Виклик з працевлаштуванням і професійною адаптацією українців сьогодні стоїть на одному рівні з викликом підвищення компетенцій кар’єрних консультантів і консультанток в Україні, адже якісно надана консультація дорівнює ще одній закритій вакансії, що є чудовим показником як для компаній та рекрутерів, так і для самих пошукачів.

В Україні створили середовище для якісного росту кар’єрних консультантів/ок, менторства, навчання, обміну досвідом, а також створення чітких стандартів кар’єрного консультування на рівні країни. До борда Асоціації кар’єрних консультантів України входять досвідчені консультанти та консультантки, експерти та експертки з HR та рекрутингу, які працювали з найскладнішими кейсами (що актуально в турбулентні часи війни) і готові безлімітно ділитись власним досвідом. Вже зараз Асоціація відкриває свої двері для всіх, хто зацікавлений у популяризації та стрімкому розвитку кар’єрного консультування в Україні.

Зареєструватися на подію-відкриття Асоціації кар’єрних консультантів України, яка відбудеться 18 травня о 15:00 у Києві, можна за посиланням.

Про ідею створення та глобальні плани Асоціації

«Зародження цього проєкту відбувалося поступово. Я дуже люблю проєкти, які виглядають органічно та створювалися за виваженою чіткою стратегією. Ми почали з проєкту Дніпро Career Hub, коли тільки починали навчати кар’єрних консультантів і побачили наскільки це відгукується людям і наскільки затребуваною є функція кар’єрних консультантів. Потім продовжили розвивати цю ідею як Career Hub в рамках програми «Мріємо та діємо» на національному рівні. Вже після 5 років активної робити в цьому напрямку ми почали активно говорити про те, що нам потрібно об’єднатись, створити середовище, в якому є місце для кожного і кожної, хто працює в напрямку профорієнтації», – зазначає Марина Саприкіна, Голова правління Центру «Розвиток КСВ», ідейна натхненниця та засновниця АККУ.

Чому «Асоціація» кар’єрних консультантів, а не, наприклад, «Спільнота» та чому консультантам/кам варто об’єднуватися?

Як говорить Марина Саприкіна: «Спільнота – це завжди щось неформальне, а асоціація – це організація з чітким посланням, навколо якого об’єднуються люди зі спільним баченням та місією. Оскільки Асоціація має співпрацювати з державними органами та доносити їм свої меседжі, потрібна була назва, яка буде абсолютно зрозумілою всім стейкхолдерам, аби вони допомагали адвокатувати наші інтереси».

Асоціацію кар’єрних консультантів підтримала Тетяна Пашкіна, HR-експертка, карєрна консультантка, яка увійшла до борда Асоціації. Її думки щодо потреби консультантам об’єднуватися: «Наші кар’єрні консультанти/ки, які мають певний практичний досвід, наразі трохи «розсіяні» по світу і отримують новий досвід: європейський, американський. І, мабуть, це все було б дуже круто «на живу нитку» об’єднати і зрозуміти, які з інструментів були б корисні нашій країні тут і зараз, враховуючи подальші перспективи. Через це зробити, по-перше, зростання кар’єрних консультантів більш системним і продуктивним, і, відповідно, зробити так більше користі для самих клієнтів, які прийдуть потім до більш підготовлених та систематизованих консультантів». 

Хто вони – членкині борда Асоціації кар’єрних консультантів України і яка їхня персональна мотивація долучитися?

Тетяна Пашкіна – про те, чому вона в Асоціації

«Коли я працювала в robota.ua, здавалося, що сайт може бути класною платформою для сегментації, наприклад, айтівців: джунів, сеньйорів, мідлів, аби пошукачі могли самі розуміти, якого рівня знання в них є і відповідно знати, куди їм рухатися. У нас досі чомусь мідл може бути мідлом в одній компанії, сеньйором в другій та джуном у третій. З кар’єрним консультуванням та сама ситуація: оскільки в нас зараз навіть HR-менеджери/ки можуть навчатися в одному виші та на доброму десятку курсів, а карʼєрному консультуванню навчають буквально декілька компаній, то мені здавалося важливим, аби вся ця ситуація вже на початку свого розквіту почала вирішуватися. Це як з виноградною лозою – якщо її правильно підв’язати, то виноград буде солодший.

