За останніми даними Мінекономіки, зараз в Україні 5 млн людей залишаються без роботи. Війна виснажує економіку, тому підприємства змушені скорочувати працівників, зменшувати зарплати, а то й взагалі закриватися. Ринок праці оживився в порівнянні з весною 2022, але вакансій наразі все одно менше, аніж охочих знайти роботу. Нині майже у кожного є знайомі, які знають, що суха статистика про скорочення заробітної плати та працівника в цілому, стоїть за розпачем та пошуком життєвих орієнтирів.

Якщо не знаєте, як спілкуватися з друзями, які втратили роботу, щоб не погіршити їхній внутрішній стан, пропонуємо запам’ятати фрази, які не можна говорити ні в якому разі, а далі слова підтримки підібрати буде легше.

«Нарешті відпочинеш» 

Ви з добрими намірами намагаєтеся допомогти другові знайти позитив у ситуації, що склалася. Проте його незайнятість важко назвати відпусткою чи чимось схожим на відпочинок. Адже ваш товариш активно шукає роботу, ходить на співбесіди, вдосконалює резюме і постійно думає про те, коли ж його пошуки нарешті будуть вдалими. Тож такий пошук позитиву може навпаки здатися намаганням применшити проблему та зусилля для її вирішення. 

Чим замінити?

Краще закцентуйте на тому, що ваш друг великий молодець, адже не сидить, склавши руки. Проте, якщо йому треба відпочити, то ви з радістю складете йому компанію. Наприклад: «Розумію, що тобі зараз важко і ти хочеш чимшвидше знайти роботу, але зараз можемо сходити разом у кіно, щоб відволіктися».

«Мені б твої проблеми! От у мене на роботі новий начальник… Краще вже зовсім без роботи!»

Якщо ви таке говорите, то поводите себе дуже егоїстично. Адже не хочете вислухати чи підтримати, а думаєте лише про свої проблеми. До того ж у відповідь справедливо можете почути, що вам варто звільнитися, якщо на роботі так погано, а без неї так добре.

Чим замінити?

Вислухайте свого друга, щиро співчувайте його переживанням та запропонуйте конкретну допомогу, якщо він такої потребує.

«Я вже домовився про тебе в одній компанії»

Намір допомогти не лише словами, а й діями – гарний. Проте і він може нашкодити. Можливо, запропонована вами вакансія не відповідає досвіду та рівню вашого друга, можливо, йому не близькі цінності тієї компанії або його не влаштовує формат роботи. Не всі безробітні згодні хоч на якусь роботу. Тому перш ніж робити добру справу, поцікавтеся, наскільки вона потрібна.

Чим замінити?

Поцікавтеся, яку саме роботу шукає ваш друг. Якщо ви знаєте про схожі вакансії, можете запропонувати йому їх розглянути. Наголосіть, що ви зможете рекомендувати його керівництву як відповідального та досвідченого професіонала. Така допомога буде оцінена і не вважатиметься нав’язливою.

«Місяць шукаєш роботу і досі не знайшов? Ого…»

Подібні висловлювання підштовхують до депресивних думок про власну профнепридатність та можливості так і не знайти бажану роботу. Якщо ви думаєте, що так зможете допомогти пришвидшити пошуки роботи своєму другу, то він лише швидше може впасти в депресію.

Чим замінити?

Будь-які слова підтримки будуть ефективнішими, аніж нагадування, що людина тривалий час безробітна. Запитайте, чим можете допомогти та нагадайте, що не варто за постійними пошуками актуальних вакансій забувати про себе та своє ментальне здоров’я. Бо робота знайдеться, а відновитися морально може бути непросто.

«Як я тобі співчуваю! Я без роботи просто вмер би»

Таким чином ви намагаєтеся підкреслити максимальне розуміння ситуації, що склалася, та почуттів вашого друга у цей момент. Почувши подібні слова, ваш друг навпаки вирішить, що, можливо, він недостатньо часу та енергії приділяє пошуку роботи та й взагалі пора опустити планку і погоджуватися на будь-яку пропозицію, бо без роботи можна вмерти. 

Чим замінити?

Життя не замикається лише на роботі. Для того у людини є друзі та рідні, щоб показати, що з ними можна гарно провести час поза роботою, які підтримають у складну хвилину та не будуть наголошувати на серйозності її проблеми весь час. Тож краще сказати, що втрата роботи – це, звісно, невчасно та неприємно, але ви впевнені, що з таким досвідом можна знайти пропозицію, варту уваги, а поки запрошуєте друга на прогулянку сніжним парком.

 

   Тетяна Ковальчук, авторка медіаплатформи budni

 

Читайте ще: Комунікації в умовах війни: як роботодавцям говорити зі співробітниками про неприємне