З початком повномасштабної війни часто-густо зустрічаємо історії про те, що працівники, які знаходяться на тимчасово окупованих територіях, переходять на бік окупантів. У зв’язку з цим в Україні посилили відповідальність за державну зраду та з’явилося покарання за колабораційну діяльність.

Кого та що можуть притягнути до відповідальності – розповідають експерти.

Сергій Сільченко,
к.ю.н., доцент кафедри трудового права Національного юридичного університету імені Я. Мудрого,
керуючий партнер АО «Роланд»

Тетяна Сільченко,
партнерка АО «Роланд»

Увага! Колаборантом може бути:

  • викладач, який погодився навчати студентів за російською програмою;
  • держслужбовець, який працює в організації, яку створили окупанти;
  • пожежник, співробітник поліції, медпрацівник тощо, якому платять зарплату окупанти;
  • медпрацівник, який працює у медустанові, яку створили окупанти;
  • ФОП, яка укладає договір на ведення роботи з виконкомом, який створили окупанти.

Що вважається колабораційною діяльністю

Поняття «колабораційна діяльність» розкривається у ч. 1 ст. 111-1 ККУ, яким цей Кодекс було доповнено відповідно до Закону.

Так, колабораційна діяльність — це публічне заперечення громадянином України збройної агресії проти України, встановлення та утвердження тимчасової окупації частини території України або публічні заклики до підтримки рішень та/або дій держави-агресора, збройних формувань та/або окупаційної адміністрації держави-агресора, до співпраці з державою-агресором, збройними формуваннями та/або окупаційною адміністрацією держави-агресора, до невизнання поширення державного суверенітету України на тимчасово окуповані території України.

Тобто, колабораціонізм — це співпраця громадян України з ворогом в інтересах загарбника на шкоду самій Україні.

Відповідальність: позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від 10 до 15 років.

Працівник, який залишився на окупованій території України, має значні ризики колабораційної діяльності.

Що розцінюється як колабораційна діяльність:

  • Громадянин добровільно займає будь-яку посаду у створених державою-агресором органах, не пов’язану з управлінською діяльністю — без жодного примусу з боку держави-агресора (ч. 2 ст. 111-1 ККУ).

Відповідальність: позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від 10 до 15 років з конфіскацією майна або без.

Натомість продовження виконання особою своїх трудових обов’язків в українських органах влади та юридичних особах не можна кваліфікувати як злочин.

  • Громадянин добровільно займає посаду, пов’язану з управлінською діяльністю у незаконних органах влади окупантів.
  • Бере участь в організації та проведенні незаконних виборів або референдумів (ч. 5 ст. 111-1 ККУ).

Відповідальність: позбавлення волі на строк від 5 до 10 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від 10 до 15 років та з конфіскацією майна або без.

  • Громадянин здійснює пропаганду у закладах освіти з метою сприяння здійсненню збройної агресії проти України.
  • Або його дії спрямовані на впровадження стандартів освіти держави-агресора (ч. 3 ст. 111-1 ККУ).

Відповідальність: виправні роботи на строк до 2-х років або арешт на строк до 6 місяців, або позбавлення волі на строк до 3-х років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від 10 до 15 років.

  • Громадянин передає окупантам матеріальні ресурси.
  • Проваджує господарську діяльність разом з державою-агресором, незаконними органами влади (ч. 4 ст. 111-1 ККУ).

Відповідальність: штраф до 10 000 НМДГ або позбавлення волі на строк від 3-х до 5 років, з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від 10 до 15 років та з конфіскацією майна.

  • Громадянин організовує та проводить політичні заходи.
  • Здійснює інформаційну діяльність, спрямовану на підтримку держави-агресора, бере активну участь у таких заходах (ч. 6 ст. 111-1 ККУ).

Відповідальність: позбавлення волі на строк від 10 до 12 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від 10 до 15 років та з конфіскацією майна або без.

  • Особа добровільно займає посаду в незаконних судових або правоохоронних органах, створених окупантами.
  • Добровільно бере участь в незаконних збройних чи воєнізованих формуваннях та/або в збройних формуваннях держави-агресора чи допомагає їм (ч. 7 ст. 111-1 ККУ).

Відповідальність: позбавлення волі на строк від 12 до 15 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від 10 до 15 років та з конфіскацією майна або без.

Найбільш проблемним щодо застосування зазначеної норми є ризик притягнення до відповідальності у випадку призову працівника до лав незаконних збройних формувань або армії рф. Зрозуміло, що укладення контракту на військову службу означатиме добровільний вступ на службу. Тому громадяни України мають максимально уникати можливості призову до незаконних збройних формувань рф.

  • Особи, зазначені у ч. 5-7 ст. 111-1 ККУвчиняють дії або приймають рішення, що призвели до загибелі людей або інших тяжких наслідків (ч. 8 ст. 111-1 ККУ).

Відповідальність: позбавлення волі на строк 15 років або довічним позбавленням волі, з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від 10 до 15 років та з конфіскацією майна або без.

Якщо працівники й далі виконують свою роботу на окупованих територіях і не вчиняють жодних дій, про які зазначено у ст. 111-1 ККУ, то такі дії працівників не можуть бути пов’язані з колабораційною діяльністю.

Бережіть себе та близьких і пам’ятайте, що війна обов’язково закінчиться. Усі, хто співпрацює з окупантами, будуть відповідати за свої дії, подумайте про це вже сьогодні.