Коли пандемія почала відступати, люди з радістю відновили улюблений ритм життя. Не поспішали тільки повертатися до роботи в офісі. Проте тенденція намітилась і набирає оберти. Причин багато, і перша з них — ставлення керівництва до дистанційної роботи.

Лідери бізнесу проаналізували продуктивність, швидкість вирішення завдань та інші характеристики процесів, щоб прийти до висновку: робота в офісі має повернутись. Навіть такі гіганти, як Salesforce, Amazon, Disney та Google змушені були відмовитись від повністю віддаленої роботи. Вони планують повернути 70% спеціалістів хоча б до гібридної системи, залишивши 30% дистанційної роботи для посад, яким такий формат зашкодить найменше. І це не поодинокі приклади, а глобальна ініціатива R.T.O (return to office), яка цієї весни перейшла у активну фазу.

Що про це думають працівники, які вже встигли оцінити переваги дистанційної роботи? Своїми спостереженнями ділиться рекрутингова агенція King Star Alliance, яка останні 3 роки вивчає тренди на українському ринку праці.

Що таке дистанційна робота?

Для початку варто визначитись з формулюванням. Віддалена або дистанційна робота — це не фріланс, підробіток чи попроєктна зайнятість у якості незалежного фахівця. Це повноцінна посада в штаті компанії та повний робочий день. З тією лише різницею, що віддалена робота — це можливість перетворити на офіс власний дім, створивши сприятливі умови для дистанційного виконання обов’язків. Такий формат підходить фахівцям, чиє основне робоче середовище — програмні застосунки, від графічних редакторів до таск-менеджерів.

Розвиток IoT (Internet of Things) призвів до того, що список професій, які можуть організувати роботу віддалено, поповнили навіть виробничі спеціальності. Що вже казати про представників маркетингу та IT-сектору. Глобальна мережа дистанційно об’єднує центри аналітики, прийняття та виконання рішень.

В чому різниця між роботою в офісі та віддалено 

Головна відмінність — кількість годин, які працівник готовий присвятити безпосередній роботі в команді, знаходячись фізично поруч зі своїми колегами. Наразі існує три формати:

  • повністю дистанційна робота — з дому, коворкінгу або кафе, з іншого міста або країни;
  • робота в офісі — повний робочий день в офісі компанії, участь в нарадах, спілкування офлайн;
  • гібридна система — лише 2-3 дні на тиждень працівник перебуває у офісі.

Анна Солод з King Star Alliance прокоментувала ситуацію в Україні:

«У 2022 році 80% представників бізнесу хотіли бачити працівників виключно в офісі, при цьому 70% кандидатів бажали почути вагомі причини для відмови від дистанційної роботи. Схожа статистика спостерігалась і у світі, наприклад, у звіті Microsoft — Work Trend Index Special Report. У 2023 ситуація дещо змінилась — обидві сторони охочіше йдуть на компроміс».

Як оплачується робота в офісі та на ремоуті?

Досвід King Star Alliance вказує, що різниця між заробітною платою офісного працівника і дистанційного існує. Робота в режимі remote на ідентичних посадах може оплачуватись менше через знижене операційне навантаження та відсутність витрат на дорогу. Ця різниця складає близько 10-15%.

Відгуки працівників про плюси та мінуси 

Три роки теорії і практики віддаленої роботи стали цінним досвідом як для BDM, так і для працівників. Перші зрозуміли, що втрачають соціальний капітал та зв’язки на тих рівнях, що забезпечували компанії успіх на ринку. Співробітники теж відчули, що їхні стосунки за межами безпосередньої робочої групи критично ослабли.

«Близько 40% співробітників, що обрали ремоут, впродовж останнього року повідомили, що відчувають себе відірваними від компанії, обмеженими в увазі з боку HR-персоналу та лідерів команди. Дистанційно вони не бачать себе причетними до улюблених проєктів чи глобальних успіхів їх компанії», — дані King Star Alliance.

Відгуки про віддалену роботу також демонструють, що на думку працівників може заохотити їх повернутись до офісу:

  • відновлення командних зв’язків, спілкування з колегами, взаємодія з керівництвом на більш високому рівні;
  • можливість отримати ефективну професійну допомогу чи цінну пораду від досвідчених фахівців;
  • тренінги, менторство та інші активності, що забезпечують професійний розвиток;
  • пошук нових можливостей для кар’єрного зростання;
  • наявність засобів, що забезпечують більш комфортні умови для виконання обов’язків.

Серед переваг віддаленої роботи так само залишаються:

  • відсутність дрес-коду та необхідності їздити в офіс;
  • гнучкий тайм-менеджмент;
  • можливість долучитись до компанії, що знаходиться у іншому місті/країні;
  • більше свободи для вирішення особистих та побутових питань.

Щоб порівняння було більш об’єктивним, варто детальніше розглянути проблеми, з якими у 2023 році реально зіштовхуються ремоут-співробітники. Знову звертаємось до експертів King Star Alliance, бо нас цікавить досвід дистанційної роботи саме українців.

Реальні недоліки віддаленої роботи

  1. Найперша проблема, яку підсвітив період популярності віддаленого формату співпраці — робоче середовище. Створити комфортні, а відтепер ще й безпечні, умови для дистанційних співробітників виявилось не так вже й просто. В офісі працівник отримує відповідні технічні засоби, ергономічне робоче місце, стабільний зв’язок та електропостачання, доступ до обладнаного бомбосховища та психологічної допомоги. Не відчувати себе на одиниці з проблемами — це вагомий плюс.
  2. Проблеми з ефективним вирішенням робочих завдань — ще одна особливість, яку виявили віддалені співробітники. Обговорення у Zoom тривають довше, а ідеї виникають не так часто, як під час «мозкового штурму» в офісі. Це пов’язано з регламентом дистанційних комунікацій: кожен повинен дослухати спікера до кінця, а будь-який коментар може сприйматися за неввічливу поведінку. У офісному галасі народжуються більш креативні та ефективні рішення.
  3. Фахівці на ремоуті менш помітні для керівництва, як і їх вклад у загальну справу. У сукупності з погіршенням командних зв’язків, це суттєво сповільнює кар’єрне зростання, а інколи і унеможливлює його. Працівник в офісі, навпаки, може досягнути більшого навіть з нижчими hard skills. Також для деяких посад важливий доступ до корпоративної таємниці, тому віддалений співробітник на цій позиції менш бажаний.

«Не варто забувати і про психологічний аспект. Багато хто після пандемії знайшов нову роботу, і відсутність взаємодії з колективом може пригнічувати новачка, позбавляючи його корисного досвіду ділових комунікацій», — зазначає Анна Солод.

Робота в офісі повертає собі популярність

На думку King Star Alliance, ініціатива R.T.O розгортається в Україні не так швидко, як у світі. Це пов’язано з війною, міграцією фахівців та страхом прив’язуватись до однієї локації. Проте, саме зараз робота в офісі могла б стати запорукою стабільності, фундаментом сталого розвитку та вікном можливостей. Цього так не вистачає українським спеціалістам, які завжди вміли розгледіти перспективи та скористатися своїм шансом. Як казав Архімед: «Дайте мені точку опори, і я зрушу Землю».

Читайте ще: Як побудувати успішну кар’єру у сфері бізнес-освіти?