Зараз ринок праці, як фенікс, намагається відродитися з попелу, болю, війни, з ковіду. Відповідно самі пошукачі також мають комплект грабель, синців і своїх болей, з якими вони якраз і хочуть прийти хоча б до консультанта/ки, адже відповіді від рекрутера дуже часто не дочекатися.

Вважаю, що Асоціація має бути неупередженим органом, який відповідально ставиться до всіх учасників спільноти карʼєрних консультантів  від джунів до «мега-монстрів», які цей ринок започаткували та відповідно намагаються бути корисними та зацікавленими в ефективності праці кожного з них.

Оскільки я вважаю це дуже важливим, було цікаво доєднатися. Як людина, яка починала з рекрутингу понад 20 років тому і попутно займалася карʼєрним консультуванням, навіть не знаючи, що це було саме воно, бачу, що це дуже важлива та потрібна праця. Іноді люди навіть не знають, що можна звернутися до фахівця, який допоможе не ходити по колу, не стрибати на граблі, не виснажувати себе дурною роботою.

В Україні існує багато спільнот, ком’юніті, онлайн-заходів, але системності в цьому всьому не так багато. Важливо все це систематизувати. Гадаю, що й кар’єрним консультантам/кам було б цікаво і розширити коло спілкування, знайти колег і колежанок саме зі своєї спеціалізації, і прокачувати разом навички, формувати ринок, робити більш цивілізовані запити, аби клієнти розуміли, куди і з чим, до кого йти, щоб не було розчарування. Я взагалі впевнена, робота Асоціації – це просвітницька робота як для консультантів, так і для клієнтів. Це дуже важливо, тому що ринок швидко трансформується, тож треба бути «на коні» і багато чого дізнаватися, аби не робити помилок ні тим, ні іншим».

Кар’єрна консультантка Тетяна Корельська, членкиня борда Асоціації кар’єрних консультантів України, також прокоментувала, чому вона в борді

«Основна моя мотивація долучення до Асоціації – це допомога тим українцям, в житті яких зараз гостро стоїть питання працевлаштування і розвитку кар’єри. За освітою я – викладачка і багато років працюю з молоддю, тому добре розумію, що вже на етапі школи та університету важливо знати, ким бути. Цей напрямок я розвиваю на теперішньому місці роботи і хочу бути дотичною до того, аби в людей була можливість на етапі формування професійного світогляду вже обрати правильно свою кар’єру, не робити помилок і бувши навіть студентами вже співпрацювати з роботодавцями, які готові ділитися набутими знаннями, викладати у вишах і зрештою, щоб мали можливість додатково зустрічатися з експертами та експертками.

В контексті мого напрямку – кар’єрного консультування молоді, в ідеалі має бути комбінація декількох сторін: співпраця уряду, Міністерства освіти і науки, бізнесу, ЗВО, ЗПТО та шкіл. І ця співпраця має бути тісною, адже саме синергія між всіма цими сторонами є основною запорукою якісної кар’єри в Україні. Тобто майбутня кар’єра людини починається із запиту від держави, коли людина орієнтується на популярні професії, що існують на ринку, на професії, навички та тренди роботи майбутнього. Навчальні заклади, своєю чергою, мають надавати інформацію, де і як навчитися цих професій, а школи повинні транслювати учням, куди вони мають приєднуватися і де навчатися. З більш дорослими людьми – інші профорієнтаційні програми, більший фокус на індивідуальний запит і потреби, які мають закриватися.

Думаю, що вже через рік Асоціація кар’єрних консультантів України – це потужна платформа як для кар’єрних консультантів/ок, так і для пошукачів, коли всі можуть знайти для себе можливості, що є актуальними в певний період часу: гідний перелік навчальних програм для всіх, конференцій для всіх тощо.

Платформа фокусується на обміні досвідом, навчанні та допомозі певним категоріям людей. Асоціація співпрацює з міжнародними організаціями, які також займаються питанням кар’єри. Вона вміщує в собі все, що відбувається на ринку України у сфері кар’єрного консультування, професійної орієнтації та адаптації. Але важливо, щоб в Асоціації був хороший фільтр при вході, адже це не про кількість кар’єрних консультантів у ній, а про якість підготовки цих консультантів. Це мають бути як мінімум 100 людей для початку, але які справжні профі своєї справи. Якщо з усіх кар’єрних консультантів ми оберемо 15-20% – це вже буде дуже добрий показник». 

