В HR-спільноті завжди наголошували на необхідності швидко адаптуватися до змін. Проте звикати до нових умов так стрімко не доводилося давно (або ніколи?). Через поширення на території України коронавірусу COVID-19 HR-ам та керівникам треба було блискавично перевести на віддалену роботу навіть ті команди, які не мають такого досвіду; а для працівників, що не можуть виконувати роботу дистанційно, – створити умови з найвищим рівнем безпеки (йдеться про компанії, які вірять у те, що криза завершиться, а тому працюють у правовому полі).

Від стану та настрою HR-команди та керівників залежить, як почуватимуть себе працівники. Тож як «взірцям» зберегти рівновагу в таких непростих умовах?

1. Дослухатися до себе – але лишатися зібраним

Наразі HR-и працюють у двох кардинально різних режимах: аврал – коли завдань набагато більше, ніж зазвичай, адже треба переналаштувати роботу всієї команди; і сповільнення – коли робота триває в звичному режимі або навіть менш інтенсивно. Якщо вам пощастило потрапити в другу категорію – це чудова нагода зупинитися та почути нарешті себе. «Базові потреби та опори в житті – їх реалізація зараз найважливіша: мати безпечний простір, давати собі підтримку, готувати смачну їжу, спати», – відзначає Анна Метельська, коуч, психотерапевт, Mental Health Consultant для бізнесу.

Водночас занадто захоплюватися довжелезними переліками відкритих на період карантину онлайн-курсів та серіалів також не варто. Карантин – не веселі канікули, і всією країною махнути рукою на продуктивність – не найкраща стратегія з погляду сталого розвитку. І зазвичай бізнес розраховує на те, що працівники, навіть працюючи віддалено, зможуть зберегти ефективність, а можливо навіть підвищити її – адже компанії майже всіх галузей готуються до збитків, і додаткові резерви та зусилля стануть у пригоді.

Цікавою практикою поділилася Ірина Муродшоєва, старший експерт з реформи державного управління, команда підтримки реформ (Reform Support Team) Мінекономіки України. «Перед кожною зустріччю ми робимо «чекін»: всі в команді відповідають на два питання – «Що я думаю?» і «Що я зараз відчуваю?» Так ми розуміємо загальний фон настрою: чи залучені люди в роботу, чи потрібна підтримка, фокусуємося, – відзначає експерт. – Також корисно вимірювати енергію кожного в команді – для цього є спеціальні зручні додатки».

2. Планувати й мріяти – але жити тут і зараз

Так, наразі безліч проектів із рекрутингу, розвитку, командоутворення поставлені на паузу. Карантин, можливо, триватиме довше двох тижнів. Та згодом ми повернемося до компаній та команд, амбітних цілей та планів – оновленими, енергійними, усвідомленими. Плани мають бути гнучкішими – забагато невідомих змінних, до яких треба адаптуватися. Проте складати плани, обговорювати з колегами можливі сценарії розвитку подій – доцільно.

Водночас не втрачайте можливість зосередитися на моменті. Практикуйте майндфулнес (наприклад, розпочніть із простих дихальних вправ та зосередженості на власних емоціях у певну мить).

«Не прокручуйте в голові – «А що ж нас чекає?» Будьте тут і вирішуйте проблеми відповідно до їх надходження. Робіть короткі спринти в робочих і побутових завданнях: сьогодні, завтра, на цьому тижні, – радить Катерина Осадчук, CEO Indigo Tech Recruiters та психотерапевт. – Але криза закінчиться. Мрійте про подорожі, про те, як приємно буде знову обніматися з друзями і збиратися на посиденьки. У бізнесі це ще й привід зробити ревізію цілей і оптимізувати процеси для майбутніх звершень».

3. Жартувати – але не ігнорувати негатив

Гумор – чудова профілактика стресу. Меми, гіфки, анекдоти, коли все так серйозно – це прояв інфантильності? Аж ніяк. Підтримувати рівень оптимізму, який дозволяє зберігати продуктивність, – непогана тактика, якщо не замінює реальність та конструктивні вчинки.

Невеселі новини, очікування, прогнози, а відтак і «негативні» емоції (страх, гнів, роздратування, тривога) – звичні для турбулентних періодів. «Не потрібно заперечувати їх: емоції не зникають просто так – вони можуть «піти» в тіло, як мінімум у вигляді головного болю, – зазначає Катерина Осадчук. – Покричіть. Якщо складно кричати в порожнечу – ввімкніть динамічну музику (наприклад, Rammstein). Голосно співайте, тупайте ногами і відбивайте ритм руками». Також експерт рекомендує «заземлюватися» – ставити ноги на підлогу, закривати очі й відчувати стійкість кожною клітиною. «Можете уявити, що з ніг проростає коріння в центр Землі і живиться енергією. В цей час повільно і глибоко дихайте», – уточнює Катерина.

