Валентина Ляшенко, Project Manager в IT-команді NIX

Якщо ви готуєтесь до співбесіди чи редагуєте резюме на позицію Project Manager в IT, ці поради стануть вам у пригоді.

На шляху до ролі Project Manager — що треба знати і до чого готуватися?

Зазвичай процес відбору кандидатів передбачає декілька етапів співбесід. Усе залежить від компанії, позиції, на яку шукають фахівця, від успішності проходження ним попереднього етапу. Таких інтерв’ю може бути від 1 до 4 чи навіть 5-ти. Ми намагаємося проводити не більше двох співбесід. Краще не мучити кандидата довгим процесом відбору і не затягувати зі зворотним зв’язком. Очевидно, людина нервується. Тож ліпше зменшити рівень стресу.

Перший етап — коротка бесіда з рекрутером

Уже на старті можна зрозуміти, наскільки людина здатна влитися в колектив.

Під час знайомства з кандидатом ми дізнаємось про…

  • очікування від майбутнього місця роботи;
  • зацікавленість у вакансії;
  • рівень проактивності кандидата;
  • готовність приєднатися до нас в офісі чи можливість релокейту тощо.

Переходимо до технічного інтерв’ю. На ньому присутні рекрутер і технічний експерт. Зазвичай ми намагаємось залучати до співбесід двох експертів. Це дозволяє отримати максимально об’єктивну оцінку професійних здібностей кандидата.

Технічне інтерв’ю ділиться на тематичні блоки:

  • Інтро-блок — знайомство з кандидатом

Ставимо загальні питання, щоб більше дізнатися про кандидата, його очікування від цієї позиції, від нашої команди, про його мотивацію, професійні інтереси, плани на майбутнє. Також цікавимося причинами, які спонукали людину до пошуку нової роботи.

Ретельно продумайте самопрезентацію. Спіч має бути змістовним і при цьому стислим. Акцентуйте увагу на професійних досягненнях, поясніть, чому саме ви хочете та гідні зайняти цю позицію. Почніть з освіти. Для нас завжди великий плюс, якщо кандидат — менеджер за фахом. Технічна освіта та знання іноземних мов також в ціні. Далі розкажіть про досвід роботи та навички. У залежності від компанії та проєктів хтось додатково бере участь у пресейлі, частково виконує задачі бізнес-аналітика або переймає роль Scrum-майстра. Маєте такий досвід? Обов’язково згадайте про це на співбесіді. Вам запропонують проєкт відповідно до ваших навичок.

Досвід роботи повинен бути релевантним для бажаної позиції. Якщо ви початківець і не маєте комерційного досвіду в IT, зосередьтесь на своїх досягненнях в університеті чи на профільних курсах.

Навчальний досвід має підкреслювати ваші особисті якості, необхідні в роботі. Для проєктного менеджера — це лідерські навички, вміння вирішувати проблеми, ставити цілі та досягати їх.

Також нас цікавлять розмір і тривалість проєктів, з якими працював кандидат. Чи долучався він/вона до великих команд? Були проєкти переважно для корпоративних замовників чи стартапи? Розпитуємо про задачі, труднощі, з якими стикався кандидат, та як їх долав.

Так формується перше враження про фахівця. Ми вже розуміємо, чи дійсно це «наша людина», чи варто продовжувати пошук. Отримана інформація допоможе нам побудувати процес онбордингу так, щоб людині було з нами комфортно і цікаво.

  • Перевірка технічних навичок

Йдеться про розуміння теорії менеджменту та вміння застосовувати знання практиці.

Проєктний менеджер в IT має добре розуміти етапи життєвого циклу розробки (Software development lifecycle). Це база, яка дозволить вільно спілкуватися з командою та клієнтом, грамотно ставити задачі, контролювати виконання плану та вчасно бачити ризики.

