Останнім часом українське кіно розвивається дуже стрімко. Ніяких заборон, утисків і редактури. Держава збільшила фінансування, наші фільми демонструють на престижних міжнародних конкурсах і перекладають з мови агресора. І за це ми маємо завдячувати людям, які не зупиняються творити якісний український контент і показують світу правду (вітчизняні: Л. Курбас, О. Довженко; сучасні: А. Сеітаблаєв, О. Костюк, Н. Алієв, Н. Ворожбит, О. Демʼяненко тощо).

І щоб ви не витрачали час на пошук хороших українських фільмів, зібрали добірку з найкращих, які варто переглянути кожному.

«Дике поле» 

Рік: 2018

Режисер: Ярослав Лодигін

Українсько-нідерландсько-швейцарський фільм створено за мотивами роману Сергія Жадана «Ворошиловград». Сюжет розгортається в місцевості на Донбасі. Герман (головний герой) повертається додому та бачить дивні речі: зник брат, друзі займаються нетиповими справами, а сімейним бізнесом (бензоколонка) хочуть управляти якісь люди. Головному герою треба прийняти рішення: залишитися в місті та знайти брата, тим самим захищаючи містечко та бізнес від мафіозі, чи повернутись назад.

Важливо: ототожнювати фільм та книгу не потрібно, адже це зовсім інші види творів.

«Гуцулка Ксеня» 

Рік: 2019

Режисерка, авторка сценарію: Олена Демʼяненко

Події фільму розгортаються серед мальовничої природи Карпат (смт. Ворохта, Івано-Франківська область) у кінці 30-х років. Молодий емігрант Яро приїжджає у селище, щоб успадкувати гроші батька. Однак, щоб це зробити, йому треба одружитися зі справжньою українкою. Довго шукаючи свою половинку, юнак закохується в гуцулку Ксеню. Але чи відповість вона взаємністю та чи зможе Яро отримати спадок, дізнаєтесь після перегляду.   

Примітка: за основу фільму взято оперету Ярослава Барнича (композитор, педагог, громадський діяч), написану в 30-х роках.

«Кіборги»

Рік: 2017

Режисер: Ахтем Сеітаблаєв

Війна росії проти України розпочалася не в лютому 2022 року, а ще в далекому 2014. Сьогодні країна-агресор вирішила захопити й інші території, тим самим бажаючи нас залякати. Але ми ніколи не злякаємось і нізащо не здамося. А росія до кінця свого існування залишиться країною-вбивцею.

У фільмі описано події 2014 року (вересень). Донецький аеропорт уже четвертий місяць поспіль сміливо боронять наші військові. Попри можливість втекти та здати це місце окупантам, наші бійці лишаються, за що й отримують назву «кіборги».

Примітка: фільм вийшов дуже реалістичним, тому людям, які пережили бої, дивитися його важко.  

«Атлантида»

Рік: 2019

Режисер: Валентин Васянович

Фільм-антиутопія привертає увагу тим, що його героями є непрофесійні актори: волонтери, ветерани АТО, бійці ЗСУ. Сюжет розгортається у 2025 році, через рік після перемоги України над росією. Через тривалу війну, територію Донбасу визнали непридатною для життя. Однак навіть за таких умов народжується кохання та віра.

«Додому»

Рік: 2019

Режисер: Наріман Алієв

Події фільму відбуваються після анексії Криму. У кримотатарина Мустафи в зоні АТО помирає старший син. Батько приїжджає в Київ, щоб забрати тіло хлопця та разом з тим забрати в Крим свого меншого сина, який навчається в столиці. 

«Гніздо горлиці»

Рік: 2016

Режисер: Тарас Ткаченко

Фільм висвітлює проблему трудової міграції українців. Головна героїня Дарина змушена їхати на заробітки в Італію, щоб мати змогу прогодувати сімʼю (чоловіка, який втратив роботу, та доньку). За час проведений в Італії жінка багато натерпілася та нарешті наважується їхати додому. Однак щастя в її очах немає, бо вона при надії, а вдома її чекає чоловік-пʼяниця та вагітна дочка. 

Примітка: в основі фільму роман Василя Мельника.

«Захар Беркут»

Рік: 2019

Режисери: Ахтем Сеітаблаєв і Джон Вінн

Україно-американський фільм створено за мотивами відомої повісті Івана Франка («Захар Беркут»). Події розгортаються в Карпатах, де громада селян намагається відбити монгольську навалу, яка все нищить на своєму шляху. Селяни сміливо захищають свою територію та звільняють полонених, однак це сильно злить монгольського хана та він знаходить серед селян зрадника, який допомагає монголам рухатися далі.

«Мої думки тихі»

Рік: 2019

Режисер: Антоніо Лукіч

Проблема батьків і дітей – центральна у фільмі. Вадим (головний герой) зазнає чимало невдач на роботі (записуючи звук кашлю та сміху він пошкодив зуби) та в особистому житті. Якось юнак отримав нагоду почати все чистого аркуша – йому запропонували роботу в Канаді. Але спершу Вадим повинен записати звуки українських тварин, бо «канадські надто ситі та умиротворені». Однак мати хлопця не підтримує цю пропозицію. 

Примітка: в основі фільму – історія з життя Д. Кравченка (український композитор, звукорежисер).

«Сага»

Рік: 2020

Режисер: Дмитро Лактіонов

Через життя родини Козаків (шість поколінь), у серіалі зображено історію України. Починаючи з війни, Голодомору, життя в СРСР, вибуху на ЧАЕС, проголошення Незалежності, закінчуючи Помаранчевою революцією та Революцією гідності, у фільмі зображено поневіряння, біди та боротьбу за свободу, щастя, надзвичайну любов Козаків до дітей і Батьківщини.

«І будуть люди»

Рік: 2020

Режисер: Аркадій Непиталюк

Телесеріал створено за мотивами роману Анатолія Дімарова (український письменник). Головними героями є звичайні люди, які живуть у ХХ столітті. Через призму їхнього життя автор розповідає нашу історію та розкриває характери людей, їх відношення до тих трагічних подій.  

«Спіймати Кайдаша»

Рік: 2020

Режисер: Олександр Тіменко

В основі серіалу – повість Нечуя-Левицького. У центрі – звичайна сімʼя Кайдашів, яка живе в селі Семигори (Київська область). На одному диханні ви будете спостерігати за тим, як селяни будують відносини (невістка – свекруха, чоловік – дружина, батьки – діти тощо): сваряться, миряться, допомагають одне одному та мріють.

«Віддана»

Рік: 2020.

Режисерка: Христина Сиволап.

За основу фільму взято твір Софії Андрухович – «Фелікс Австрія». Події відбуваються в австро-угорській Україні. У лікаря Ангера в пожежі гине дружина. Будучи в відчаї, він приймає рішення, що виховає двох дітей: рідну доньку та дочку своїх робітників. Подорослішавши, дівчата не знають як ставитися одна до одної. 

Українське кіно розвивалось завжди, однак сьогодні воно отримало новий подих завдяки титанічній роботі українців (сценаристів, режисерів продюсерів, акторів тощо). І ця робота висвітлює всьому світу нашу історію, колорит, менталітет і доводить вкотре, що з росіянами – ми не браття (і ніколи не були ними!), бо в нас нічого спільного: ні мови, ні культури, ні принципів. Слава Україні!

Читайте ще: Добірка безкоштовних онлайн-курсів, які сприяють розвитку креативності