Алеся Павлинська
радниця практик трудового та корпоративного права, М&А АО «Арцінгер»

З 14.08.2021 року в Україні набрали чинності нові правила щодо оформлення відносин з директорами товариств з обмеженою відповідальністю (ТОВ) та товариств з додатковою відповідальністю (ТДВ). Відповідні зміни внесені до статті 39 Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» Законом України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні».

Загалом ці зміни пройшли непоміченими, адже згаданий Закон більш відомий як «Закон про Дія Сіті» (тобто ніхто не очікував, що частина змін буде стосуватися всіх ТОВ/ТДВ, а не тільки резидентів Дія Сіті), та ще й набув чинності у «відпускний» період.

Далі розповімо, чому це важливо і кого стосується.

Можливість укладення контрактів з членами виконавчого органу ТОВ/ТДВ

Згідно з ч. 3 ст. 21 КЗпПУ, у визначених виключно законами випадках з деякими категоріями працівників можливо укласти саме трудовий контракт, а не звичайний трудовий договір. Контракт може містити трохи невигідні для працівника положення, такі як, наприклад, строк дії та додаткові підстави для звільнення.

П. 4 ст. 65 Господарського кодексу України дозволяє укладати контракт з керівником підприємства. А Закон України «Про акціонерні товариства» передбачає укладення контракту як з керівником (головою виконавчого органу), так і з членами виконавчого органу (правління, дирекції). На жаль, досі було незрозумілим, чи можна укладати контракт з членами колегіального виконавчого органу (дирекції, правління) ТОВ/ТДВ, а не тільки з головою такого органу. Зміни вносять ясність у це питання і відтепер на вибір роботодавця з усіма членами виконавчого органу можна укласти як трудовий договір, так і трудовий контракт. Тобто фактично полегшується процедура звільнення такої посадової особи. До того ж відтепер з такими посадовими особами взагалі можна не мати трудових відносин.

Можливість укладення цивільно-правових договорів з керівником та членами виконавчого органу ТОВ/ТДВ

За новою редакцією п. 12 ст. 39 Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю», роботодавець наразі має можливість обрати один з трьох видів договорів, які можна укладати з керівником та членами виконавчого органу:

  • трудовий договір;
  • трудовий контракт;
  • цивільно-правовий договір (ЦПД).

Це досить радикальні зміни, адже раніше керівники та члени виконавчих органів мали подвійний статус, тобто обов’язково перебували як в корпоративних, так і в трудових відносинах. Законодавство чітко дозволяло оформлювати виключно корпоративні відносини (за ЦПД) тільки з членами наглядових рад. Це підтверджувалось позицією та активною практикою Держпраці та податкових органів, які у випадку відсутності трудового договору/контракту з директорами намагались знайти приховані трудові відносини та тіньові зарплати. Тим більше, якщо йшлося про іноземців – без отримання дозволу на використання праці іноземців та їхнього працевлаштування компанії загрожував додатковий суттєвий штраф.

Відтепер іноземні директори також зможуть бути у виключно корпоративних відносинах з підприємством, без укладення трудових договорів, і, як наслідок, не отримувати дозвіл на працевлаштування.

Але тут є деякі міграційні нюанси. Така опція підійде лише тим іноземцям, які перебувають на території України не більше 90 днів на 180-денний період (для громадян країн, для яких діє безвізовий режим в’їзду на територію України). Якщо ж іноземцю необхідна віза для в’їзду або він постійно перебуває на території України, необхідно буде отримувати дозвіл на застосування праці, візу типу D-04 та посвідку на тимчасове проживання в Україні з оформленням трудових відносин, як і раніше.

До речі, для інших організаційно-правових форм юридичних осіб (акціонерні товариства та інші форми підприємств) таких послаблень не передбачено. Що досить дивно і нелогічно, але вочевидь зміни приймалися поспіхом та не врахували цей момент.

Можливість виконання повноважень виконавчого органу юридичною особою

І навіть така можливість передбачена відтепер Законом України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні», але виключно для резидентів Дія Сіті. Статутом резидента Дія Сіті – ТОВ або ТДВ – може бути встановлено, що повноваження виконавчого органу такого резидента Дія Сіті виконує юридична особа, зареєстрована за законодавством України (особа, яка здійснює функції управління).

У зв’язку з зазначеними змінами компаніям варто:

  • розглянути можливість укладення трудових контрактів з членами виконавчого органу (замість звичайних трудових договорів);
  • проаналізувати можливість та переваги укладення ЦПД з директорами;
  • у випадку прийняття рішення про оформлення цивільно-правових відносин з директорами – оформити звільнення та укладення ЦПД, внести відповідні зміни до структури корпоративного управління та документів компанії, де це необхідно (оформлення саме трудових відносин часто передбачене в статутах та положеннях).