Іноземні компанії привнесли в практики роботи з персоналом інструменти, кілька років тому незвичні для українських роботодавців. Одна з них – підписання з обраним кандидатом Job Offer. 

Job Offer – це письмове підтвердження умов праці, які оговорювались на співбесіді, опис домовленостей між роботодавцем та кандидатом.

В Україні Job Offer не має юридичної сили. Це радше моральний аспект, угода про те, що сторони виконають взяті на себе зобов’язання.

Напевно, кожен фахівець, в обов’язки якого входить пошук та підбір персоналу, хоча б раз, але потрапляв у неприємну ситуацію, коли обраний кандидат в останню мить відмовлявся від пропозиції. З іншого боку, і роботодавці не завжди виконують обіцянки.

Недаремно кажуть, що кожна людина чує те, що хоче чути. Якщо домовленості мають лише усний характер, у разі непорозумінь важко буде дійти згоди. Водночас Job Offer дає можливість уточнити будь-яке питання стосовно умов співпраці.

Підписаний двома сторонами Job Offer дає роботодавцю можливість закрити вакансію, а кандидату – почати процедуру звільнення зі своєї компанії.

Оскільки Job Offer не є юридичним документом, затвердженої його форми не існує. Зазвичай він оформляється на фірмовому бланку організації.

Які пункти може містити Job Offer?

  1. Вітання кандидата з позитивним проходженням відбору на позицію
  2. Назва посади та її місце в організаційній структурі компанії
  3. Прізвище, ім’я, посада безпосереднього керівника
  4. Детальний опис позиції: функціональні обов’язки, зони відповідальності
  5. Умови роботи: графік, форма зайнятості, відрядження, можливість працювати віддалено, відпустка. Не забувайте, що роботодавець не може погіршувати умови праці (наприклад, відпустка не може бути меншою, ніж 24 календарних дні)
  6. Місце роботи (адреса)
  7. Розмір заробітної плати. Суму краще вказувати в гривні, якщо в іншій валюті, – закріпіть курс.
  8. Умови проходження випробувального терміну. Зверніть увагу, що майбутній керівник новачка заздалегідь повинен визначити для нього завдання на період випробувального терміну. Їх не має бути багато, цілком достатньо 3-4 (наприклад, для менеджера з продажу можна визначити такі: скласти екзамен на знання продукту мінімум на 90%, укласти договори з мінімум трьома клієнтами, самостійно ввести дані клієнтів у CRM)
  9. Ключові показники ефективності роботи
  10. Якщо в організації грейдова система оплати праці, вкажіть, який грейд має посада
  11. Інші заохочення (наприклад, бонуси, премії, медичне страхування, абонементи в фітнес-зал, оплата обідів)
  12. Участь у програмах лояльності
  13. Якщо планується релокація кандидата, опишіть, яку допомогу зможе надати компанія для переїзду (компенсація витрат на переїзд, допомога в переведенні дітей у місцеву школу, садочок тощо)
  14. Дата виходу на роботу
  15. Кінцева дата, коли потрібно дати відповідь
  16. Перелік документів, необхідних для оформлення на роботу
  17. Конфіденційність
  18. Підпис та згода кандидата

При оформленні Job Offer не обов’язково використовувати лише офіційний тон. Якщо ви хочете показати креативність, то:

  • Використовуйте цікаві історії (наприклад, як ви шукали кандидатів на цю позицію і чому вибрали саме цього претендента).
  • Окремо можна надіслати презентацію компанії (але не як для клієнта, а саме для співробітника). Додайте фото офісу, робочого місця майбутнього працівника, опишіть цікаві моменти з життя команди.
  • Покажіть за допомогою інфографіки досягнення вашої компанії.
  • Покажіть, чим ще, крім роботи, живе компанія (соціальні заходи, корпоративи).

Лінійний керівник визначає бажану дату виходу на роботу нового працівника, узгоджує з керівництвом умови винагороди, а HR-менеджер формує Job Offer, надсилає його потенційному працівнику з проханням підтвердити отримання та можливість виходу на роботу в указаний термін. Також для підписання Job Offer можна запросити кандидата в офіс.

Переваги Job Offer для компанії

Job Offer використовують в оцінці ефективності системи підбору персоналу. Наприклад, кількість інтерв’ю з претендентами на один Job Offer. Якщо ми провели велику кількість співбесід, але так і не обрали потенційного працівника, можливо, звертаємося не до тієї цільової аудиторії і нам потрібно по-іншому описувати вакансію. Також бажано вести статистику відмов від Job Offer та аналізувати причини. Це може бути неконкурентна заробітна плата, відсутність перспектив професійного чи кар’єрного росту, некоректно сформульовані функціональні обов’язки, графік роботи тощо. Такий аналіз дасть можливість зрозуміти причини відмов та переглянути пропозицію. 

Впроваджувати Job Offer є сенс лише тим компаніям, які дотримуються законодавства про працю. Job Offer показує серйозні наміри компанії, культуру найму, повагу до кандидатів та працівників, упевнену позицію на ринку, високі стандарти. Все більше кандидатів прагнуть працювати саме в таких компаніях.

Надія Березова, HR-консультант, сертифікований коуч, викладач курсів HRM