Поради для роботодавців

Фізична особа-підприємець в період карантину. Останні законодавчі зміни

Кирило Бобровний,
юрист Golden Share Consulting Group

Звільнення від сплати ЄСВ

Нещодавно було прийнято Закон України № 540-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)», яким було внесено зміни до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон про ЄСВ), та який фактично звільнив ФОПів від обов’язку сплачувати ЄСВ на період карантину.

Так, за періоди з 1 березня по 31 травня 2020 року тимчасово звільняються від нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску фізичні особи – підприємці, зокрема ті, які обрали спрощену систему оподаткування.

Відповідно до пункту 9-11 Перехідних положень Закону про ЄСВ, протягом періодів з 1 березня по 31 травня 2020 року платникам єдиного внеску не нараховується пеня, а нарахована пеня за ці періоди підлягає списанню. Також не застосовуються штрафні санкції за вчинені у періоди з 1 березня по 31 травня 2020 року несвоєчасну та (або) неповну сплату єдиного внеску, а також несвоєчасне подання звітності.

Однак є і ложка дьогтю. Всі ці послаблення стосуються безпосередньо лише фізичної особи-підприємця і не стосуються сплати ЄСВ за найманих працівників.

Що робити ФОПу, в якого є наймані працівники?

Наразі це досить стандартний перелік заходів, які розповсюджуються як на ФОПів, так і інші суб’єкти господарювання. Фізична особа-підприємець може запропонувати працівникам відпустку за свій рахунок, розірвання трудових відносин за угодою сторін, скорочення.

Але тут важливо розуміти, що ФОП може лише пропонувати відпустку за свій рахунок або припинення відносин за угодою сторін, і в жодному разі не погрожувати. До того ж, під час карантину ці питання вже неодноразово обговорювались у суспільстві, ЗМІ, а тому більшість працівників уже мають уявлення про обсяг своїх прав. Щодо скорочення, то в цьому разі необхідно пройти досить довгу процедуру, яка займе не менш ніж два місяці. («Що робити, якщо вас скоротили? Алгоритм від фахівця Державної служби зайнятості та юриста», – прим. ред.). Єдиними винятком є ситуація, коли ФОП закривається, тобто припиняє свою діяльність із відповідним внесенням запису до ЄДР.

Компенсація роботодавцям

Нещодавно статтею 47-1 Закону «Про зайнятість населення» було закріплено державні гарантії середньому і малому бізнесу у вигляді допомоги по частковому безробіттю на період карантину. Зокрема, роботодавець (ФОП), у якого є наймані працівники, має право звернутися за компенсацію частини зарплати внаслідок вимушеного скорочення передбаченої законодавством тривалості робочого часу у зв’язку із зупиненням (скороченням) діяльності через карантин.

Сума допомоги надається працедавцям із числа суб’єктів малого та середнього підприємництва на строк зупинення (скорочення) діяльності, а також протягом 30 календарних днів після завершення карантину. Допомога по частковому безробіттю в карантинний період надається у разі сплати працедавцем єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування протягом шести місяців, що передують даті зупинення діяльності.

Для отримання допомоги працедавець звертається до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, та подає наступні документи:

  • заяву у довільній формі;
  • копію наказу із зазначенням дати початку зупинення (скорочення) діяльності;
  • відомості про працівників, у яких виникло право на допомогу по частковому безробіттю;
  • довідку про сплату єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за останні шість місяців, що передують даті зупинення діяльності.

Додаткові соціальні гарантії

Окремо треба зупинитися на нещодавньому рішенні Кабінету Міністрів України, яким запроваджено додаткові соціальні гарантії для фізичних осіб-підприємців.

Отже, які ж додаткові соціальні гарантії передбачені даним рішенням?

  • По-перше, передбачена виплата допомоги на дітей фізичним особам-підприємцям, які належать до першої та другої групи платників єдиного податку та сплачували ЄСВ, на період карантину та на один місяць після дати його відміни. Розмір такої допомоги передбачений у сумі: 1779 грн – для дітей віком до 6-ти років; 2218 грн – для дітей віком від 6-ти до 10-ти років.
  • По-друге, змінено підхід до розрахунку сукупного доходу сім’ї при визначенні права на державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям для осіб, які під час карантину стали безробітними. До цього доходу не буде враховуватись отримана заробітна плата, а тільки допомога по безробіттю. Розмір допомоги для малозабезпеченої сім’ї, в якій виховуються неповнолітні діти, становитиме від 2800 до 3020 грн.
  • По-третє, Рішенням Уряду збільшено з двох до трьох місяців термін простроченої заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг одержувачами житлових субсидій та пільг, за наявності якої житлова субсидія не призначається.
Share on FacebookTweet about this on Twitter

Lost Password