Ще до початку повномасштабного вторгнення, в листопаді 2021 року, йшлося про те, що всі жінки від 18 до 60 років мають стати на військовий облік. Зараз в інформаційному просторі дуже багато інформації щодо обов’язку певної категорії жінок стати на військовий облік з 1 жовтня 2023 року. Звернулися до Віти Заболотньої, адвокатки Gracers Law Firm, аби прояснити, що чекає на жінок з 1 жовтня 2023 року.

Експертка зазначає, що військовий облік для жінок в Україні наразі носить добровільний характер. Зміни стосуються жінок, які здобули медичну або фармацевтичну спеціальність, вони будуть зобов’язані реєструватися в Територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП).

Починаючи з 1 жовтня 2023 року жінки з медичною освітою мають стати на військовий облік. Вони в майбутньому можуть бути призвані на військову службу чи залучені для виконання робіт із забезпечення оборони держави у воєнний час.

Такі жінки виконують військовий обов’язок на рівних засадах із чоловіками. Тобто, тепер законодавство не розрізняє військовозобов’язаних жінок і чоловіків.

Чому саме 1 жовтня 2023 року жінкам потрібно стати на військовий облік?

Пп. 1 п. 3 Наказу Міноборони України від 07.02.2022 р. № 35 визначено, що Головнокомандувач Збройних Сил України повинен забезпечити взяття жінок на військовий облік військовозобов’язаних згідно з переліком спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, після одержання яких жінки беруться на військовий облік військовозобов’язаних, з 01 жовтня 2023 року.

Тобто, згаданим Наказом передбачено, що саме з цієї дати жінки мають ставати на військовий облік військовозобов’язаних. Це повинні зробити жінки, що мають таку спеціальність і професію, які вказані та затверджені в Наказі Міністерства оборони України від 11.10.2021 р. № 313.

Чи має право підприємство працевлаштовувати жінок з 1 жовтня 2023 р. без військового квитка?

Наразі хвилюватися роботодавцям при пройомі на роботу жінок, які мають спеціальність та професію, що зобов’язує ставати на військовий облік, не варто, адже жінки, які отримали медичну/фармацевтичну спеціальність до ухвалення Порядку № 1487 (до 30 грудня 2022 року) і не перебували на військовому обліку, можуть працевлаштуватися без постановки на облік до 2026 року.

Роботодавці можуть приймати на роботу жінок без військового квитка до 31 грудня 2026 р., але за умови, що жінка не є військовозобов’язаною, проте вимагати документи, що підтверджують цей факт, до 2026 року не можуть.

Та й перевірити цей факт на сьогодні немає змоги, оскільки реєстр військовозобов’язаних відсутній. До того ж законодавством не передбачено обов’язку роботодавця робити таку перевірку.

Чи будуть вручати повістки жінкам?

Щоб стати на облік, жінки проходять ту саму процедуру, що й чоловіки, але взяття на облік жінок носить поки добровільний характер та жінкам не будуть вручати повістки так, як це відбувається з чоловіками.

Який алгоритм взяття на військовий облік жінок?

Якщо жінка бажає стати на військовий облік, тоді вона має йти до ТЦК. Спочатку пишеться заява про те, що вона хоче стати на військовий облік, надає відповідні копії та оригінали документів: паспорт, ідентифікаційний код, свідоцтво про шлюб, народження дітей, про закінчення навчального закладу, довідку з роботи із зазначенням спеціальності, за якою вона працює на даний час, після чого на неї заводять особову справу.

Знову ж таки, наявність заяви, яка підтверджує бажання жінки ставати на військовий облік лише підтверджує її вільне волевиявлення. Далі її мають спрямувати на медкомісію, яка зробить висновок про придатність/непридатність до військової служби. Медкомісія у військовозобов’язаних жінок має проходити так само, як і в чоловіків: їх повинні оглянути хірург, терапевт, невропатолог, психіатр, офтальмолог, оториноларинголог, стоматолог, дерматолог. Єдина відмінність – жінки мають пройти ще огляд у гінеколога.

Чи випускатимуть військовозобов’язаних жінок за кордон?

Наразі, на відміну від військовозобов’язаних чоловіків, які перебувають на обліку, жінки незалежно від спеціальності, професії, факту перебування на військовому обліку та наявності статусу військовозобов’язаної можуть перетинати кордон безперешкодно та без обмежень. Це регулюється чинним законодавством.

Яка відповідальність чекає на жінок за ухилення від постановки на військовий облік?

Жінкам, які поки що не готові ставати на облік, не варто впадати в паніку та боятися відповідальності, оскільки постановка на військовий облік жінок означає, що жінка стає військовозобов’язаною та знаходиться в запасі для комплектування Збройних Сил або інших військових формувань. Постановка на військовий облік не означає, що жінки призвані на військову службу.

Що робити жінкам, які навчаються на спеціальностях, які підпадають під взяття на військовий облік?

Є нюанси для жінок, які отримують освіту, яка підпадає під категорію осіб, що стають на військовий облік. Згідно з п. 50 Порядку № 1487, заклади професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти, які здійснюють підготовку жінок за медичною або фармацевтичною спеціальністю, за два місяці до завершення навчання за освітньою програмою подають список щодо таких жінок (додаток 14 до Порядку № 1487) до ТЦК та СП, на території відповідальності яких вони розташовані. Такі особи отримують тимчасове посвідчення військовозобов’язаного відразу після закінчення відповідного навчального закладу.

Тому жінкам потрібно розробляти план дій та враховувати, в яку категорію вони підпадають та яким чином це може вплинути на подальший розвиток подій щодо постановки на військовий облік.

Читайте ще: Чи має право роботодавець відмовити працівнику у відпустці під час війни? Відповідають юристки