Ми живемо у динамічному світі. Ніхто не може гарантувати, що професія, затребувана на цю мить, залишиться такою ж через 5 років, поки ви або ваша дитина здобуде вищу освіту за цією спеціальністю А якщо ви вирішили готувати дитину до вступу заздалегідь: обрали профільні курси, додаткові заняття зі шкільних предметів, прочитання відповідної літератури тощо, а на виході отримали професію, яка нікому не потрібна?

До Дня захисту дітей зібрали основні поради, які допоможуть визначити дитині, ким вона хоче бачити себе у майбутньому та захистити її від ненависної роботи.

Не перекладайте свої бажання на дитину

Неважливо, якого віку ваша дитина — ви не повинні перекладати до неї очікування, які йдуть від вашого серця, а не її. Тож не варто віддавати дівчинку на гімнастику тільки через те, що вам так цього хотілося в дитинстві, не варто очікувати від хлопчика захоплення машинками тільки тому, що таке захоплення було у вас. Не варто наполягати на вступі дитини в університет батьків через те, що у вас престижна професія та є знайомі у виші. Так само не потрібно навʼязувати свої побоювання — якщо у вас не склалося з цією професію, не обовʼязково так має статися і з вашою дитиною.

Відшукайте джерело для натхнення та хист дитини

Варто придивлятися до вподобань дитини ще з раннього віку. Так, вони ще несерйозні, проте можуть сформувати основні вектори руху в підлітковому віці та стати саме тим джерелом улюбленої професії. Заохочуйте до розвитку сильних сторін дитини, а для себе відзначайте, що у неї виходить найкраще. 

Визначити схильності дитини допоможе легка підказка:

  • багата фантазія, емоційність, часті використання метафор, зацікавленість будовою слів — вказують на схильність до гуманітарних наук;
  • любов до техніки, конструкторів, різноманітних механізмів, цікавість до цифр та прикладів — перед вами особистість з технічним складом розуму.

Визначити вподобання та здібності дитини — це база для обрання майбутньої професії. Адже займатися тим, що тобі подобається — одна з найбільших цінностей свідомого дорослого життя. Впродовж життя дитина буде вдячна батькам за те що, що допомогли підібрати таку професію.

Поцікавтеся баченнями майбутнього

Так, підлітки або молодші діти можуть носити «рожеві окуляри» та мріяти про речі, яких в реальному житті досягти вдається одиницям. Проте не варто одразу обрубувати крила своїй дитині. Краще поцікавитися її загальним баченням майбутнього і поясніть, як на це може вплинути робота.

Орієнтовний список запитань, які допоможуть у визначенні бачення майбутнього дитини:

  1. Як ти уявляєш своє майбутнє у фінансовому плані? Наскільки гроші важливі для втілення твоїх мрій, задоволення потреб тощо?
  2. Чи міг би ти займатися роботою, яка не задовольняє твої внутрішні цілі? Гроші приносить, а задоволення — ні.
  3. Яку частину твого життя буде займати майбутня робота?
  4. Що ти любиш найбільше? Чи хтось може заробляти на цьому?
  5. Життя кого зі знайомих найбільше відповідає твоїм очікуванням від майбутнього?

Визначте перспективні професії

Разом із дитиною та з огляду на її здібності складіть список професій, які відповідають критеріям вашого бачення майбутнього. Проаналізуйте, які професії є популярними та престижними зараз та спробуйте спрогнозувати їх затребуваність у майбутньому. За аналогією із юристами/економістами — професії, які були популярними 20 років тому, кафедри таких спеціальностей відкривалися в кожному університеті, а зараз маємо перенасиченість ринку та невисоку оплату праці. 

Основні критерії для складання списку професій, які підійдуть вашій дитині:

  • професія відповідає здібностям дитини;
  • майбутня робота задовольнить фінансові потреби;
  • професія має особливі умови роботи, які підходять дитині (наприклад, робота вночі чи у вихідні, і дитину це не лякає);
  • спеціальність буде затребувана на ринку правці протягом тривалого часу;
  • вам знайомі успішні приклади реалізації в цій професії.

Також можете запросити сина/доньку на роботу до фахівця-представника професії, яка цікавить вашу дитину. Реальний досвід допоможе визначитися.

Запасіться терпінням та усвідомте, що вибір професії мрії — це тривалий процес пошуку себе. Проте, якщо зробити все правильно, ваша дитина буде щасливим дорослим, який займається тим, що любить та отримує за це гідну винагороду.

   Тетяна Ковальчук, авторка медіаплатформи budni

Читайте ще: 2-3 тижні і нова робота. Скільки часу потрібно на пошуки і як їх пришвидшити