Когнітивні здібності відіграють життєво важливу роль у формуванні вашої пам’яті, способу мислення та концентрації уваги. Розвиток когнітивних навичок має вирішальне значення, оскільки вони можуть значно впливати на те, як ваш мозок справляється з щоденними завданнями, соціальним життям і професійною діяльністю.

Розказуємо все про когнітивне мислення зі статті Cognitive Skills: What They Are, Why They Matter, and How They’re Used — що це таке та чому воно може бути корисним для вас у повсякденному житті та в кар’єрі.

Що таке когнітивні навички?

Когнітивні скіли — це функції, які використовує ваш мозок, щоб думати, зосереджувати увагу, обробляти інформацію та запам’ятовувати речі, постійно допомагаючи вашим мисленнєвим процесам і збереженню пам’яті. Деякі з цих функцій передбачають стійку увагу, слухову обробку та короткочасну пам’ять. Вони можуть одночасно використовуватися вашим мозком для підвищення його загальної продуктивності.

Дослідження доводять, що когнітивні функції можуть дещо знижуватися з віком. Як правило, зниження когнітивних здібностей починається з уповільнення загальної обробки інформації, що згодом може призвести до подальшого погіршення когнітивних здібностей. Потім це може прогресувати до загальної нездатності перебувати в режимі багатозадачності.

Практика показує, що людям віком від 70 років може знадобитися допомога, щоб зосередити свою увагу на кількох речах одночасно, і вони можуть боротися з погіршенням пам’яті. Це може спричинити проблеми як у розумінні інформації, так і в ефективному спілкуванні.

Вчені постійно працюють над новими методами лікування та впровадженням технологій, щоб допомогти впоратися з більш серйозними когнітивними порушеннями. Однак є кілька дій, які ви можете зробити, щоб запобігти зниженню своїх когнітивних функцій.

Так, сучасні дослідження доводять, що підтримка фізичного здоров’я протягом усього життя сприяє зміцненню когнітивних функцій. Дослідники стверджують, що в здоровому тілі — здоровий дух. Ось чому з віком фізичні вправи та здорове харчування, а також регулярна участь у соціальних взаємодіях ставатимуть все більш важливими.

8 прикладів когнітивних навичок для життя та роботи

Незалежно від вашого віку, зосередження уваги на кількох конкретних здібностях може допомогти зміцнити та підтримувати здоровий мозок, щоб уникнути серйозного зниження когнітивних функцій. Розглянемо вісім прикладів когнітивних скілів, яким варто надати пріоритет.

  • Стійка увага

Постійна увага — це здатність залишатися зосередженим на чомусь протягом тривалого часу. Тривалість концентрації уваги людини залежить від контролю над внутрішніми та зовнішніми подразниками. До внутрішніх подразників належать думки та спогади, а до зовнішніх —  п’ять органів чуття (зір, нюх, дотик, смак і слух). Щоб підтримувати увагу та зосередженість, ви можете тренувати свій мозок за допомогою завдань, які фіксують вашу концентрацію на одному завданні.

  • Вибіркова увага

Вибіркова увага — це здатність зосереджуватися на чомусь одному та нехтувати зовнішніми подразниками, які конкурують за ваш час і увагу. Аналогічно до підтримки зосередженості, ви повинні контролювати своє сприйняття внутрішніх і зовнішніх подразників, щоб зберігати концентрацію на чомусь одному.

  • Розділена увага

Розділена увага — це здатність працювати в режимі багатозадачності, зосереджуючись на кількох речах одночасно. Це також передбачає елемент контролю стимулів. Коли ви розподіляєте свою увагу, ви повинні мати можливість сконцентруватися на конкретних речах із кожного завдання, не забуваючи при цьому іншу інформацію, яка стосується будь-якого із завдань. Ігри, які дають вам різні стимули одночасно (наприклад, слухові та зорові), можуть допомогти вам розвинути здібності розділеної уваги.

