У світі, де зміни стали нормою, людям необхідно мати здатність пристосовуватися та змінюватися. І когнітивна гнучкість — це ключова навичка, яка допомагає нам відчувати себе впевнено в будь-яких умовах, і досягати успіху незалежно від того, наскільки складною є ситуація.

Чому це вміння таке важливе сьогодні і як його можна розвивати, розповідаємо нижче.

Когнітивна гнучкість — це здатність змінювати свої переконання та зосереджувати увагу на новій інформації, щоб адаптуватися до середовища. Вона пов’язана з такими аспектами мислення: увага, сприйняття, думка, розуміння та здатність до адаптації.

Маючи таку навичку людина може:

  • швидко переходити від одного завдання до іншого;
  • думати про різні рішення;
  • змінювати погляди, дії, коли з’являється нова інформація;
  • краще розвивати творчі здібності;
  • легше реагувати на труднощі та розвʼязувати проблеми (тим самим зменшуючи рівень стресу) тощо.

Люди з високим рівнем когнітивної гнучкості зазвичай більш успішні у вирішенні завдань, що потребують креативності та інноваційних рішень.

Як розвивати це вміння?

  1. Обробляйте нову інформацію. Кожного дня ми отримуємо величезну кількість інформації. Але одна річ її отримувати та забувати, інша — навчитись розпізнавати та обробляти. Щоб збагатити свій багаж знань навчіться читати, слухати та дивитися новини, переглядати фільми, курси й презентації, прочитувати книги, журнали тощо.
  2. Практикуйте медитацію. Медитація може сприяти розвитку soft skills, збільшуючи концентрацію та увагу, а також допомагаючи контролювати емоції та стрес. Регулярно відводячи час для такої практики, ви значно підвищите свою гнучкість й ефективність роботи.
  3. Використовуйте мозковий тренажер. Існує багато додатків та онлайн-ресурсів, які допомагають розвивати увагу навички адаптації (є ключовою у розвитку когнітивної гнучкості) та креативного мислення. Вони містять різноманітні вправи, пазли, головоломки та інші інтерактивні завдання, які сприятимуть розвитку мозку. Наприклад, Story Dice, Brainsparker Creativity Coach, SimpleMind Lite, Blek, Lumosity, Focus – Train your Brain, Peak, Elevate, The Guides Axiom.
  4. Ставте перед собою нові завдання. Розвиваючи когнітивну гнучкість, важливо викликати себе на нові випробування. Для цього ставте завдання, що потребують нестандартних рішень (наприклад, вирішіть соціальні проблеми, розробіть новий продукт, створіть мистецький твір тощо). Навіть якщо вам не вдасться досягти мети, ви все одно зможете покращити свої когнітивні навички.
  5. Формуйте соціальні вміння. Спілкування та взаємодія з іншими людьми може допомогти розвинути комунікативні навички. Тому навчіться слухати та розуміти інші точки зору, шукати компроміси та працювати в команді. Ці навички допоможуть знайти нові способи розвʼязання проблем для досягнення успіху.
  6. Розвивайте творчість. Для цього спробуйте по-різному робити звичайні речі та експериментуйте з ідеями та думками (наприклад, по-іншому зробіть макіяж, знайдіть новий підхід у вирішенні конфлікту, по-новому вирішіть завдання тощо). Завдяки творчості ви зможете приймати нетрадиційні рішення, адаптуватись до нових ситуацій і розвинете критичне мислення.
  7. Ведіть здоровий спосіб життя. Спорт, здорове харчування та гарний сон — фактори, які допоможуть покращити не лише фізичну форму, а й когнітивні здібності, наприклад, увага, концентрація та адаптація. Крім того, фізичні вправи сприяють зниженню рівня стресу, поліпшують настрій і покращують кровообіг та доставлення кисню до мозку, що сприяє підвищенню когнітивних функцій.
  8. Позитивно мисліть. Позитивне мислення допоможе бути більш гнучкими у розвʼязуванні проблем і прийнятті змін. Спробуйте зосередитися на можливостях, а не на проблемах, та подумайте, яким чином можна здійснювати позитивні зміни у своєму житті.
  9. Змінюйте звички. Для цього спробуйте скласти новий розклад дня чи зробіть речі, які ви раніше не робили (наприклад, зранку медитуйте, займайтесь спортом тощо). Це допоможе розвинути самодисципліну та розширити ваші здібності до адаптації.
  10. Навчайтеся. Вивчення нових мов, інструментів, постійне вдосконалення навичок — все це формуватиме гнучкість мислення та здатність швидко змінювати свої погляди та стратегії дій.

Розвиток когнітивної гнучкості — процес, що потребує уваги та відданості. Тож не забувайте відводити достатньо часу для тренувань, щоб побачити значні результати.

  Марія Приходько, авторка медіаплатформи budni

Читайте ще: Як розпізнати та подолати залежність від роботи?