Здається, аби описати все те, що приніс нам уже історичний 2022-й, бракує слів. Але ми все ж спробували їх відшукати і уклали словник від robota.ua – аби згадати все від А до Я та відправитись із цим здобутим досвідом у новий рік, назустріч перемозі. 

А – антикрихкість

Робота в умовах війни стала незвіданим, складним досвідом для усіх нас. Прискорились процеси прийняття рішень, довелося йти на впевнені кроки і налагоджувати роботу в умовах абсолютної невизначеності. Втім, попри найскладніші обставини, компанії та їх команди продовжують безперебійно працювати, аби рухати українську економіку вперед. 

Б – безпека

У 2022 році компанії стали справжньою опорою для своїх співробітників та одноголосно заявили, що безпека команди має найвищий пріоритет. Роботодавці евакуювали працівників із небезпечних регіонів, працювали над обладнанням комфортного укриття на час повітряних тривог, організовували тренінги із цивільного захисту і домедичної допомоги, надавали потужну психологічну підтримку.

В – волонтерство

Український волонтерський рух став всесвітньо відомим феноменом. Важко знайти приклади, настільки ж потужні та розмаїті за своїми форматами. З перших днів вторгнення ми поєднували волонтерство з основною роботою, і донині щодня доводимо: допомагати може кожен. І починати не складно.

Г – гібридний формат роботи

З повномасштабним вторгненням росії і, як наслідок, мільйонами вимушених переселенців, Україна стала однією з провідних країн з точки зору альтернатив офісній роботі. Гібридний формат, коли віддалена робота поєднується із відвідуванням офісу, став звичайною практикою для українських бізнесів, яка, до того ж, є зручною для багатьох працівників.

robota.ua тримала руку на пульсі цих змін. Ми додали фільтри пошуку, які допомагають кандидатам легко знаходити роботу з гібридним форматом, а роботодавцям – ще швидше закривати такі вакансії. 

Д – дистанційка 

В умовах воєнного стану віддалена робота поширилася далеко за межі фрилансу: компанії переформатовуються та пропонують full-time-зайнятість практично у будь-якій сфері – у маркетингу, освіті, IT, торгівлі, фінансах тощо. На robota.ua працює та фільтр «віддалена робота» та є окремий telegram-канал з дистанційними вакансіями – аби процес пошуку був максимально зручним, швидким та ефективним.

Е – електроенергія

Восени перед українськими компаніями з’явилося чергове випробування – організувати роботу команд в умовах постійних відключень електроенергії. Справжнім порятунком стали коворкінги, де можна працювати, коли немає світла. А ще – офіси, які перетворилися на пункти незламності для співробітників. 

Зараз, коли кандидати переглядають вакансії на robota.ua, вони одразу бачать компанії, які забезпечили свої робочі простори генераторами та безперебійним зв’язком. 

Є – єдність

Єдність – це вміння знаходити спільне будучи різними. Ми всі дуже різні за поглядами, сферами діяльності та життєвим досвідом. Але у рік війни, часи найстрашнішого болю, українці стали згуртованими як ніколи раніше. І після перемоги ми маємо зробити все, аби зберегти цю єдність.  

Ж – життя 

2022 рік допоміг українцям зрозуміти головне, відкинути другорядне, розставити пріоритети. Сьогодні ми ще гостріше усвідомлюємо: життя – найвища цінність, а робота має бути не найголовнішою, а лише приємною його частиною. Вона має бути наповнена сенсом і приносити відчуття користі та радості. 

З – захисники

Даючи спротив «другій армії світу», українці стали першою: за сміливістю, вмотивованістю, героїзмом, наполегливістю та креативністю. Ми дякуємо від щирого серця українським захисникам за кожен день, у якому можемо жити, навчатися і працювати.

І – інклюзивність

Сьогодні мільйони українців потерпають від агресії ворога, втрачають роботу, житло, рідні міста, і для нашої країни важливі створення нових робочих місць. Разом з тим, ці робочі місця повинні бути комфортними та інклюзивними, де враховані потреби всіх працівників, а простір не має жодних бар’єрів. 

К – кібербезпека

З лютого росія здійснила величезну кількість кібератак – на сайти органів влади, оборонний, фінансовий, енергетичний та комерційний сектори. Попри це, українські фахівці з кіберзахисту не тільки «тримають удари» – IT-армія успішно виводить з ладу тисячі сайтів агресора, зокрема й пов’язані з військовою інфраструктурою, а також стримують ворожу пропаганду.

Кіберпростір – це важливий фронт, який потребує фахівців. А в компаніях значну роль у запобіганні ризиків зараз відіграють і HR-спеціалісти

Л – лідерство 

Війна – це час змін, коли плани та комунікації знищуються, інструкції виконуються неправильно, виникають непередбачувані ситуації та робляться помилки. Лідери сьогодення – організацій, спільнот, держави, компаній – стикаються з новими викликами. І ці виклики вимагають нових навичок: здатності будувати мости, знаходити спільну мову, слухати інших, співчувати і створювати середовище, де панує довіра.  

М – ментальне здоров’я

Турбота про психологічний добробут стала необхідністю. Те, що всі ми з вами сьогодні переживаємо в емоціях та думках, потребує правильного виходу з нашого тіла та допомоги фахівців. І завдання роботодавців та бізнесу – допомогти своїм співробітникам знайти або повернути опори, які війна вибила з-під ніг. 