Ми намагаємось не обтяжувати розмову «сухими» питаннями по теорії (хоча по базі пробігтися варто). Розбираємо з кандидатом приклади та кейси з реальних проєктів. Нас найбільше цікавить хід думок кандидата і вміння приймати рішення.

До прикладу, може бути така задача. Припустимо, ви — Scrum Master у команді, яка створює мобільний застосунок. До вас приходить клієнт із таким запитом: додати нову фічу до існуючого функціоналу авторизації. Опишіть ваші наступні кроки — як у взаємодії з командою, так і окремо свої задачі. Від моменту отримання запиту від клієнта до старту першого спринта — чим детальнішим буде опис процесу, тим краще. Круто, коли кандидат розуміє роль і завдання Scrum-майстра (та чим ця роль відрізняється від проєктного менеджера). Або коли розповідає, хто й як формує беклог продукту, на які метрики спирається команда, плануючи спринт, як проходить оцінювання готового функціоналу.

Інший приклад: ви працюєте проєктним менеджером у домені healthcare. Чи є якісь особливості або додаткові вимоги для продуктів/систем у цьому домені? Які правові норми це регулюють? У чому різниця між функціями моніторингу та контролю? Які метрики ви застосовуєте, щоб упевнитися, що все йде за планом? Важливо, щоб кандидат не лише перерахував загальновживані KPI, але й обґрунтував необхідність тієї чи іншої метрики, а також як вони вплинули на процес прийняття ним рішень на його передніх проєктах.

Примітка. Аби ви краще орієнтувались у темах при підготовці до інтерв’ю, наприкінці статті я залишу ще більше опорних питань.

  • Перевірка софт скілів

Менеджмент — це про комунікацію, лідерство та вміння вирішувати нетривіальні задачі. Тому цей блок питань вкрай важливий. Чудово, коли кандидат згадує про власні челенджі з попереднього досвіду. Якщо ж ні — на допомогу приходять згадані вище приклади ситуацій.

Тут і тут можете перевірити свої софт-скіли та дізнатись, які природні здібності ви маєте.

  • Знання англійської мови

Один із ключових робочих інструментів проєктного менеджера. Я б радила не шкодувати ні часу, ні сил на вивчення англійської. Зрештою, це основна робоча мова IT-фахівців та замовників по всьому світу. 

На співбесіді ми ставимо частину питань англійською, щоб послухати, наскільки вільно кандидат володіє мовою. Якщо виникають сумніви, просимо під час інтерв’ю написати невеликого листа умовному клієнту. Звісно, хвилювання може впливати на якість контенту. Однак структура листа, поширені граматичні конструкції та словниковий запас уже достатньо говорять про рівень знань.

І ще трохи порад, на що звернути увагу під час співбесіди…

  • Обов’язково підготуйте питання до потенційних роботодавців

Так ви більше дізнаєтесь про очікування від вас як від кандидата на обрану позицію, чому компанії потрібен такий фахівець. Водночас це покаже і вашу щиру зацікавленість у вакансії.

  • Розкажіть, чому хочете працювати саме у цій компанії/проєкті

Якщо доведеться обирати між двома кандидатами з однаковим рівнем знань, чітке пояснення вашої мотивації додасть вам перевагу.

  • Говоріть правду про свій досвід та знання

Часто компанії пропонують пройти випробувальний період. Протягом цього часу нестача певних умінь все одно стане помітною. Тож будьте відвертими від самого початку.

  • Не мовчіть під час інтервю

Просто послухати від кандидата теорію не надто цікаво. Особливо, якщо людина претендує на позицію Middle+. Навіть якщо ви не певні у правильній відповіді, краще все-таки пояснити, як би ви вчинили у заданій ситуації.

  • Памятайте про професійну етику

Поважайте своїх попередніх колег. Навіть якщо розійшлися не дуже тепло. Значна увага критиці колишнього роботодавця в очах нинішнього може виглядати так: якщо ви легко роздаєте їм епітети, так само можете вчинити і після іншого звільнення. Це, як мінімум, невиховано.

