Лілія Гапонюк,
провідна фахівчиня з управління талантами в ЕРАМ

Вікторія Шубіна,
провідна фахівчиня з управління талантами в ЕРАМ

Уявіть, що знімаєте фільм і шукаєте актора на головну роль. Є кілька претендентів, але ви не знаєте, кого остаточно обрати. Або серед кількох фахівців ви маєте призначити відповідальних на різні етапи проекту – когось стартувати і запалювати команду своїм ентузіазмом, а когось, щоб мати досить системного підходу, щоб завершити. Або ви HR-спеціаліст і бачите, що хтось вагається щодо свого подальшого розвитку. Чим ви будете керуватися?

Насправді у сучасногo HR-спеціаліста чи рекрутера є чималий портфель інструментів для роботи – від класичних посадових інструкцій, анкетування до інновацій. І це не завжди про технологічні вдосконалення (хоча і це теж). Захотіли поділитися з вами однією з практик, які допомагають не лише досягати бізнес-цілей компанії, але і сприяти розвитку спеціалістів, покращувати якість командних взаємодій. Йдеться про еннеаграму – модель, яка працює з виявленням прихованих глибинних мотивацій людини. Хоча вчення про еннеаграму було розроблене ще у 70-х роках минулого століття, це досить новий інструмент для України. Отже, що треба про це знати?

Еннеаграма була розроблена філософом Оскаром Ічазо і доктором медицини, психіатром Клаудіо Наранхо. Вона передбачає існування дев’яти різних типів особистості і взаємин між ними: Перфекціоніст-Ідеаліст, Помічник-Альтруїст, Мотиватор-Організатор, Індивіудаліст-Романтик-Митець, Спостерігач-Експерт, Лояліст-Скептик-Співпрацівник, Авантюрист-Оптиміст-Ентузіаст, Конфронтатор-Бос, Миротворець-Посередник. Кожен еннеатип у вчинках, реакціях керується власними неусвідомленими мотиваціями. Знання цих своїх особливостей може сприяти самопізнанню та саморозвитку для досягнення певних цілей. Щоб зрозуміти, до якого еннеатипу належить людина, у відкритих джерелах є численні тести. Це визначення може зробити фахівець з цього вчення завдяки спостереженням і перевірочним питанням.

Короткий опис типів

Відразу зазначимо, що не існує хороших чи поганих типів. Це просто різне сприйняття життя.

1 тип «Перфекціоніст-Ідеаліст». Прагнуть жити за правилами, виправляють все до ідеального стану. Всі оточуючі також мають відповідати цим правилам та вимогам

2 тип «Помічник-Альтруїст». Зазвичай це найцінніші друзі та колеги, які за власним відчуттям завжди знають, що потрібно іншим та як допомогти. Вони потребують визнання, вдячності та любові, які отримують, піклуючись про інших.

3 тип «Мотиватор -Організатор». «Я або кращий, або зроблю все, щоб стати кращим». До цього типу належать майстри самопрезентації. Їх відрізняє прагнення досконалості і вміння адаптуватися до будь-яких умов. Це люди досягнень, працьовиті, цілеспрямовані, ефективні. Часом вони страждають на синдром відмінника.

4 тип «Романтик-Митець». Індивідуалісти, їх надихає власна унікальність. Це емпатичні особистості з глибоким творчим потенціалом, які дуже добре відчувають людей, помічають їх особливості.

5 тип «Спостерігач-Експерт» має базову потребу в безпеці – ці люди мусять знати все, бо так вони зможуть тримати руку на пульсі і захистити себе і своїх рідних.

6 тип «Скептик-Співпрацівник». Для цього типу майбутнє здається небезпечним, тому їм важливо мати багато друзів і можливість отримати прихисток.

7 тип «Авантюрист-Оптиміст-Ентузіаст» – життя створене для того, щоб отримувати задоволення, а не страждати – девіз цього типу. Ці люди миттєво запропонують легкі рішення на всі випадки життя. Позитивні, активні, надихаючі, вони завжди в центрі уваги і готові  до нових вражень.  

8 тип «Конфронтатор-Бос».  «Якщо не я, то хто?» – це про них. Управління, владда, сила та контроль – їхня стихія. Вони швидко оцінюють силу супротивника, кидають виклик. Це потенційно потужні менеджери та політики, хоча взаємодія з ними передбачає вірогідну конфронтацію та конфлікти.  

9 тип «Миротворець-Посередник». Для цього типу важлива повага до кордонів, вони уникають конфліктів і завжди шукають золоту середину. Прагнуть до гармонії.

Згідно цієї концепції, людина має один вроджений тип і переважно діє за єдиним сценарієм. Хоча в стресових ситуаціях може вмикатися інший, допоміжний. Цей вроджений тип формує внутрішній світ людини, так зване ядро – його погляди, досвід, цінності. І традиційно тут постає питання міри: якщо властиві еннеатипу характеристики, наші сильні сторони, працюють в нормальному режимі – ми успішні. Гірше, коли є перегини, і тоді наше завдання усвідомити це і без осуду прийняти власну недосконалість.

