Ярина Одноріг,
СОО Boosta Lviv

Уже давно сфера ІТ – одна з найбільш бажаних і популярних. Чому? «Бо за ІТ майбутнє, тут багато можливостей..» – зазвичай так відповідають кандидати, які приходять до нас на співбесіду. Не можу з ними не погодитись, оскільки я є яскравим прикладом людини, яка скористалась цими можливостями, і продовжую це робити.

Думаю, ви не здивуєтесь, якщо я скажу, що шлях від посади HR-generalist до СОО офісу був непростим. Однак з такою ж упевненістю я можу сказати, що не буває нічого неможливого. Тому, спираючись на власний досвід, готова дати кілька порад для тих, хто має бажання будувати свою кар’єру в ІТ.

1. Оберіть напрямок, який імпонує вам найбільше

У моєму випадку це сфера HR. І свого часу я хотіла працювати саме на посаді HR-generalist, оскільки ця позиція поєднує в собі зовсім різні ланки – рекрутинг, HR, а в моєму випадку був ще й офіс-менеджмент. А це означає, що можна отримати цінний досвід в кількох сферах одночасно, а далі вже обрати для себе, що подобається найбільше і в якому напрямку рухатись.

2. Дайте шанс і маловідомим стартапам

Зазвичай у маленьких компаніях набагато більше можливостей для кар’єрного росту, ніж у потужних брендів з гучними назвами. 4 роки тому я прийшла на посаду HR-generalist до Boosta у Львові, яка тоді нараховувала менше 10 людей, а в Києві – близько 50. Зараз же в Boosta 350 людей, а більшість менеджерських посад займають ті, хто починав свою роботу з нижчих позицій, як і я.

3. Не бійтеся складних завдань

Використовуйте всі можливості, щоб проявити себе, навіть якщо буде важко. Кар’єрні виклики можуть здаватися надто складними. Але сприймаючи їх як можливість розкрити свій потенціал, вдасться знайти мотивацію. Коли я потрапила у львівську Boosta, рекрутингові, адмін та HR-процеси ще не були налаштовані, що і стало моїм завданням. Тоді повністю синхронізувати усі процеси між містами здавалося мені нездійсненною місією, але як з’ясувалось пізніше – це було найпростішим завданням. Попереду на мене чекало ще багато викликів, пов’язаних і з рекрутингом, і з адмініструванням офісу, і навіть з просуванням бренду компанії. Наприклад, якось від менеджменту поступив запит на терміновий пошук трьох кандидатів із американським громадянством на позицію USA Market Manager. Здавалося нереальним знайти у Львові трьох громадян США з конкретним досвідом роботи, та ще й замотивувати їх працювати в маловідомій на той час компанії. Однак не буває нічого неможливого, і вакансії були успішно закриті. Так, кожне нове завдання, з яким я раніше не стикалась, змушувала мене вчитись, розвиватись і не зупинятись на досягнутому. З цього органічно випливає і наступна порада.

4. Вчіться та розвивайтесь в ідеалі щодня

І йдеться не про якісь супердорогі курси. Насправді маса корисної інформації зараз є у відкритому доступі. Переймайте досвід у колег чи друзів, ставте запитання, просіть порадити літературу і навчальні матеріали. І не обирайте вебінари чи лекції лише за привабливою рекламою. Краще перепитати у знайомих більш досвідчених спеціалістів, які саме курси будуть ефективними і вартими витрачених часу та грошей. Саме так я і робила, коли почала цікавитися сферою ІТ, ба більше – я роблю це й досі. Адже завжди є людина, яка в чомусь орієнтується краще за вас і може підказати, направити, зорієнтувати.

Застосовуйте отримані знання на практиці і не бійтесь помилятись. Наші помилки – це теж навчання. Недаремно ж кажуть, що не помиляється лише той, хто нічого не робить.

Якщо ви зараз знаходитесь в пошуках мотивації, то рекомендую звернути увагу на книги, що допомогли мені:

  • “Будь кращою версією себе”. Ден Вальдшмідт у своїй книзі не дає прикладних інструментів для досягнення успіху. Проте поділиться реальними надихаючими історіями людей, які змогли впоратися з усіма складними обставинами і досягти бажаного успіху. Ця книга змотивує не сидіти, склавши руки, а завжди рухатися далі.
  • “Доставка щастя. Шлях до прибутку, задоволення і мрії” Тоні Шей – це книга про успіх, людяність, взаємоповагу і чесність, про труднощі і як з ними впоратись, про команду і корпоративну культуру, гарний сервіс, про все, що точно зможе надихнути читача на досягнення нових вершин.
  • “45 татуювань особистості” і “45 татуювань менеджера” дадуть корисні поради, які ви, можливо, вже і знаєте, але завжди добре освіжити свої знання.
  • “Справа не в каві. Корпоративна культура Starbucks” Говарда Бехара розкаже про цінність людей у корпоративній культурі компанії, що буде дуже корисно для HR.

5. Адекватно оцінюйте себе і свої можливості

Коли я займалася рекрутингом і у кандидата були безпідставно завищені фінансові очікування, я запитувала, чому саме на таку суму він розраховує. І неодноразово чула відповідь: «Ну ви ж ІТ-компанія». Чомусь сформувалась хибна думка, що в ІТ усім платять багато. Насправді велику фінансову винагороду отримують лише ті, чия робота має якісні результати. Тобто ви повинні розуміти, що за ту оплату, на яку ви розраховуєте, треба запропонувати компанії відповідні навички. На жаль, trainee не може отримувати такі ж суми, як senior. І лише від вас залежить, наскільки довгим буде шлях переходу між цими позиціями.

6. Проявляйте ініціативу

Якщо ви відчуваєте, що на своїй посаді вже досягли достатньо, і готові рухатися далі – підніміть цю тему зі своїм менеджером, висловіть бажання розвиватись і рости. Ви повинні розуміти, які можливості компанія може вам дати, і чи може дати їх взагалі. Завдяки моїй ініціативності та проактивності з HR-generalist-а я виросла до HR-менеджера, далі – до HR бізнес-партнера, а потім до операційного директора.

Як же завоювати довіру керівництва? Мені допомогло чітке переконання, що не буває завдань, які неможливо виконати, є завдання, які ви не знаєте, як виконати. А це можна виправити, якщо поставити ціль і не вигадувати відмовок. Тоді підіймати питання щодо підвищення не складно, якщо відчуваєте, що можете більше, ніж раніше, і якщо ці відчуття підкріплюються реальними результатами. Для цього підготуйте self-review: опишіть ваші здобутки за час роботи в компанії, щоб розмова з менеджером базувалася на фактах, а не лише вашому бажанні підвищення.

Так, ми знову повертаємося до висновку, що протягом усього кар’єрного шляху треба адекватно оцінювати себе. Якщо ви розумієте, що успішно справляєтеся зі складними завданнями, менеджмент вам довіряє прийняття непростих рішень, що ви готові до нових викликів – час рухатися далі.

7. Працюйте лише в тій компанії, де у вас не виникає думка: «О ні, завтра знову на роботу»

Менеджмент, атмосфера в компанії, колектив, корпоративні цінності – це все дуже важливо і безпосередньо впливає на результат вашої роботи, хоча ви можете навіть не помічати цього. Одна з причин мого кар’єрного росту – в нас із Boosta стався super-match. Менеджмент компанії більш ніж лояльний до своїх працівників, дає свободу в прийнятті рішень, заохочує до навчання і розвитку, своїм прикладом показує, що наполеглива злагоджена праця – запорука успіху, і це мотивує ставити перед собою нові цілі й досягати їх.