Н – навички нової реальності

Ринок праці підлаштовується до зовнішніх обставин і вже формується попит на навички, які не були такими популярними у мирний час. Це витривалість, психологічна стійкість, резильєнтність, критичне мислення, самодисципліна, самомотивація, емпатія.

О – онлайн-навчання

Дистанційне навчання застало школярів і студентів зненацька. Ніхто й не думав, що воно затягнеться так надовго і – вже після спалаху коронавірусу – його доведеться продовжити на тлі повномасштабного вторгнення. Але важливо й далі вчитися – аби здобувати знання та навички, які знадобляться для розбудови України після нашої перемоги. Попереду багато роботи! 

П – павербанк

Зовнішній акумулятор для зарядки пристроїв став ґаджетом №1 серед тих, які можна подарувати колегам, друзям та близьким на новорічні свята. У сьогоднішніх реаліях, навіть якщо маєш павербанк, то ще один точно не буде зайвим. 

Р – релокація

Через війну українські компанії опинились в умовах необхідності шукати нові шляхи розвитку бізнесу. Багато підприємців змушені були переорієнтуватись на нові ринки чи відкрити офіси за кордоном. 

Сьогодні у robota.ua ми допомагаємо українським роботодавцям шукати і знаходити співробітників не лише в Україні, а й за її межами.

С – стійкість

Цьогоріч кожна команда та бізнес заслуговує на особисту відзнаку за стійкість. Українська HR-спільнота продовжує працювати у період найбільшої агресії в Європі, гуртувати команди та створювати рішення, які не мають аналогів у світі.

У проєкті «Алея стійкості» ми зібрали унікальні історії про роботу та досягнення української HR-спільноти, аби закарбувати цей досвід та надихнути учасників ринку праці на наступні кроки до нашої спільної перемоги.

Т – Telegram

За даними Sensor Tower, за перший місяць повномасштабного вторгнення популярність Telegram збільшилась майже на 90%.Цей месенджер має виняткові функції, які стали особливо потрібними під час війни. 

У 2022 році Telegram став ключовою платформою для оперативного поширення новин, спілкування, пошуку допомоги. Цього року robota.ua запустила телеграм-канали, аби користувачі могли оперативно знаходити вакансії у різних областях України, за кордоном та для дистанційної роботи. 

У – українізація

Ми спостерігаємо і радіємо, як українці відмовляються від російської мови у вакансіях та резюме. Ще на початку року Верховна Рада ухвалила мовний закон, який зобов’язує роботодавців публікувати оголошення про роботу державною мовою.

Багато компаній публічно оголосили, що відмовляються від мови агресора в комунікаціях. Ми теж маємо для вас дієві поради, які допоможуть перейти на українську самому та перетягнути на цей світлий бік колектив. 

Ф – фриланс

В умовах війни саме фриланс став одним із рішень для спеціалістів, які втратили роботу. У 2022 році Верховна Рада України здійснила важливий крок – ухвалила закон, що передбачає трудові та соціальні гарантії для фрилансерів, тобто працівників, які надають свої послуги роботодавцям лише час від часу.

Х – HR

2022 рік наповнив роботу складним досвідом і новими викликами. HR-фахівці докладають чимало зусиль для стабілізації психоемоційного стану працівників і продовжують робити все, аби співробітники могли повноцінно працювати. Робота українських HR-ів неймовірно надихає команду robota.ua.

Ц – цифрова трансформація 

Вперше в історії людства війна відбувається не тільки у фізичній площині, а й у цифровій. І діджитал-трансформація – як держави, так і бізнесу – просто необхідна для функціонування інфраструктури, безперебійного доступу до роботи та навчання, надання послуг, покращення кібербезпеки та підтримки економічного фронту загалом.

Ч – чат-боти

У 2022 році комунікації вийшли на новий рівень, а чат-боти стали незамінними помічниками у нашій боротьбі. Допомога одне одному, пошук інформації, розвінчання фейків, інформування про дії ворога – ось не вичерпний перелік корисних автоматизованих функцій чат-ботів, які допомагають наближати перемогу. 

Ш – швидкість

Війна прискорила темпи всього: прийняття важливих рішень, трансформації процесів, дерусифікації громадського простору, важливих психологічних змін у суспільстві. Аби досягти результатів, які ми маємо сьогодні, кожному з нас довелося попрацювати на 200%. 

Щ – Щекавиця 

Пригадуєте, як першою реакцією на інформацію про ядерну загрозу стали паніка, відчай, страх, власна безпорадність та все найгірше? Потім в інфопростір просочилася ідея у разі чого зустрітися на Щекавиці, ми всі трохи заспокоїлись, і вкотре переконалися: гумор – це елемент  національної ідентичності та потужний метод боротьби зі стресом

Ю – Ukraine

Слово, що заполонило перші шпальти світових медіа, голосно звучало у новинах різних країн, з вуст перших осіб, стало символом боротьби за гуманітарні цінності, свободу та демократію в усьому світі.  

Я – «Як ти?»

Два простих слова, які кожен з нас отримував цього року в повідомленнях від близьких, друзів та колег. Два простих слова, які стали синонімом турботи, підтримки та любові. 

Читайте ще: 10 економічних термінів, які потрібно знати кожному українцю