Для чого знати?

  1. Зрозуміти свої неочевидні, глибинні мотиватори, відкрити власний потенціал. Але мета еннеаграми не лише в цьому. Її завдання – сформувати свою стратегію, спосіб розвитку в майбутньому. Розібратися, що властиво своєму типу, що є від сусідніх типів, а також, що можна набути у «споріднених» типів (так, ми переходимо в інші типи і діємо, як вони в залежності від стану стресу або комфорту). І за рахунок цього знаходити для себе нові точки опори. Наприклад, другий тип «Помічник», який прагне бути корисним і добрим до усіх, допомагати. Не отримуючи вдячності, він страждає або відчуває, що його використовують. Оскільки у стресових умовах цей тип переходить у восьмий тип «Конфронтатор», для цієї людини розвивати сильні сторони саме цього типу і є потенціалом для розвитку.   
  2. Зрозуміти інших людей, їхні вчинки і  покращити міжособисті стосунки. Дізнатися, до якого типу належить людина, можна через спеціальне тестування або ж спостерігаючи за поведінкою, діями, невербальними характеристиками. Хороший інтерв’юер може визначити, до якого еннеатипу скоріше за все належить людина – через бесіду, історії з життя, спосіб мислення, а також завдяки перевірочним питанням. Розуміючи, як працює еннеаграма, ми можемо не тільки зрозуміти сильні та слабкі сторони людини, але також спрогнозувати її поведінку, як у стані комфорту, так і у стані стресу. Це може бути важливим і на етапі відбору, і на етапі формування команди – чи зможуть люди з різним типом взаємодіяти та доповнювати одне одного у тандемі, які блоки можуть бути і що допоможе їх усунути.
  3. Опанувати складні ситуації. Змінюється ставлення і полегшується комунікація, якщо знаєш, чим керується людина в конфлікті. Щоб зрозуміти еннеаграму на найпростішому рівні, знадобиться близько двох годин, але ці часові інвестиції окупляться, коли ви зіштовхнетеся з проблемами.
  4. Зрозуміти управлінцям, що насправді хочуть колеги, і забути фразу «Людям потрібні лише гроші». Еннеаграма дозволяє усвідомити глибинні потреби, запити і насправді тут ніколи не йдеться про гроші. Це може бути про вплив, безпеку, владу, гармонію.

Практичне застосування

Якось ми з керівником однієї з компаній довго не могли зрозуміти дій спеціаліста. Коли ми визначили його тип і зрозуміли глибинну мотивацію, нам вдалося швидко порозумітися і знайти вихід з ситуації. Був також спеціаліст, спілкування з яким віч-на-віч проходить чудово, але відразу ускладнюється в командній комунікації. Спостерігаючи за реакціями на основі опису типів, ми прийшли до висновку, що перед нами – перфекціоніст, у якого все має бути конкретно. З тих людей, які приходять на зустрічі заздалегідь з планом і списком питань. Він просто так звик, і реакцією на його запити має бути чіткість.

Власне, коли все гаразд, ми не думаємо про еннеаграму. Але варто задуматися, якщо комунікація «кульгає». Адже у всіх нас різні страхи, погляди. Якщо менеджер знає, що для типу 3 (мотиватор-організатор) важливі досягнення, він може більше уваги звернути на його результати, а також показати, що є куди рухатися йому як фахівцю, що обмежень немає. І це даватиме додаткову мотивацію зростати. Людям, які належать до 2 типу (помічники), потрібно бути в тандемі, допомагати іншим і так вони почуваються затребуваними і визнаними. Загалом еннеаграма допомагає забезпечити концепт «Right person on a right place in a right environment». Керівники, знаючи приховані мотивації в членів команди, можуть допомагати створювати умови для реалізації потенціалу. Часом люди і самі не здогадуються, на що вони здатні.

Все разом це сприяє покращенню взаємодії, зміцненню командного духу і зменшує кількість помилок. Ми переконані, що не буває не талановитих людей. Треба мати певну мудрість, зрілість, щоб зрозуміти себе, хто я і що я люблю, в чому моя суперсила. Якщо це не до кінця усвідомлює спеціаліст, йому може допомогти керівник, підштовхнути в правильному напрямку.

Чим виміряти ефективність підходу?

Головний критерій – чи вгадали ми мотивацію людини, чи змогли покрити її потреби і очікування або ж людина прийняла рішення піти з компанії, бо не знаходить собі можливості для розвитку. Це можна відслідковувати за рівнем плинності, у внутрішніх опитуваннях щодо рівня задоволення роботою, зміні коефіцієнту утримання.

І наостанок. Працюючи з еннеаграмою, треба бути готовим до неочікуваного ефекту. Пізнаючи глибше свої потреби, люди усвідомлюють себе по-іншому і не задовольняються поточним станом речей. Вони розуміють, що насправді хочуть робити, і можуть звільнитися. Наприклад, людина виявила, що належить до типу 2, помічник, і вирішила реалізовуватися в соціальній сфері. Але це не є негативним, адже там вона зможе почуватися щасливішою.