Щодня ми переконуємося, що найстабільніша річ – це зміни. 

Світ розвивається невпинно. Стають просунутішими комп’ютери та технології. Додаються нові автоматизації процесів. І все більше закрадаються думки про бажання знайти роботу, де не страшно залишитись без завдань або намертво застрягти на одному рівні заробітної плати.

Стабільно та багато заробляють пілоти, працівники космічної галузі, нейрохірурги у приватних клініках. Але не всі готові витрачати тривалий час на складне навчання. Тому наш текст не про них.

У 2023 на перший план продовжують активно висуватись ІТ-професії. Це сфера, що стабільно розвивається десятки років і охоплює різні напрями: від створення ігор та сайтів до тих же космічних і робототехнічних компаній. І попит щорічно зростає не лише на програмістів з вимогами до знання мов програмування та математики. Збільшується кількість вакансій і на позиції, які дозволяють долучитись в ІТ без багажу технічних знань.

Тому, якщо черговий допис у соціальних мережах про умови роботи айтійників нарешті став мотивацією на «окей, Google, як же мені увірватись у те ваше ІТ?», ви точно побачите чарівне поєднання літер QA. 

Хто ж такі ці QA?

За цими літерами ховається команда Quality Assurance або тестувальників програмного забезпечення. 

Про тестування найчастіше кажуть, як про «швидкий і найбільш перспективний квиток у світ ІТ». І проти правди тут не підеш! Нумо розбиратись, чому ж саме тестування.

Баг чи фіча  ось у чому питання!

Якщо сказати образно, тестувальники – це щит, що стоїть між новим додатком, грою чи сайтом та користувачами.

Тестувальники перевіряють роботу функціонала на відсутність (в ідеалі) або наявність (найчастіше) багів.

Баги – це помилки у роботі, некоректна поведінка, зависання і ще багато варіацій, які назвали на честь жуків, що можуть несподівано вилазити і все зіпсувати. Англійською вони – bugs. 

QA-команда шукає та перевіряє найрізноманітніші способи зламати все, що можна зламати – кнопку, появу нового вікна, форму оплати чи анімації персонажа до випуску продукту, щоб потім ці неприємні проблеми випадково не знайшли реальні користувачі.

І саме тестувальники зрештою визначають, чи текст, що виліз наполовину за плашку, – це баг чи оригінальна фіча (як скажуть на функціонал 90% дизайнерів і програмістів).

Переваги: приховані і не дуже

Достатньо лише базових навичок володіння комп’ютером та стабільного інтернету – і ви вже можете опанувати професію тестувальника.

Другий приємний момент – мова не йде про роки навчання для початку роботи. Кілька місяців – і ніщо не заважає конкурентно претендувати на позицію у першій ІТ-компанії.

Ще не переконали вас, що тестувальник в ІТ – це круто? Так і переваги в нас ще не закінчились:

  • соцпакети та бонуси ІТ-компаній – одні з найкращих на ринку праці;
  • ІТ – саме та сфера, що найшвидше адаптувалась до ковідних обмежень і військових дій;
  • багато компаній вже заявляють, що дозволять співробітникам самим обирати: їздити в стильний офіс з безкоштовним печивом та іншими «плюшками» чи працювати з дому;
  • а ще – це можливість у майбутньому перейти на свободу та гнучкість, обирати цікаві фриланс-проєкти та налаштовувати робочий день під себе. 

Чи достатньо курсів, щоб отримати офер?

Якісні курси дають надважливі базові знання та допомагають підготуватись до тестових завдань та розмови з рекрутером. Але сертифікат не зможе розіслати резюме або прийти замість вас на співбесіду. 

Тому найважливіша порада після завершення курсів для успішного пошуку роботи – не кидати практикуватись і не боятись запропонувати своє резюме. 

Відгукуйтесь на вакансії, не забувайте про супровідний лист, розвивайте коло контактів на LinkedIn. А головне – не здавайтесь, якщо раптом відмовлять.

Використовуйте час і можливості на практику у створенні тест-кейсів чи тестової документації, тестуйте вже створені сайти чи додатки, що вам подобаються (і вам корисно, і вони будуть вдячні, якщо на якусь проблему вкажете). 

Не зневірюйтесь і не забувайте, що удача посміхається наполегливим!

На яку зарплату розраховувати спочатку?

«Увійти в IT» – на жаль, не чарівна паличка. На кілька тисяч доларів з першого місяця роботи розраховувати не варто. Але й варіанти, де вам без значного досвіду будуть пропонувати 400-700$ зі старту, теж не просто знайти в інших сферах.

А ключова фінансова перевага у тому, що більшість IT-компаній обов’язково проводять щорічний перегляд зарплат. Тому з розвитком і набуттям досвіду ви матимете регулярний ріст оплати, якого не треба чекати по 5 років. 

Чи є життя після позиції «джуніор тестувальник»?

Ми багато тут сказали про тестувальника, як про стартову позицію, але що ж далі? Набутий досвід може відчинити багато дверей.

Якщо ж галузь тестування буде здаватись завузькою, то й горизонтальний кар’єрний розвиток багатий на варіанти. У складі команди тестування ви будете активно спілкуватись з усіма відділами. Все більше дізнаватися про їх задачі. Можливо, вам стане цікаво створювати стильні інтерфейси для сайтів, описувати оригінальні механіки для ігор чи ви точно зрозумієте, що мрієте бути менеджером проєкту.

Вибір робити вам, а досвід роботи в QA-відділі допоможе зрозуміти можливості.

Час підкорити ІТ-світ!

2023 – чудовий час, щоб зважитися на зміни та попіклуватися про своє майбутнє. Можливо, це буде разом з нами? Українська академія віддалених професій IT LIFE вже 5 років допомагає людям вдало опанувати навички тестувальника програмного забезпечення та отримати роботу мрії у престижних ІТ-компаніях. Щоб дізнатись ще більше корисної інформації про цю спеціальність, завітайте на наш сайт.

Максим Дем’янов, Академія IT LIFE Україна

Читайте ще: Як це – працювати спеціалістом з нерухомості? Перспективи галузі в Україні