Ірина Муродшоєва,
старший експерт з реформи державного управління,
команда підтримки реформ (Reform Support Team) Мінекономіки України

За два тижні карантину надія розпочати тренування на всі групи м’язів, пройти три курси онлайн і вивчити англійську згасає. Раціонально з’явилося більше часу за рахунок економії на проїзди, походи в магазин і теревені на кухні з колегами. Чому цей час не використовуємо для розвитку? Все просто. Наш мозок думає, що зараз важливо вижити. Не до курсу скорочитання, коли твій «крокодильчик» (рептильний мозок) планує, як вберегтися від загроз. А для цього типу мислення все, що нами не практикувалося і не було хоча б відомим, є потенційною смертю. А ще новини, онлайн-зустрічі, ізоляція з усією домашньою рутиною, діти, ремонт сусідів. Тотальний стрес.

Пам’ятаєте кризу 2008 і метафору про ієрогліф? «Все є загроза і все є можливість?» Куди приведе ваша криза, вирішувати вам. Давайте домовимось, що з цього моменту ви вирішили бути тут, зараз і щасливі.

Що реально робити? Поради, перевірені на практиці:

1. Фундамент

Перше, чого потрібно навчитись: ділити уявне і реальне. Допомагає практика Кеті Байрон, американської дослідниці методу самопізнання. Якщо ви надивились новин, начитались прогнозів про кризу і впали в паніку, скажіть «стоп». Прийміть зручне положення тіла, дихайте і задайте собі ці чотири питання:

1. Це правда?
2. Чи точно я знаю, що це правда?
3. Як я реагую, коли вірю в цю думку?
4. Яким (якою) був (була) б я без цієї думки?

Метод працює в усіх ситуаціях. Особливо коли ми дуже багато думаємо про погане, сидячи в теплому домі на дивані. Намагайтесь читати тільки перевірені джерела і не більше 30 хвилин на день приділяти новинам.

2. Планування

Щастя в простих речах. Доведено, що навіть очікування завдання чи події підвищують дофамін. Якщо ви любите свою роботу, детальний план допоможе отримати трошки гормону мотивації і задоволення. Після тижня карантину ми з командою зрозуміли, що давно були готові до будь-яких змін. Тому що маємо план пріоритетів на місяць, топ-5 завдань на кожен тиждень і зводимо підзавдання на день. Усі виконані завдання замальовуємо зеленим, у процесі – жовтим, невиконані – червоним. Нещодавно провели експеримент і проаналізували, що з топ-5 часто виконуємо топ-3. Тому вирішили на тиждень мати три пріоритети. Щоб не відволікатись на нездійсненне і радувати себе перемогами. Фіксуємо все в звичайному Excel. Просто і зрозуміло. «Крокодильчик» спить спокійно.

3. Гнучкість

З минулого року ведемо проект під кодовою назвою «Щастя в Мінекономіки» для держслужбовців. По суті це низка зустрічей, які допомагають будувати нову поведінку і культуру взаємодії в пілотних департаментах. Остання зустріч була присвячена опитуванню партнерів і розробці плану щодо клієнтоорієнтованості. Звісно, проектна команда перенесла зустріч на кінець квітня через карантин і стрес. Могли б виконати плани і закрити проект до дедлайну. Але ми подумали і вирішили додатково робити короткі онлайн-зустрічі з тренером для підтримки людей і їхньої ефективності.

4. Комунікація

Комунікації багато не буває… Але буває. Через розфокус і незапланованість онлайн-конференції можуть зводити з розуму людей. Все по графіку – це раз. Проводьте окремі зустрічі за результатами і для планування – два. Зберіть команду, яка буде працювати над питаннями стратегії окремо. Використовуйте відеозв’язок для сильнішого контакту. Короткі питання вирішуйте телефоном або месенджерами. І питайте в колег про людське. Така комунікація точно не буде зайвою.

5. Тайм-аут

Звісно, в словосполученні «віддалена робота» головне слово – «робота». Продуктивність ви можете вимірювати так, як домовитесь. Але не забувайте, що всі в стресі реагують по-різному. Комусь потрібен завал роботи, а хтось має зайти в свій панцир і прожити в тиші день. Лідерський екзамен для всіх: людина ви чи стресогенератор? Дозвольте людям поруч проживати свій стан так, як їм це потрібно. Довіра врятує від презентеїзму колег у чатах.

6. Підтримка

В RST ми запровадили щотижневу зустріч у п’ятницю. Назвали її Mood meeting. Кожного дня всі члени команди відповідають на одне питання: «Як ти почуваєшся сьогодні?» Ми фіксуємо відповіді за допомогою онлайн-інструменту Happymeter.lol. Раз на тиждень відповідаємо на 4 питання:

  • Чи були цікаві завдання?
  • Наскільки ефективна командна робота?
  • Наскільки ти продуктивний(а)?
  • Наскільки робота була захопливою?

За тиждень загальнокомандний рівень щастя не був нижче 3,25 з 5 балів. Цікаво, що на пошту адміністратора приходить лист, якщо людина поставила 2 бали. Це сигнал підтримати і поцікавитися справами. Я ще ми вітаємо одне одного з днем народження. Вже робили колажі з фото, знімали відео, замовляли квіти. Криза людяності не настане в такому колективі.

7. Медитація

Просто спробуйте. Знайдіть одну коротеньку, на 10-15 хвилин медитацію в YouTube (наприклад, Діпака Чопри). Просто дозвольте собі побути без стресу. Ніщо інше так не заспокоює і не зводить вашу душу, розум і дух в одне ціле. А цілими нам варто бути, щоб вистояти і мати сили на зміни.

У культовому фільмі «Матриця» герой сказав: «Знати шлях і пройти його – не одне й те саме». Ці події дарують нам можливість збагнути те, на що часто не вистачає уваги. Тому варто діяти: налагодити своє рутинне і робоче життя з огляду на події. А потім уже курси, йога і друга мова онлайн. Бережіть себе і будьте щасливі!