«МХП Поруч» – програма комплексної підтримки військових, ветеранів та їхніх родин у соціальному, психологічному та фізичному відновленні, стала одним із переможців премії HR Pro Awards 2023 в номінації «Різноманіття та інклюзивність». Ми попросили Олену Бойченко, директорку управління захисту здоров’я та безпеки співробітників МХП, розказати детальніше – як саме програма допомагає понад 2 400 працівникам, які нині боронять Україну на фронті, більше 300 ветеранам та їхнім близьким.

– Олено, як саме компанія підтримує мобілізованих працівників та ветеранів у межах програми життєстійкості «МХП Поряд» – розкажіть, будь ласка, про різні напрямки?

– Програма є комплексною і передбачає супровід працівників від мобілізації до демобілізації та сталої адаптації, яка може тривати від 6 до 18 місяців.

Після мобілізації за працівниками зберігається середньомісячна заробітна плата. Також за необхідності забезпечуємо їх сезонним одягом, бронежилетами, автівками, дронами та іншим спеціальним обладнанням для фронту.

Дуже важлива постійна комунікація.

Ми створили Центр із взаємодії з військовими та ветеранами, у якому координатори супроводжують співробітників від мобілізації до повернення з фронту.

Координатори підтримують контакт із військовими, ветеранами та їхніми родинами. Допомагають у вирішенні юридичних питань, а також із лікуванням та реабілітацією, психологічною підтримкою, перенавчанням та поверненням до роботи.

Також у нас організована гаряча лінія, на яку можуть телефонувати мобілізовані, ветерани та їхні родини цілодобово з будь-якими питаннями, які виникають.

Крім цього, мобілізовані працівники та ветерани звертаються до наших психологів. Відзначу, що культура звернення до психологів була розвинена в МХП ще до початку повномасштабної війни. Тому для багатьох працівників це вже звична практика.

Додатково для ветеранів є спеціальний телеграм-канал «Сила Ветеранів», де вони отримують корисну інформацію про пільги та оновлення законодавства щодо ветеранів.

– Як ви допомагаєте адаптуватися працівникам, які повертаються з фронту?

– Цей етап у програмі «МХП Поруч» ми називаємо онбордингом ветеранів. Коли працівник повертається з фронту, його зустрічає координатор, який організовує зустріч із ветераном на підприємстві. Зазвичай це зустріч із директором, HR-бізнес-партнером та безпосереднім керівником.

МХП забезпечує ветеранам юридичний супровід, щоб допомогти оформити документи у держустановах та отримати пільги. Також пропонує пройти медичний чекап у приватних медичних центрах — опцій значно більше, ніж вимагається у межах профоглядів державою. Це дозволяє отримати комплексне розуміння фізичного здоров’я та психологічного стану.

Крім цього, з ветеранами працюють корпоративні психологи, які допомагають їм знайти конструктивні стратегії у нових життєвих ситуаціях.

На етапі онбордингу координатор об’єднує кросфункціональну команду експертів, які допомагають адаптуватися ветерану: HR-спеціалістів, фахівців із охорони праці, юристів, психологів, фахівців із навчання та розвитку.

У команді Центру взаємодії із військовими та ветеранами є фахівець із реабілітації і команда охорони праці, де працюють лікарі та інший медичний персонал. Також маємо укладені контракти із клініками, реабілітаційними центрами, що супроводжують наших працівників. 

Ми надаємо допомогу в лікуванні, протезуванні та профілактиці захворювань, які є наслідком травм та розладів стану здоров’я під час мобілізації.

Після цього етапу з’ясовуємо, яку роботу можемо запропонувати працівнику і де людина могла б реалізувати себе якнайкраще, зважаючи на зміни, що відбулися у житті: стан здоров’я, цінності, можливості та побажання.

Наприклад, близько 80% наших мобілізованих — працівники робочих професій. Проте на фронті багато з них отримали новий керівний досвід. І хотіли б розвиватися далі вже з огляду на це.

У випадках, коли працівник отримав фізичні травми, ми створюємо спеціальні робочі місця. На основі висновків медичного чекапу приймається рішення: чи може працівник повернутися на свою роботу; чи є необхідність створити нове робоче місце для нього; чи є потреба у лікуванні чи реабілітації.

З попереднього досвіду бачимо, що у більшості випадків необхідно створювати спеціальні робочі місця. Адже як компанія прийняли рішення, що будемо пропонувати можливість продовжити роботу всім працівникам без виключення. Якщо немає можливості їздити на роботу, створюємо спеціальні робочі місця удома.

Головне – щоб люди відчували, що вони потрібні родині, компанії та громаді. Це одна з важливих цінностей програми «МХП Поряд».

– Чи є у вас заходи, які допомагають керівникам та командам правильно зустрічати демобілізованих колег, допомагати їм пройти реадаптацію?

– Так, програма передбачає роботу з командами, керівниками, HR-бізнес-партнерами та охороною праці. Розуміємо, що працівники можуть повернутися іншими, ніж ми їх пам’ятаємо до мобілізації. Зокрема, 95% людей повертаються з війни із контузіями. І це впливає на уважність, концентрацію та пам’ять.