4. Стежити за ситуацією – але дбати про інформаційну гігієну

Імовірно, саме від вас команда очікуватиме новин – щодо ситуації загалом і того, що робить компанія, аби захистити працівників (люди бояться втратити робочі місця та зарплати). Отже, вам доведеться тримати руку на пульсі змін у країні та постійно бути на зв’язку з керівництвом.

Читайте тільки перевірені офіційні джерела, перевіряйте інформацію, яка схожа на фейк (як із розпилюванням із гвинтокрилів і ще десятки прикладів). Не перенасичуйте мозок інформацією, постійно гортаючи стрічку новин – це тільки підвищить рівень тривоги.

5. Тішити себе – але дотримуватися дисципліни

«Заборонене» тістечко, додаткова година сну, ще кілька сторінок цікавого роману, сонячна прогулянка (з дотриманням правил безпеки) – ви заслужили на ці невеличкі поступки самому собі. Якщо на карантині діти – уваги та піклування потребують і вони, а також доведеться стати гнучкішим, аби встигнути з терміновими хатніми справами.

Проте повністю втратити форму – хіба в нас зараз є така розкіш? У щоденному графіку важливо передбачити час на тренування (сотні варіантів – онлайн), ревізію справ; дбати про зовнішній вигляд (досвідчені віддалені працівники зізнаються, що змінити піжаму на робочий одяг примушує, наприклад, запланована відеозустріч). Важливе дотримання режиму – перерви на відпочинок, якщо є можливість – вчасне завершення робочого дня.

Катерина Осадчук нагадує, що корисні також ритуали. «Чашка кави вранці в тиші, книга перед сном, спеціальний одяг «на роботу» і «з роботи», дзвінок мамі о 19.00 – ритуали додають стабільності і заспокоюють», – відзначає експерт.

6. Знизити темпи – але не втрачати жагу досягнень

В активному робочому режимі ми звикаємо до дедлайнів, цілей, результатів, і можемо відчувати себе некомфортно, якщо вони стають розмитими або взагалі невідомими. Варто змиритися з тим, що це неминуче в періоди, коли люди мають інші пріоритети – наприклад, не приїхати на співбесіду, але зберегти здоров’я.

Щоб лишитися в тонусі, навіть у «штиль» тіште себе «мікродосягненнями»: невеликий урок з вивчення мови, виконана справа, яка відкладалася місяцями, смачно зварена кава – привід похвалити себе.

7. Рефлексувати – але не порпатися в собі

Якщо щось тривожить – це варто усвідомити, назвати, розібрати на елементи та проаналізувати (оптимально – на онлайн-сесії з терапевтом, або принаймні – з близькою людиною чи колегою).

Але є ризик, особливо при дотриманні домашнього режиму: людина має більше часу на роздуми, але скеровує енергію на нескінченну критику свого життя – особистого та професійного. Не дозволяйте собі зануритися в цю безодню.

8. Спілкуватися з рідними – але «відстояти» робочий простір

Якщо ви живете з родиною і маєте змогу працювати віддалено – сподіваємося, у вас більше можливостей проводити час разом за спілкуванням та приємними справами.

Проте і на розуміння з боку «домашніх» щодо того, що ви маєте продовжувати працювати – було б доречним. Отже, варто домовитися, коли ви – залучені в життя родини, а коли – просто «аватар»: фізично на домашній кухні, але ментально – в робочому процесі.

9. Діяти – але визнати, що не всемогутній

Корисні справи – робочі, соціальні, особисті – допомагають зберігати спокій та лишатися зібраним. Але не на все ми можемо вплинути – і це усвідомлення значно полегшує життя. Цікаву вправу відзначає Анна Метельська. «Я спробувала зрушити з місця стіну в домі. З усієї сили тиснула на неї. Як думаєте, зрушила? Звичайно, ні, – ділиться експерт. – Є щось, на що я не впливаю. Є данності життя. Прийняття того, що я – частинка величезного світу і не можу його контролювати, повертає мене у мою безпечну гавань».

10. Піклуватися

Авжеж, про інших – зверніть увагу, скільки флешмобів та проектів запущено з початку карантину: люди допомагають купувати продукти та ліки стареньким, підтримують онлайн малий бізнес, який зачинився через обмеження, підвозять медиків на роботу через проблеми в містах із транспортом, виконують соціально важливу роботу безкоштовно.

Але! Дуже важливо в цей час піклуватися і про себе – фізично та ментально. І дозволяти іншим робити щось корисне та приємне для вас. Пам’ятаєте правило кисневої маски в літаку? В турбулентні для бізнесів та працівників часи воно актуальне і для HR-команд.