Вікторія Грищенко, HRD в міжнародній fintech компанії Kyrrex

Ще до пандемії віддалена робота, часткова зайнятість та фриланс набували все більшої популярності. Карантини по всьому світу зробили віддалену роботу не одним з опціональних варіантів, а вимогою того часу. Великому та малому бізнесу довелося підлаштовувати свою діяльність до нової реальності. Стало очевидним, що дистанційна робота є надійним варіантом для більшості бізнесів. Водночас віддалена робота або фриланс не може повністю замінити повноцінну роботу в офісі.

Тест-драйв культури віддаленої роботи під час локдаунів

Дистанційна робота або фриланс мають свої очевидні переваги. Основна з них полягає в тому, що такий формат роботи дозволяє досягти кращого балансу між роботою та особистим життям. При цьому ефективність роботи залишається високою. Якщо з щоденної рутини прибрати поїздки до офісу й назад, отримаємо 2-3 години додаткового часу, який працівник може витратити більш ефективно. Це не малий проміжок часу, який ви можете витратити на сім’ю, відпочинок або ті справи, які не встигали зробити раніше. Економія коштів унаслідок відмови від поїздок на роботу також є наступним фактором, що додає переваг віддаленому типу роботи.

Не дивно, що численні дослідження вказують на те, що віддалена робота сприяє підвищенню продуктивності праці. Наприклад, ще на початку пандемії рівень продуктивності збільшився з 74% до 87% у 2020 році. Аналогічна ситуація спостерігалася і в наступні роки пандемії.

Працівники зазначають про нижчий рівень «прогулів» через зменшення фактору мікроменеджменту. Значна частина покращила ставлення до свого місця роботи завдяки більшій свободі.

Гнучкість у поєднанні з новими технологічними рішеннями сприяла покращенню умов праці.

Проте, як будь-яке позитивне явище, віддалена робота та фриланс мають свої недоліки. Наприклад, часто працівники скаржаться на негативний вплив факторів, які відволікають у робочому середовищі вдома. Крім того, аспект ізоляції, пов’язаний з дистанційною роботою, обмежував взаємодію з іншими людьми, що негативно впливає на соціалізацію працівників та їхню командну синхронізацію. Хоча баланс між роботою та особистим життям покращився для більшості працівників, деякі з них повідомляли про тиск з боку керівництва щодо роботи у вільний від неї час. Такі вимоги розмивали межу між особистим життям та роботою.

Технологічний аспект залишався головним питанням для багатьох компаній та працівників. Особливо це стосувалося тих, хто працює з конфіденційними даними. Необхідність збереження безпеки та конфіденційності в умовах «домашнього офісу» ставала обов’язком працівника без фактичної відповідальності у разі серйозного порушення. Менш серйозні проблеми, такі як підключення до інтернету, також можуть негативно вплинути на робочий процес. Особливо це актуально сьогодні, коли стабільний зв’язок залишається головною умовою продуктивної роботи. До того ж координування нових співробітників, їхній онбординг та адаптацію – завдання не з легких в умовах віддаленої комунікації всередині компаній.

Ілля Лотоцький, UI/UX дизайнер fintech компанії Kyrrex

«Фриланс був моїм першим досвідом комерційного дизайну. Багато людей радили мені почати саме з такого формату, де я й отримав перші замовлення. Це була корисна порада, адже новачок не може одразу потрапити у велику компанію. Основні переваги фрилансу – це непоганий заробіток, повна свобода та взаємодія з клієнтами. З іншого боку – більш швидке вигорання, безжальні системи оцінювання та жорстка конкуренція.

Зараз я більш свідомо ставлюся до балансування між життям і роботою, тому вирішив перейти в офіс на повну зайнятість, працюю з глобальною фінансовою екосистемою Kyrrex. І я дійсно не шкодую, адже раніше, як фрилансер, я стикався з нестачею комунікації.

Тому я в захваті від атмосфери, яка панує в нашій команді, і дуже ціную колег, з якими працюю щодня. Всі вони — дизайнери, розробники, маркетологи, фахівці з комунікацій — чудові професіонали, які задають високі стандарти і завжди «підіймають планку» для професійного й особистого розвитку.  Коли ти вчишся у кращих і намагаєшся наздогнати їх, ти розвиваєшся і обов’язково досягаєш успіху», — коментує Ілля Лотоцький, UI/UX дизайнер fintech компанії Kyrrex.

Чому неповна зайнятість та фриланс ніколи не стануть заміною фул-тайм роботі?

Досі здавалося, що переваг віддаленої роботи більше, ніж недоліків. Однак, деякі професії потребують фізичної присутності людини. До таких можна віднести працівників критичної інфраструктури: лікарів, інженерів, техніків, водіїв громадського транспорту, працівників роздрібної торгівлі та інших. Фактично, їхня присутність на місці є необхідною для нормального функціонування суспільства. Зробити ці спеціальності віддаленими наразі неможливо, навіть за наявних технологій. Автоматизувати ці посади або зробити їх віддаленими в найближчому майбутньому теж не видається можливим. Це знову підводить нас до висновку, що неповна зайнятість та фриланс не замінять повну, попри всі переваги.

Технологічні компанії були одними з перших, хто вловив цю тенденцію балансування між віддаленою й офісною роботою, перейшовши на гібридний формат, максимально дружний до колективів. Схоже, що підприємствам інших індустрій доведеться наслідувати їхній приклад, якщо вони хочуть наймати та утримувати працівників та залишатися ефективними.

Читайте ще: Які нефінансові заохочення можуть підвищити лояльність співробітника та покращити його мотивацію?