Саме тому для працівників організовуємо спеціальне навчання від корпоративних психологів, внутрішніх тренерів та зовнішніх фахівців. Координатори та психологи фахово навчені працювати з військовими та ветеранами.

– Програма є комплексною і включає ширше коло підтримки, ніж зазвичай. Наприклад, розповсюджується також на військових/ветеранів, які є членами родин співробітників МХП, і на військових із громад, де представлена компанія?

У межах програми «МХП Поруч» ми реалізуємо наші бізнес-принципи, а саме розвиток партнерів. Тому допомогу в адаптації отримують не тільки наші працівники, а і ветерани з числа жителів громад, орендодавців та пайовиків, де розташовані підприємства МХП.

– Як компанія підтримує родини військових та ветеранів?

– Системно підтримуємо з ними зв’язок та допомагаємо із різними потребами. Зокрема, допомагаємо їхнім родинам із побутовими справами, які зазвичай вдома виконував мобілізований партнер. Також вітаємо зі святами та передаємо подарунки не тільки працівникам на фронті, а й їхнім рідним.

Впевнена, що програма підтримки мобілізованих та ветеранів може працювати лише за умови, якщо є ланцюг: держава, громада, бізнес та родина.

Навіть, якщо всі ланки створюють доступ до пільг та можливостей, родина — перше коло підтримки, де військові та ветерани мають знаходити розуміння та підтримку.

У тому, щоб родини могли пройти разом ці непрості емоційні періоди, — також можемо підтримати, надати психологічну допомогу в межах програми.

– Як саме компанія підтримує ветеранський бізнес?

– Ми співпрацюємо із благодійним фондом «МХП – Громаді». Розуміємо, що ветерани можуть змінити своє бачення життя і хочуть, наприклад, стати підприємцями — і МХП підтримує таке прагнення.

Також допомагаємо жителям громад, які після повернення з фронту хочуть створити чи розвивати власну справу. Для цього реалізуємо грантовий проєкт «Роби своє», у межах якого навчаємо основам бізнесу, допомагаємо створити бізнес-план, а також надаємо юридичну та фінансову підтримку в створенні власної справи.

– Програма є комплексною, і водночас взаємодія з кожним її учасником напевне має особливості. Чи вдається знаходити індивідуальні рішення?

Так, дійсно. Наразі з війни повернулося вже більше 300 наших ветеранів, і майже кожний випадок — індивідуальний, а відповідно — і наш підхід. Безумовно, фіксуємо статистику та плануємо систематизувати рішення та інструменти.

Уніфікувати таку програму повністю неможливо. На відміну від, наприклад, масрекрутингу. Проте до цього треба прагнути. Адже, коли війна завершиться і більше 2000 людей одночасно повернуться додому, — ми маємо бути готові надати необхідну та системну допомогу і турботу кожному.

Крім цього, у нас є комітет, до складу якого входять топ-менеджери. Щомісяця ми обговорюємо всі кейси повернень, нові нюанси та виклики. І приймаємо рішення, які допоможуть програмі працювати системно.

– Що ви можете порадити роботодавцям, які ще не мають програм підтримки військових та ветеранів – проте планують їх створити? З чого почати і що врахувати, основні уроки з вашого досвіду?

– Вже є посібники на цю тему. Наприклад, «Адаптація ветеранів в організацію після повернення з війни», виданий Асоціацією професіоналів з управління змінами за підтримки МХП. Це pro bono-внесок для всіх бізнесів. 

Також найближчим часом вийде ще один посібник під егідою Міністерства економіки України та компанії Korn Ferry, що кастомізований для великих, середніх і малих бізнесів. Команда МХП доєдналася до його створення. Там багато порад та інструментів, як налагодити систему підтримки ветеранів на корпоративному рівні.

Варто розуміти, що наслідки війни будуть відчуватися ще довго. Тому неминуче кожна організація має сформувати власне бачення, підходи та конкретні дії відносно ветеранів, залучаючи їх на роботу та у суспільне життя.

Це не той випадок, коли можна просто перераховувати благодійні внески чи донати. «Відкупитися» грошима не вийде. Соціалізація та адаптація стануть турботою не тільки родин та держави.

Підтримка мобілізованих працівників та ветеранів стала важливою метрикою зрілості компанії, бренду роботодавця і навіть торгового бренду.

Звичайно, не всі мають створювати комплексну програму, аналогічну МХП. Компанії визначать власний шлях та обсяг програм адаптації ветеранів.

Важливо, що робити кроки компанія має не тоді, коли ветерани вже повертаються, а саме з моменту мобілізації. Тоді є місточок, зв’язок, відчуття — у якому б стані людина не повернулася, вона тут потрібна, про неї дбають. Це дає енергію на відновлення та сприйняття нового цивільного життя. Обов’язок кожної усвідомленої людини — дбати про себе, свій психологічний та фізичний стан, щоб бути корисним. Зокрема, допомагати ветеранам у їх відновленні.

Читайте ще: Немає НЕ ваших співробітників. Як працювати з потенційними, поточними, колишніми та перехідними працівниками?