Робота психологів з клієнтами після повномасштабного вторгнення змінилася. Багатьом нашим землякам складно самостійно впоратись зі своїми внутрішніми переживаннями, тому звернення до психологів є реальною потребою, а не забаганкою.

Варто зазначити, що деякі роботодавці є взірцем турботи про ментальне здоровя співробітників, адже зрозуміли, що головний ресурс будь-якого бізнесу – це емоційно стабільні співробітники. Вони турбуються про них та організовують командні, індивідуальні сесії з психологами.

Поспілкувалися з Ольгою Карпенко, медичною психологинею, психотерапевткою в методі КПТ, вона розповіла, що змінилося у роботі психолога після 24 лютого 2022 року, чи змінилася поведінка людей в Ірпені (саме там Ольга мешкає) та які симптоми сигналізують про те, що час звернутися до фахівця.

– Ольго, чи почали наші земляки звертатися до психологів частіше після початку повномасштабного вторгнення?

– Так, зараз дуже багато запитів на консультації та психотерапію. Не вистачає спеціалістів, клієнтам іноді доводиться чекати до двох місяців, поки у психотерапевта з’явиться час його прийняти. Така ситуація склалася в центрі, де я зараз працюю та в інших психологічних центрах також.

– На Вашу думку, що змінилося у роботі психолога після початку повномасштабного вторгнення? З якими проблемами/запитами звертаються найчастіше до Вас клієнти після 24 лютого?

– Окрім збільшення навантаження та кількості роботи, змінився характер запитів, з якими приходять клієнти. Наразі збільшилися запити на допомогу при депресії, підвищеній тривожності, панічному розладі. Також просять допомоги при адаптації життя в нових умовах (новій країні, новому місті або як звикнути до повітряних тривог). Також важливі теми як налагодити стосунки на відстані, як спілкуватися з чоловіком-військовослужбовцем, як взагалі жити своє життя в умовах війни.

– Ви мешкаєте в Ірпені. За вашими спостереженнями, чи змінилася поведінка людей в місті через війну?

– Коли я повернулася в Ірпінь у липні минулого року, помітила, що люди (і я також) стали нервовими, здригалися від гучних звуків. Зараз це минуло. Загалом люди продовжують жити своє життя.

– Багато українців відчувають «синдромом вцілілого», «травму свідка». Як із ними жити?

– Жити так, щоб життя мало сенс. Жити, спираючись на власні цінності. Розуміти ці цінності. Замість того, щоб переживати довго «провину вцілілого», варто якісно та наповнено жити.

– Ольго, які симптоми сигналізують про те, що варто звернутися до психолога?

– До психолога варто звертатися у випадку, коли вас не влаштовує ваше життя в будь-якій сфері, але якщо конкретно пройтися по симптомах, то це зниження настрою, постійні негативні думки про себе та навколишній світ. Коли ви втрачаєте надію на краще майбутнє та у вас немає сил слідувати власним мріям. Коли ви надто сильно переживаєте про щось та майже ніколи не можете розслабитися. Коли ви часто роздратовані або вам хочеться плакати.

– Не в кожного українця є можливість звернутися до спеціаліста. Як самостійно можна стабілізувати свій стан/заспокоїтись?

– Добре рятують різноманітні дихальні вправи, яких є вдосталь в інтернеті. Важливі регулярні помірні фізичні навантаження, прогулянки на свіжому повітрі, інформаційна гігієна. Також допомагає взаємодія з водою: випийте склянку води, вмийтеся холодною водою, потримайте руки під потоком холодної води, прийміть контрастний душ або ж увімкніть аудіо зі звуками води все це допоможе заспокоїтися та зняти стрес. 

Читайте ще: 12 простих та дієвих способів зняти стрес