У сучасному динамічному світі необхідно адаптуватись до постійних змін у мінливому бізнес-середовищі, тому успішному лідеру потрібно вміти об’єднувати різноманітний спектр вмінь та якостей. Вимоги до лідерів постійно зростають, звідси питання – які конкретні якості та вміння сприяють ефективності в управлінні та прийнятті стратегічних рішень? У матеріалі партнери EY в Україні діляться своїми думками щодо ключових навичок, які визначають талановитих лідерів сьогодні.

Ольга Горбановська

Ольга Горбановськапартнерка, керівниця практики People Advisory Services

Стійкість – це одна з ключових компетенцій сучасного лідера. Це не тільки моя думка – це глобальна модель лідерських компетенцій EY, яку було запроваджено у 2019 році – якраз перед кризою, спровокованою пандемією COVID-19. Серед інших 12 компетенцій вона містить стійкість і наполегливість, як одну з ключових компетенцій блоку «Вміння орієнтуватися у непередбачуваному світі».

Ми дуже активно використовуємо цю модель компетенцій як в Україні, так і за кордоном для оцінки, розвитку та навчання лідерів – і вона має великий успіх у наших клієнтів, навіть у найвимогливіших із них! І це не дивно – адже вона відображає всі компетенції, що є запорукою успіху лідера в сучасному світі.

Без особистої стійкості лідер просто не витримає екстремального навантаження, що створюється вкрай мінливим і складним навколишнім середовищем. Тим більше – не здатен буде вчасно приймати рішення навіть за умови наявності для цього всіх необхідних вхідних даних. Відтак, без стійкості лідер не зможе впоратися з тими різноманітними завданнями, що постійно з’являються на порядку денному та не здатен буде за собою повести інших. Потужна енергетика лідера та підтримка, особливо емоційна підтримка, яку лідер надає своїм колегам, є передумовою будь-якої успішної організаційної трансформації, як свідчать нещодавні глобальні дослідження EY та Oxford Saїd Business School. Саме ці фактори допомагають працівникам будь-якої організації зберігати високий рівень мотивації та долати будь-які перешкоди (зокрема, власний опір змінам) на шляху трансформації. А оскільки зараз немає організацій, в яких би не відбувались численні та глибинні трансформаційні процеси, стійкість лідера – це одна з найважливіших компетенцій, про яку треба дбати і яку треба дуже ретельно культивувати.

Оскільки швидкість і непередбачуваність змін навколишнього середовища невпинно зростає, стійкість стає дедалі важливішою – так, в ситуації, коли 30% навичок, які знадобляться лідерам вже у 2025 році, ще навіть не описані, треба вміти самому адаптуватись «зі швидкістю думки», та вчити цього інших. Саме стійкість дозволяє лідеру спочатку на певний час повернути себе до стану рівноваги – коли її раптово втратив, а потім – надати собі та іншим нового прискорення, де вже не до рівноваги!

Олег Свєтлєющий

Олег Свєтлєющийпартнер аудиторської практики

Рухаючись кар’єрними сходами, наприклад в такій компанії як EY, щоденно напрацьовуються необхідні навички, які одного дня знадобляться, щоб стати на чолі компанії (EY або іншої). Успіх кожного бізнесу залежить значною мірою від керівників, для яких якості лідерів – це вже must have атрибут. Природжених лідерів – небагато, багатьом із нас доводиться щоденно цілеспрямовано працювати над здобуттям і відточенням лідерських якостей. 

На мою думку, для формування майбутнього лідера важливі наступні аспекти:

  •  Сила характеру. Лідер – той, хто готовий долати перешкоди, залишається розсудливим і стійким у стресових ситуаціях. У нашій роботі важливо напрацювати систему поведінкових навичок, які дозволять зберегти холодний розум в складних ситуаціях, бути прикладом для команди, спокійно і виважено реагувати на нестандартні або провокативні ситуації. Якщо ви схильні до імпульсивних дій, спалахів гніву – важливо взяти паузу, заспокоїтись і вже потім приймати рішення або реагувати на інформацію (подію).
  • Integrity (чесність/цілісність). Лідер – той, хто залишається чесним із собою та навколишніми, приймає непрості, але правильні рішення (а це – складно), і готовий відповідати за їх наслідки. Протягом кар’єрного шляху ви будете робити помилки – це очікувано і нормально. Важливо їх визнавати й робити правильні висновки.
  • Комунікативність. Вчитися висловлювати свою думку і слухати інших. Надалі вам доведеться мотивувати, вирішувати конфлікти в команді – все це неможливо без розвинутих навичок спілкування.
  • Ентузіазм. Зараз про банальне – якщо вам не подобається, те що ви робите, досягти успіху і зарядити команду на успіх – неможливо. «Запалити» колектив, не віривши у свою справу, не будучи відданим їй до кінця, дуже проблематично. 
  •  Оптимізм. Не дивлячись на те, що ми професійні скептики та циніки, намагайтесь помічати (і відмічати!) хороше в колегах, ситуаціях, навколишньому світі. Діліться позитивом і надихайте команду.
  • ProactivityБудьте ініціативними, шукайте нові рішення, можливості, генеруйте ідеї незалежно від позиції в компанії, яку ви зараз займаєте. 
  • ВідповідальністьЗдається, тут все зрозуміло.

Ігор Чуфаров

Ігор Чуфаровпартнер, керівник напряму трансфертного ціноутворення та міжнародного оподаткування

Будь-яка компанія – це перш за все люди, які в ній працюють. Ще більшою мірою це стосується такої великої консультаційної компанії як ЕY, де саме співробітники є основним активом, від якого залежить надання якісних послуг клієнтам. Відповідно, навички роботи з людьми у нашій компанії найважливіші. Мабуть, це дуже проста істина, що лідер команди має вміти мотивувати свій колектив, але завжди залишається питання щодо методів досягнення цілі.

На мій погляд, справжній лідер має бачити у кожному індивідуальність, ставитись із розумінням і терпінням до проблем та недоліків кожного та намагатись допомогти людині розкрити свої позитивні риси, дати можливість використати свій потенціал, побудувати кар’єру з використанням сильних сторін. Питати не «Чому ти не зробив?», а «Що саме і як ти міг би зробити краще?». Допомагати знайти цікаві теми та сфери професійних інтересів, які захоплюють. Такий підхід допоможе створити позитивне робоче середовище, надати команді справжню довготривалу мотивацію.

Читайте ще: Як орієнтуватися в мінливому світі праці у 2024 році: 4 інсайти щодо залучення талантів, лідерства та культури