Гаряча пора відпусток у самому розпалі. Проте що робити, якщо за документами ви наче й у відпустці, навіть поїхали подалі від дому, а перестати рефлексувати на повідомлення в робочих чатах не можете? Насправді забути про роботу у відпустці важче, ніж може здатися на перший погляд.

Якщо ви продовжуєте читати пошту та відповідати на робочі телефоні дзвінки, то, навіть лежачи під час цього на пляжі, відпочити у вас не вийде. А відсутність відпочинку загрожує зниженням продуктивності та ефективності роботи. Тож зібрали поради, які допоможуть залишити роботу за календарем відпустки, відновитися та повернутися в офіс з новими силами.

Найкраще забути про роботу на відпочинку вам допоможе підготовка до нього. Починати готуватися до відпустки потрібно приблизно за два тижні. Цей термін допоможе вам домовитися з усіма та всіх попередити у спокійному темпі. 

Попередити колег

Цей пункт особливо важливий, якщо ведете проєкт з колегою або лише ви двоє працюєте з конкретним завданням. Обовʼязково розкажіть про дати, коли вас не буде, та задачі, які тепер ляжуть на плечі колеги. Попередьте, що ви зробите заздалегідь, а що зможе дочекатися вашого повернення, аби надто не перевантажувати колег.

Також варто розповісти, де ви проведете відпустку та пояснити, що там не завжди є звʼязок, аби мати змогу відповідати на термінові повідомлення.

Делегувати правильно

Ви можете розподілити свою роботу між декількома колегами або ж доручити неї лише одному. Головне — делегувати правильно. Це означає не перевіряти, як виконали вашу роботу, бо так ви все одно працюєте, лише поринаєте у свої обовʼязки не повністю. Якщо не можете повністю довіритися, то краще контролювати лише термін виконання, а не весь процес.

Завершити все, що можливо

Намагайтеся завершити більшість справ перед відпусткою. Це важливо не тому, що ви перевантажите колегу, який виконуватиме ваші завдання, а через те, що незавершені справи не дадуть вам відпочити на повну. У відпустці ви постійно будете думати про залишені завдання і те, як з ними впорається колега.

Налаштувати чати та пошту

Робочі чати на час відпустки переведіть на беззвучний режим. Так у вас буде менше спокуси зайти прочитати цікаве обговорення. Також напишіть у чаті, що ви будете у відпустці, аби зменшити ризик того, що вам хтось напише в особисті або тегне вас за звичкою. Можна ще більше знизити ризики — поставте на фото у месенджері з робочим чатом текст із датами, де вказано, що ви перебуваєте у відпустці. Тепер кожен, хто захоче написати вам в особисті повідомлення, побачить, що вас не можна турбувати.

На робочій пошті налаштуйте автоматичну відповідь, наприклад: «Вітаю! Я у відпустці з 31 липня до 11 серпня. Якщо у вас щось термінове, прохання писати Андрію». А також налаштуйте переадресацію на колегу, який вас заміняє. 

Якщо вам потрібно залишити канал для термінового звʼязку на випадок надзвичайної події: домовтеся з не більше як двома колегами про цей звʼязок, нехай він буде, до прикладу, за дзвінком, та обговоріть ситуації, у разі яких до вас потрібно телефонувати.

Дозволити відпочинок

Дозвольте собі хоча б якийсь час не думати про роботу. Адже постійна напруга, перебування в робочому ритмі та необхідність розвʼязувати проблеми, хоч і незначні, витрачає ваші емоційні та психологічні ресурси. Відпустка ж покликана їх відновити. Тож коли ви думаєте про роботу під час відпочинку, шкодите перш за все собі.

На відпочинку не намагайтеся встигнути все. Оберіть спокійний ритм, затримуйтеся, щоб розгледіти памʼятки чи просто полежіть біля моря. Вражень та заряду сил ви отримаєте більше, якщо оберете відпочинок, який до душі саме вам.

Також один з найкращих способів перезавантажитися — це отримати нові враження. Це може бути і коротка відпустка, проте декілька нових вражень дадуть вам заряд енергії та повернуть на роботу продуктивного працівника.

   Тетяна Ковальчук, авторка медіаплатформи budni

Читайте ще: Нічого, окрім роботи. Що таке профдеформація та чим вона загрожує?