Микола Аксентюк,
нейрокоуч, власник стоматологічної та консалтингової компаній

Рекрутинг емоційно виснажує підприємців та фінансово витратний для компанії. Тож поділюся своїми принципами проведення співбесіди, що дозволяють мені обирати самомотивованих, лояльних людей, які готові працювати в команді.

При наймі ми звертаємо увагу не тільки на знання та навички. А й на людські якості. Також значення має гормональний фон, що впливає на дії та мотивацію в житті. Звичайно, ми не просимо приносити на співбесіди аналізи на гормони. Проте скласти враження можна за допомогою спілкування. Треба розпитати про перемоги або досягнення в житті, якими людина пишається (в будь-якій сфері).

Ми ділимо співбесіду на два етапи: формальне та неформальне спілкування.

На етапі неформального спілкування важливо виявити емоційний стан людини та її пріоритети в житті: ставлення до світу, оточення, хобі, інтереси тощо. Це дозволяє зрозуміти: чи здатна людина працювати в команді та що її мотивує, які ціності вона має. Почати потрібно зі встановлення рапорту – це стан, коли вам довіряють та людина зможе більше відкритися.

Про що обов’язково дізнаємося під час першого етапу співбесіди? Наприклад, так званий “соціальний” нейромедіатор окситоцин виробляється, якщо займатися командними видами спорту: волейбол, футбол, баскетбол, танці, синхронизоване плавання. Це свідчить про командний дух: коли люди йдуть до однієї мети та підтримують одне одного. Звертаємо увагу на те, як пошукач проводить вільний час: наприклад, чи збирається з друзями в походах чи пограти в настольні ігри. Тоді, якщо в команді створюють дружню атмосферу, працівник відчуває звичний для себе стан і йому цікаво лишатися в такій команді.

Нейромедіатор серотонін допомогає профілактиці вигорання на роботі та в житті, самомотивації. Завдяки серотоніну працівник не сприймає завдання як проблеми, а просто шукає можливості вирішити їх. Не боїться брати на себе відповідальність, діалоги проводить конструктивно. Разом  з такими людьми ти рухаєш компанію вперед. Рівень серотоніну підвищується, коли люди займаються спортом (активна хода впродовж 40 хвилин також є спортом). Чи танцями (до того ж, якщо людина займається танцями, у неї розвинута креативність та пластичність мозку). Також при співбесіді дізнаємося про цілі щодо роботи, щоб скласти повний портрет та зрозуміти, чи можемо ми як роботодавець задовольнити потреби людини, чи буде їй комфортно в команді.

Якщо людина любить подорожі – в цей час в організмі ефективно й екологічно виробляється дофамін. Цей нейромедіатор допомагає рухатися до мети або шукати нові ідеї.

На першому етапі співбесіди дозвольте людині відчути: чи виникло бажання співпрацювати саме з вашою компанією? І тільки потім переходимо до формальної частини: обговорюємо знання, навички, освіту та досвід. Так ми вибираємо насамперед людину для команди, а вже потім – фахівця. Це дозволяє формувати стабільну команду, до якої ми запрошуємо нових працівників, і не витрачати безліч часу на нові пошуки. Якщо ж обирати виключно за навичками та знаннями, а не людськими якостями, не варто дивуватися високій плинності.