Про болі, які закриває Асоціація на рівні країни та плани на найближчий рік

Якщо говорити про ключову місію Асоціації кар’єрних консультантів – це незалежна організація, яка об’єднує кар’єрних консультантів України з метою підвищення стандартів кар’єрного консультування в Україні і це організація з чіткими показниками.

«На сьогодні, на жаль, немає кодексу етики та стандартів кар’єрного консультування, хоча так важливо, аби клієнти, які хочуть отримати консультацію, були впевнені в експертності кар’єрного/ої консультанта/ки та знали чіткий перелік послуг, який вони мають отримати під час роботи з консультантом/кою і врешті-решт вийти з результатом», – поділилася директорка АККУ.

Другий важливий аспект, який є суттєвим з початку повномасштабного вторгнення – популяризація професії «Кар’єрний консультант/ка». В рамках Асоціації планують активно працювати над тим, аби ця професія та посада нарешті офіційно потрапила у класифікатор професій.

Тетяна Пашкіна – про актуальність професії

«Професія кар’єрного/ої консультанта/ки є популярною нині та буде перспективною надалі, адже змінюються покоління та ставлення до кар’єри. Україні знадобляться професіонали, які допомагатимуть іншим бути ефективними без зайвих рухів. Навіть у ДСЗ тепер працівників називають «кар’єрними радниками» і є профорієнтаційні інструменти на сайті, де можна пройти тестування і більш усвідомлено підходити до власної кар’єри. Тому ця професія на часі.

Зараз ми розуміємо, що одну кар’єру на все життя зробити вкрай важко, якщо це не більш-менш усталені професії. Всі інші галузі так стрімко змінюються, що потрібно чітко розуміти, де ти є зараз і куди тобі варто рухатися, щоб не потрапити в глухий кут.

Кар’єрні консультанти бувають різних напрямків: від коучів, які готують людину до того, що не так все і лячно, до профорієнтаторів – людей, які допомагають з технічними питаннями та побудовою кар’єри загалом. Себто варіантів багато і попиту буде багато. Галузь буде рости й більш диференціюватися, а цільова аудиторія (клієнти) також стануть більш обізнані та будуть розуміти, з ким їм робити щось одне, а з ким – інше, аби не витрачати марно час і гроші».

Ще одна тенденція – багато організацій почали працевлаштовувати людей і відповідно надавати кар’єрні консультації, але це не завжди про високі стандарти. Тому важливо, аби кожна організація та бізнес розуміли, що таке кар’єрне консультування насправді та на яких китах воно базується, підвищували рівень експертизи в цьому питанні. «Якщо говорити про плани, то спочатку ми розробимо кодекс етики, створимо етичну комісію, потім розпочнемо роботу у напрямку підвищення кваліфікації членів та членкинь Асоціації, плануємо декілька конференцій з навчання кар’єрних консультантів – це буде навчання через обмін досвідом. Далі – станемо невід’ємною частиною глобальної історії та глобальних тенденцій. Ми ставимо за мету налагоджувати міжнародні зв’язки, аби глобальні асоціації знали і підсилювали нас, що сьогодні є на часі», – пояснила Марина Саприкіна.

Ще одна важлива місія для Асоціації – вибудувати систему кар’єрного консультування в Україні як в рамках Асоціації, так і в рамках Сareer Hub.

Для цього потрібно розширювати мережу кар’єрних консультантів і впроваджувати кар’єрне консультування на всіх рівнях. Що вже вдалося втілити, прокоментувала Голова Асоціації: «Наразі ми розробляємо сертифікацію кар’єрно-орієнтованої школи, де кар’єрний консультант/ка є однією із важливих ланок. Також ми працюємо з університетами та професійно-технічними закладами освіти, аби там також були Центри кар’єри з професійними кар’єрними консультантами/ками. Плануємо розпочати співпрацю з компаніями, аби інтегрувати професію кар’єрного консультанта/ки в корпоративну історію. І, звичайно, співпраця з державними органами. Наприклад, наші партнери з Державної служби зайнятості вже мають у штабі кар’єрних консультантів/ок, що тішить. Все це потрібно для того, аби молодь України отримували більше інформації про професії та обирали фах відповідно до власних навичок та знань».

Стати членом Асоціації

Асоціація кар’єрних консультантів України існує за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках програми «Мріємо та діємо», громадської організації СSR Ukraine та її платформи Career Hub.

Читайте ще: Підвищуємо продуктивність співробітників: додаткові можливості корпоративного порталу