До співбесіди (онлайн чи офлайн) потрібно готуватися. Пам’ятайте, що обирають не тільки вас, а й ви теж маєте право ставити запитання, уточнювати важливі моменти. Деякі роботодавці хочуть дізнатися максимально більше інформації від кандидата на посаду, але не на всі питання ви повинні відповідати, навіть за законом. Щоб відстояти власні кордони, потрібні знання та вміння правильно себе повести, почувши від рекрутера запитання, які він не повинен вам ставити.

На співбесіді роботодавці визначають, наскільки ви підходите для певної посади, це ідеальна можливість обговорити навички та досвід кандидата. Але існують обмеження щодо того, про що роботодавці можуть або повинні запитувати вас. Ось що потрібно знати, відповідаючи на них.

Допустимі запитання від роботодавців на співбесіді

Пам’ятайте, що запитання, які вам ставлять роботодавці/рекрутери на співбесіді, мають прямо чи опосередковано стосуватися вашої здатності виконувати певну роботу, займати певну посаду.

Допустимі також питання про певні особистісні риси/якості характеру, які можуть стосуватися посади, на яку претендує кандидат, наприклад: «Як ви справляєтеся зі стресовими ситуаціями на роботі?». Водночас питання, наприклад, «Чи страждаєте ви від будь-яких проблем з психічним здоров’ям?» – недопустиме.

Питання, які роботодавці не можуть поставити згідно з законом

Рекрутер не має права запитувати або вимагати від кандидата надати інформацію, яка містить ознаки дискримінації. Наприклад, запитання про вік, стать, релігію, етнічну приналежність, сексуальну орієнтацію, фізичні або розумові вади, сімейний стан та обов’язки, планування вагітності, політичні погляди, національність або соціальне походження. Адже це не впливає на здатність кандидата займати певну посаду та виконувати роботу. 

Тому відмова кандидату у працевлаштуванні через вищезазначені ознаки – ніщо інше, як дискримінація, яка заборонена і карається законом

Отже, на співбесіді наступні запитання від рекрутера/роботодавця заборонені:

  • Скільки вам років?
  • Яке ваше етнічне походження?
  • В якого Бога ви вірите? До якої церкви ходите?
  • Ви вагітні? Чи плануєте створити сім’ю?
  • За кого голосували на виборах?
  • Ви в одностатевих стосунках?
  • Чи є у вас фізичні, розумові вади?
  • Якою мовою розмовляєте?
  • Тощо.

Відповіді на ці запитання не продемонструють вашу здатність виконувати певну роботу. А той факт, що ці запитання ставлять представники компанії, може свідчити про намір або бажання дискримінувати вас, а цього слід уникати.

Винятки з правил

Майже у кожному правилі існують винятки. Інколи представнику компанії потрібно дізнатися відповіді на делікатні питання і дискримінація тут вже ні до чого. Наприклад, кандидат претендує на посаду на складі, яка потребує підняття важких предметів. Логічно було б запитати у кандидата, чи може він фізично виконувати таку роботу, чи немає в нього проблем зі здоров’ям, які могли б вплинути на здатність виконувати цю важку роботу.

Якщо представник компанії може обґрунтувати свої запитання – дискримінації тут немає. У такому разі питання щодо фізичного здоров’я стосується безпосередньо вашої здатності виконувати роботу, тому є доречним. (Про це детальніше ви можете прочитати у нашому матеріалі, – прим. ред.).

Що можете зробити, якщо вам ставлять питання, які, на вашу думку, містять ознаки дискримінації

Інколи на співбесіді важко відмовитися від відповіді на запитання, яке здається недоречним, адже ви дуже хочете отримати цю посаду. Тому відповідайте таким чином, щоб перенаправити розмову в інше русло – це повинно спрацювати.

Якщо представник компанії виходить за рамки й ставить запитання, яке містить ознаки дискримінації, ввічливо дайте відповідь, що ви не впевнені, що ваша відповідь має відношення до вашої здатності виконувати цю роботу. 

Скоріше за все ця відповідь змусить рекрутера усвідомити свою помилку та перейти до іншого запитання. Ви також можете використовувати таку відповідь, як можливість скерувати розмову в інше русло та зупинитися на ваших сильних сторонах, які насправді мають відношення до бажаної посади.

Делікатно відповідаючи на запитання, яке, на вашу думку, є дискримінаційним, ви даєте можливість рекрутеру пояснити, чому він вважає, що питання стосується посади. Можливо, таке запитання потрібне з недискримінаційної причини. Вислухайте його.

Пам’ятайте, на вас ні в якому разі не повинні тиснути, ставлячи запитання, яке має прояви дискримінації та не має прямого відношення до вашої здатності виконувати певну роботу на новій посаді.

Відповідайте чітко та впевнено, якщо вам ставлять відверто дискримінаційні запитання, і знайте, що ви можете подати до суду на потенційного роботодавця, якщо вас дискримінували під час співбесіди.

Інколи відмовлятися від відповіді чи уникати запитання може бути незручно, але знання того, що заборонено на співбесіді запитувати і завчасно підготовлена відповідь допоможе вам почуватися впевненіше та контролювати ситуацію. 

Читайте ще: Запитайте юриста: що робити, якщо натрапили на оголошення про вакансію з проявами дискримінації?

Читайте ще: Штрафи для працедавців за дискримінацію у вакансіях: що потрібно знати