Поради для роботодавців

Маркетолог у період кадрової турбулентності: кого шукати?

Світлана Діжевська,
маркетолог,
досвід на керівних посадах маркетингових підрозділів понад 10 років

Високосний 2020-й рік приніс нам низку різних складнощів – пандемія й економічна криза. У часи занепаду економіки і скорочення штату співробітників у компаніях, ця доля не обходила маркетингові служби. І хоча книги по бізнесу вчать, що в найважчі часи саме маркетинг повинен стати локомотивом на шляху до трансформацій і змін поведінкової тактики, насправді власники бізнесу завжди скорочували витрати на просування бренду та утримання маркетингової команди.

Знову повертається тренд на «співробітників-універсалів». Роботодавець обмежений у бюджеті, ринок переповнений кадрами, з’являється демпінг ринкового рівня зарплат. І ми, топ-менеджери та власники бізнесів, маємо зробити вибір на користь кандидатів, що можуть закривати завдання як мінімум «за двох».

Маючи досвід роботи в маркетингу більше 12 років і пройшовши кризи 2008 і 2014 років, я можу сказати, що від надлишку вільних кадрів на ринку їх якісний показник не збільшується. Хороший фахівець буде затребуваний завжди, але якими скілами має володіти маркетолог-універсал, щоб він закрив потреби вашої компанії в період кризи – тут вже треба розбиратися глибше.

Почнемо з загальних людських якостей або soft skills. Перед тим, як ви оціните досвід роботи і навички кандидата, він має імпонувати вам на рівні відчуттів, важливо щоб він гармонійно вписався в цінності компанії і ту атмосферу, яка в ній склалася.

Яким особистим якостям маркетолога варто віддати перевагу в 2021?

Flexability (готовність бути гнучким). Чому? Більшість компаній зараз працює віддалено та з плаваючим графіком, дуже важливо, щоб співробітник був готовий «овертаймити». Ви також маєте бути готовим іти на поступки та надавати екстра-вихідні чи скорочені робочі дні, згідно оговореної кількості годин на місяць.

Внутрішній оптимізм. Наша нова реальність – це життя в умовах невизначеності та нестабільності. Тож ваш ідеальний кандидат має бути готовим ефективно працювати в таких умовах, і буде круто, якщо його психологічний фон і робочий настрій будуть позитивними, незважаючи на обставини.

Креативність мислення. Пошук нестандартних рішень – мастхев 2021-го. Згадайте рекламні кампанії, які реально запам’яталися вам протягом 2020 року. Найімовірніше, це були сміливі ролики та креативні комунікації, не схожі на інші.

Емпатія та здатність домовитися з будь-ким – цей скіл поза часом. Але саме зараз для маркетолога вкрай важливо вміти знайти партнерів, послуги по бартеру, домовитися про безкоштовні квитки на івент або публікацію тощо. Швидко заводити вдалі та ефективні знайомства може лише емпатична та приємна людина.

Мультизадачність та базові навички роботи в різних напрямках маркетингу. Жоден бізнес не застрахований від нових обмежень та пандемічних сюрпризів, які тягнуть за собою чергові скорочення бюджетів. Однозначно переможе маркетолог, який здібний виконувати обов’язки в сферах pr-, smm-, digital. Звичайно, тимчасово, щоб маркетингова діяльність компанії не зупинилася до кращих часів.

Базові обов’язки маркетолога 2021

Тепер щодо hard skills. Якщо у вас досі немає маркетолога, але ви розумієте, що такий спеціаліст потрібен вашому бізнесу, раджу знайти людину, що буде закривати ваші базові маркетингові потреби. До речі, це не обов’язково має бути штатний співробітник. Такий спеціаліст потрібен вам, коли у вас вже є бренд і всі його складові. Маркетолог на аутсорсі – також класна альтернатива.

Отже, який функціонал маркетолога стане першочерговим та потребує регулярності?

Адміністрування корпоративного сайту і соцмереж

Сайт та акаунти в соцмережах – це вітрина для будь-якого бізнесу. Наприклад, новий клієнт, який ще нічого не знає про вас, буде оцінювати вашу компанію за свіжістю ваших новин, привабливістю фотографій та чесністю вашого контенту. Генерування актуального, релевантного контенту – це одне з ключових завдань маркетолога. В ідеальному світі маркетолог робить це не самотужки, а контролює віддалену команду (smm-ник, програмісти, дизайнер, копірайтер). Але ми зараз не про ідеальне.

Робота з Google My Business

Для мене досі загадка, чому більшість компаній забуває про такий простий інструмент як Google My Business: наявність правильних міток на картах, актуальні фотографії компанії, робота з відгуками, ведення аккаунту – це базові дії. Під час діджіталізаціі і шаленого ритму життя ваш клієнт заочно полюбить вас, якщо ви, крім красивого сайту, потурбуєтесь про коректні геомітки в гуглі для навігатора та вкажете актуальний графік роботи.

Робота з репутацією бренду

Відгуки та коментарі, згадки вашого бренду в соцмережах, а також ваше реагування на них – це і є репутація бренду. Важливо оперативно і вдумливо працювати з негативом, а позитивні відгуки клієнтів перетворювати в ваш контент і не соромитися публікувати їх в своїх профілях і на сайті.

Відстеження якості сервісу

Болючіше, ніж неефективна рекламна кампанія, можуть бути тільки неякісно оброблені запити або хамська робота кол-центру/відділу продажів. Важливо регулярно проводити перевірки на кшталт «таємний покупець», щоб об’єктивно оцінити шлях клієнта та бачити слабкі сторони для оперативного усунення помилок. Адже у важкі ринкові часи сервіс – це одна з найважливіших якостей бізнесу, яка може вас вдало виділити серед інших.

Регулярний аналіз конкурентного середовища

Якщо ви хочете бути унікальним у часи боротьби за кожного клієнта та прагнете, щоб вибрали саме вас – ви повинні точно знати, які пропозиції вже є на ринку і який шлях клієнт проходить перед прийняттям рішення про покупку. Аналіз конкурентів повинний стати звичкою вашого маркетолога, що дасть вам можливість знати точно, чого не вистачає ринку і чим можна завоювати вибір клієнта. Моя порада: щотижневий моніторинг активностей і проявів ваших конкурентів, їх прайси та новинки. Важливо бути інформаційно озброєним.

Висновок

Коли нам звужують рамки – розширюються межі. Нехай важкі часи загартують кожного і розкриють нові можливості: і для нас, і для співробітників, яких ми шукаємо. Головне, не забувайте при підборі маркетолога насамперед звертати увагу на soft skills, а вже потім – на hard. І буде вам щастя.

Share on FacebookTweet about this on Twitter

Lost Password