  • Враховуйте час, відведений на співбесіду

Будьте лаконічним, уникайте беззмістовних розмов, відповідайте лише на поставлені питання. Бережіть свій час і час роботодавця.

  • Попросіть фідбек

Зворотний зв’язок за результатами інтерв’ю може надати рекрутер, спираючись на коментарі технічного експерта. Можете запитати рекомендовану літературу та інші матеріали, щоб закрити пробіли в знаннях. Хто знає, можливо, наступного разу ваша зустріч завершиться офером.

Типові питання для співбесіди на позицію Project Manager

  1. Що таке проєкт? Яким для вас є ідеальний IT-проєкт? Чому?
  2. Який тип контрактів вам більш до вподоби? Чому саме такий?
  3. Розкажіть про найскладніші проєкти, якими ви керували до цього часу?
  4. У чому різниця між проєктним менеджером та Scrum Master?
  5. На вашу думку, які найважливіші навички повинен мати успішний проєктний менеджер? Як вони допоможуть в роботі? Поясність через приклади з попереднього досвіду.
  6. Чи бувають ситуації, в яких можна застосувати лише Waterfall?
  7. Як ви ставите пріоритети своїм повсякденним завданням? Як часто працюєте overtime?
  8. Як зробити естімейт для Fixed Price проєкту? 
  9. Чим Scope відрізняється від вимог?
  10. Припустимо, що проєкт зійшов із «рейок». До яких кроків ви б вдалися, щоб повернути його на правильний шлях?
  11. Чи можете навести приклад невдалого проєкту? Чи був у вас такий досвід? 
  12. Припустимо, замовник незадоволений якістю результатів проєкту. Як ви діятимете в такій ситуації?
  13. Яка ваша стратегія вирішення внутрішніх конфліктів у команді?
  14. Чи можете ви пояснити різницю між risk та issue? Розкажіть про види ризиків, які зустрічались у вас на проєктах? Як ви з ними працювали?
  15. Що таке Scaled Agile?
  16. Опишіть процес формування команди, якого ви дотримуєтесь в управлінні проєктами.
  17. Що ви знаєте про трикутник обмежень в управлінні проєктами?
  18. Як би ви охарактеризували свій стиль керівництва? Чому саме? А який стиль ви б хотіли використовувати?
  19. Які є метрики для оцінки проєктів? Які KPI ви використовували на практиці, чому саме такі?
  20. Що таке оцінка за методом PERT? Для чого вона потрібна?
  21. Що таке WBS? Чи можна зробити оцінку проєкту, не маючи WBS? Коли це можливо?
  22. Що таке Spike, POC, DoD, DoR? У чому різниця між POC, DoD, DoR?
  23. Як часто у вас на проєкті проводились defect triage sessions?
  24. Розкажіть про ваш релізний процес на попередньому проєкті? Яка була ваша роль у ньому?
  25. Які існують теорії мотивації та формальні методи підтримки мотивації команди? Як ви можете мотивувати колег?
  26. Як ви зазвичай контролюєте зміни у проєкті?
  27. Яка проєктна документація була у вас на проєкті, хто її створював?
  28. Що робить розробник після того, як завершує писати код?
  29. Які види тестування ви використовували для свого колишнього проєкту? Які різновиди тестів пишуть лише розробники?
  30. Чим відрізняється стейджинг від продакшн?
  31. Що таке система контролю версій? Для чого вона потрібна?
  32. Що таке СI/CD?
  33. Як можна відслідковувати прогрес у Scrum? Перерахуйте відомі вам візуальні радіатори.
  34. Які є основні ролі та артефакти у Scrum? Хто і за що відповідає?
  35. Що таке SDLC? Назвіть основні етапи цієї методології.

Читайте ще: Перша телефонна розмова з HR-ом: що потрібно знати та як справити враження