взаємодіють зі своїми командами. Це може призвести до підвищення продуктивності, зменшення стресу та загального покращення самопочуття співробітників.

Коли особисте і професійне життя зливаються у свідомий і контрольований спосіб, це дає переваги не лише роботодавцям. Працівники також отримують вигоду. Давайте розглянемо, як саме.

Жити на повну, а не жити заради роботи

Ймовірно, найбільшою перевагою Work-life blending є свобода. Ви можете відносно вільно розпоряджатися своїм часом і самостійно вирішувати, коли і які завдання виконувати. Якщо у вас призначена важлива особиста зустріч, вам не обов’язково брати вихідний або відпустку, ви можете просто спланувати свою роботу навколо неї. 

Сьогодні у вас не так багато справ, або ви впоралися з ними досить швидко? Тоді вам не потрібно чекати закінчення робочого дня, а можна піти додому раніше і провести час зі своїми близькими. Наступного дня обсяг роботи значно більший? Варто затриматись на роботі, аби завершити всі поточні справи. 

Ще однією перевагою Work-life blending є можливість слідувати власним біоритмам.

Ви – апологет народного прислів’я  «Хто рано встає, тому Бог дає»? Без проблем: можете прокинутися з першими променями сонця та одразу поринути у звіти, документи й електронні листи. 

Вам потрібно трохи часу, щоб зібратися з думками, адже ви не можете ясно мислити вранці? Завдяки поєднанню роботи та особистого життя – це не проблема. Ви просто починаєте свій робочий день пізніше.

Ви справжня «сова» і найкращі ідеї у вас з’являються пізно ввечері, змушуючи працювати найпродуктивніше? Тоді слідуйте своєму біоритму. Завдяки Work-life blending ви можете ідеально використовувати свої фази продуктивності. 

Очевидно, що щасливішим є той, хто може відносно вільно розподіляти свій час і самостійно вирішувати, коли якими завданнями займатися. Це підвищує задоволеність та мотивацію

З концепцією поєднання роботи та особистого життя тепер не треба псувати настрій, заводячи будильник і йти вранці демотивованим на роботу. Нові підходи дозволяють оптимально використовувати внутрішні ресурси, коригуючи плани та управляти своїм життям так, як хочеться.  

Попри низку переваг не варто забувати й про «ложку дьогтю» цієї концепції. Наприклад, постійна готовність до роботи може негативно вплинути на ваше здоров’я. Тому обов’язково практикуйте mindfulness. 

Якщо вам вдасться залишатися структурованим навіть тоді, коли у вас немає чіткого графіка, то ви зможете оптимально скористатися всіма перевагами поєднання роботи та особистого життя. 

Поєднання роботи та особистого життя: поради щодо впровадження

Те, чи буде Work-life blending корисним, значною мірою залежить від його «налаштувань». Наведені нижче поради допоможуть вам впровадити баланс між роботою та особистим життям таким чином, щоб переваги переважали над ризиками.

  • Структуруйте свій день

Працювати, коли зручно, а в перервах між роботою займатися особистими справами для багатьох це звучить як ідеальне рішення. Однак багато хто швидко збагне, що день без чіткої організації не для них. Важко планувати, якщо ви не знаєте, коли закінчите роботу. Але хороша новина полягає в тому, що ви можете самостійно структурувати свій день. Розподіліть його на певні часові кластери, встановивши основні робочі години, від яких ви можете відхилятися лише у виняткових випадках. 

  • Використовуйте фази найбільшої продуктивності

Щоб якомога легше поєднувати роботу та особисте життя, використовуйте для цього свої найпродуктивніші фази. Подумайте, коли ви можете сконцентруватися найкраще, а коли – найгірше, і плануйте свої дні відповідно до цього. Також плануйте окремі завдання відповідно до вашої здатності до концентрації.

  • Фіксуйте робочий час

Щоб уникнути ризику працювати понаднормово або недостатньо, варто фіксувати свій робочий час. Візьміть собі за звичку завжди записувати, коли ви працювали. 

  • Вільний час без докорів сумління

Щоб поєднання роботи та особистого життя пішло на користь, ви повинні дозволити собі достатньо часу для особистих справ. Це важливо не лише для психічного, але й фізичного здоров’я. Якщо необхідно, позначте особисті плани як фіксовані зустрічі у своєму календарі. А потім дотримуйтеся їх без докорів сумління. Зрештою, ви все одно будете більш продуктивними, якщо матимете достатньо перерв між робочими завданнями.

  • Створіть вдома справжній офіс

Якщо ви регулярно працюєте вдома, варто облаштувати справжній офіс, якщо це можливо. Кухонний стіл не може бути постійним рішенням.  Варто ізолювати себе від факторів, що відволікають, та оточити речами, що надихають. 

Враховуючи те, що популярність Work-life blending дедалі зростає, компанії, які ігнорують цей тренд, можуть втратити лояльність своїх співробітників. Роблячи перші кроки у переході від ідеї балансу у бік ідеї змішування за допомогою таких ініціатив, як гнучка робота, роботодавці зможуть випереджати конкурентів, підвищувати рівень залученості співробітників, а також підвищувати показники утримання персоналу й привабливості компанії. 

Але варто пам’ятати: зазначена концепція може підійти не всім. Для декого актуальним може залишатися традиційний робочий розпорядок з щоденною активністю у період з 9 до 18.

Читайте ще: Я більше не люблю свою роботу. Що потрібно змінити — мислення чи професію?