На онлайн-зустрічі robota.ua “Економіка та бізнес України під час війни” ключові експерти країни обговорювали поточну ситуацію та перспективи розвитку. Ділимось основними думками, які озвучив Ерік Найман, керуючий партнер HUG’S, радник з питань економічного розвитку України.

Основні тези матеріалу: 

  • Ключові проблеми, які потребують вирішення 
  • Що з інвестиціями?
  • Які галузі будуть найактивніше розвиватися? 
  • Податки та відновлення України

Перше, на що ми маємо спиратися в прогнозах – Україна переможе. Проте це стане реальністю через невідомий проміжок часу. Коли це відбудеться – залежить не тільки від України та її спроможності оборонятися, й від санкцій інших держав, які зруйнують економіку росії. Незворотні катастрофічні зміни в економіці рф розпочнуться восени-взимку 2022 року (оптимістичний сценарій) або через 2-3 роки (песимістичний сценарій). 

Бізнес стійкий, коли здатний пережити найважчі часи, тому українським компаніям та суспільству варто готуватися до того, що війна триватиме 2 роки. Але зі свого боку прискорювати цей процес та сподіватися, що перемога буде здобута до кінця 2022 року.  

Ключові проблеми, які потребують вирішення 

Проблема №1, яку треба розв’язати – логістика. Україна завжди була сильною насамперед експортом. В Україну має поступати валюта від продажу товарів та послуг, інакше є ризик залежності від репарацій та міжнародної допомоги. Морські шляхи (Чорне море), які є найдешевшими, нині закриті. Логістика для України здорожчує та ускладнюється – зокрема й через залізничні шляхи. Знайти альтернативні логістичні шляхи – це завдання і бізнесу, і держави.

Європейські країні мають стати транзитним хабом для України, а предметом перемовин із партнерами, крім надання озброєння, має бути надання допомоги в цьому – щоб Україна могла вести торгівлю, наприклад, із Індією, Єгиптом, Бангладеш тощо (тобто з ринками, де, на відміну від європейських країн, високий попит на українську продукцію).

З початку повномасштабного вторгнення життя України поділилося на «до» та «після». Настав час будувати деолігархізовану та декорумповану державу. Встановити правила гри, ефективні для трьох сторін: держави, людей та бізнесу. Бізнес має активно включатися в цей процес. Інакше сподіватися на успіх України не можна.

Що з інвестиціями? 

Слід інвестувати в бізнес, в якому маєш компетенцію. На підйомі будуть такі індустрії, як будівництво (будувати в України потрібно буде буквально все – житло, склади, мости тощо). А відтак буде великий попит на будівельні матеріали (імпорт та відновлення виробництва в Україні). 

У березні 2022 року завершилось об’єднання української та європейської енергосистем, і багато інвесторів у світі (зокрема, фонд із Великобританії) вже готові вкладати кошти в цей напрямок в Україні. Проте і тут усе залежить від відкритості України до такої співпраці.

Які галузі будуть найактивніше розвиватися? 

Україна в тренді. Багато західних бізнесів віддають пріоритет співпраці саме з українськими компаніями в різних галузях – від IT до текстильної промисловості. Ці можливості треба використовувати.  

Розвиток можна прогнозувати й у суміжних галузях – наприклад, у бізнесах, що організують проживання, харчування, дозвілля, відправку грошей додому для робітників з-за кордону, які приїдуть працювати на відновленні об’єктів інфраструктури України. 

Критичним стане залучення людського капіталу в Україну – оскільки, на жаль, Україна несе великі втрати (загибель населення та від’їзд за кордон через бойові дії). 

Податки та відновлення України 

Податкова система в Україні досі була незбалансованою. В одних секторах частка податків сягала 60%, а в інших – 5-10%. Війна показала необхідність в ефективній податковій системі – щоб мати сильну армію, медицину, освіту, інфраструктуру тощо. Водночас необхідна податкова реформа – створити привабливі умови для роботи бізнесів саме в Україні (а конкурувати доведеться з багатьма ринками, зокрема й , наприклад, ОАЕ).

Читайте ще: Тимофій Милованов – про бізнес та шляхи відновлення України в умовах воєнного стану

Фонди відновлення України (які також називають українським «планом Маршалла») – будуть наповнені. Зокрема й так: спочатку Україна отримає на відновлення  близько $500 млрд через валютні резерви та інші активи, вилучені в росії (їх інвестують протягом кількох років), і таку ж суму репарацій, виплачену росією протягом близько 10 років. Це дозволить Україні встановити рівень податків на рівні 20% від ВВП, побудувати ефективну податкову систему, і потім  – поступово, з розвитком економіки збільшувати податкове навантаження. Але не для того, щоб «годувати» олігархів та чиновників, а для того, щоб розвивати бізнес і надалі. 

   Після війни ми маємо скористатися шансом – будувати новий український світ, де є сильний бізнес, сильні люди та сильна держава. 

Вартість житла – наприклад, у Києві, після війни може знизитися, а незабаром – зрости, якщо в Україні побачать можливості та приїдуть жити й працювати люди з усього світу.

Щодо гривні – війна передбачає девальвацію національної валюти, проте в країнах-переможницях згодом можлива й ревальвація. 

Подивитися запис онлайн-зустрічі з часовими мітками для кожного спікера можна за посиланням:

Підписуйтесь на канал robota.ua в Youtube. Коментуйте, поширюйте відео у соцмережах, ставте лайки та тисніть на “дзвіночок”, щоб отримувати сповіщення про нові випуски.