  • Довготривала пам’ять

Довготривала пам’ять передбачає здатність запам’ятовувати минулу інформацію. Це можуть бути реальні спогади минулих років, такі дрібниці, як імена людей або дні народження, або інформація, яку ви читали чи вивчали раніше. Довготривала пам’ять також належить до фізичних функцій організму, таких як «м’язова пам’ять». Люди з деменцією або хворобою Альцгеймера можуть виявити, що їхні фізичні здібності з часом знижуються, оскільки їхня довготривала пам’ять погіршується.

  • Короткочасна пам’ять

З іншого боку, короткочасна пам’ять зумовлює здатність тимчасово зберігати інформацію для миттєвого доступу. Це стосується здебільшого будь-яких поточних завдань або ситуацій, наприклад, звертання до людини, яку ви щойно зустріли, на ім’я, згадування завдання, яке ви хочете виконати, або запам’ятовування короткого списку продуктів. Розгадування кросвордів, читання, ігри та пошук нових захоплень можуть допомогти збагатити вашу короткочасну пам’ять.

  • Слухова обробка

Слухова обробка зумовлює те, як ваш мозок аналізує, розділяє та змішує звуки. Якщо ця функція мозку відсутня, вам може знадобитися допомога, щоб спілкуватися з іншими, розуміти, що говорять люди, або навіть читати та дивитися фільми. Дорослі з труднощами обробки слуху можуть отримати користь від лікування порушень слухової обробки та допоміжних технологій для підтримки слуху.

  • Візуальна обробка

Подібно до слухової обробки, візуальна обробка стосується способів, за допомогою яких ваш мозок аналізує та розділяє візуальні елементи й ефекти. Люди, які борються з вадами обробки зорових образів, можуть мати проблеми з читанням, дотриманням вказівок GPS або розподілом візуального фокуса. Зазвичай вони можуть тренувати нейропластичність свого мозку за допомогою персоналізованих програм когнітивної стимуляції, щоб покращити свої здібності візуальної обробки.

  • Швидкість обробки

Швидкість обробки означає те, наскільки швидко ваш мозок може аналізувати та сприймати інформацію — слухову, візуальну, внутрішню чи зовнішню. Ця когнітивна навичка, як правило, слабшає з віком і може вплинути на стійкість інших когнітивних здібностей. Щоб перевірити свою швидкість обробки інформації, ви можете взяти участь у Mensa IQ Challenge, часовому оцінюванні інтелекту.

Чому когнітивні навички важливі?

Когнітивні скіли необхідні для підтримки та розширення можливостей вашого мозку, але крім цього, ці здібності можуть допомогти в соціальних, особистих і професійних умовах. Розвиваючи спочатку утримання пам’яті, концентрацію уваги та роботу мозку загалом, ви зможете покращувати такі навички, як логіка та міркування, самосвідомість і емоційний розвиток.

Як використовуються когнітивні здібності?

Розглянемо три способи використання когнітивних навичок.

У побуті

Хоча це може залишатися непоміченим, когнітивні навички використовуються майже в кожному повсякденному сценарії, підкреслюючи важливість удосконалення скілів обробки інформації, зусиль з утримання пам’яті та розширення концентрації уваги для створення надійної логічної основи. Ваша здатність практикувати самоконтроль, приймати рішення та спілкуватися з іншими також покращуються завдяки когнітивним функціям. Щоденне зобов’язання зміцнювати або зберігати свої когнітивні навички принесе довготривалу користь.

На робочому місці

Будь-яка робота вимагає використання когнітивних навичок. Ваша посада може передбачати розв’язання проблем, критичне й аналітичне мислення, а також здатність приймати логічні та обґрунтовані рішення. Незалежно від того, чого від вас очікує ваша робота, ви можете розвинути свої навички когнітивного мислення, щоб підготуватися до майбутнього. Потужні когнітивні здібності можуть підвищити ваші шанси на кар’єрний успіх.

Під час спілкування

Соціалізація може бути складною для деяких людей залежно від їхнього рівня комфорту, впевненості в собі та когнітивних здібностей. Посилення навичок когнітивного мислення може покращити вашу концентрацію та сприйняття, що може призвести до більшої відкритості в соціальних умовах. Розвиток скілів когнітивного мислення може бути корисним для подолання труднощів соціалізації, навіть якщо це не є єдиною першопричиною.

Читайте ще: 15 ефективних способів сконцентруватися на роботі