За даними досліджень, понад 20% нових співробітників йдуть від роботодавця в перший місяць-півтора. Тобто кожний п’ятий новачок не затримується в компанії. У статті розглянемо 7 основних причин звільнення та поради, які допоможуть HR-ам підтримати новачків та вплинути на їхнє рішення залишитися.

1. Не проведена комплексна оцінка кандидата на співбесіді

Якщо HR/рекрутер провів співбесіду неякісно, великі шанси прийняти у компанію кандидата, який скоро піде. Звичайно, розповісти про себе ідеального може кожен кандидат, завдання HR-а – з’ясувати: де – правда, а де – перебільшення. Проте не забувайте, що не лише компанія обирає кандидата, а й кандидат обирає компанію, тому також будьте відвертими.

Порада. Чим детальніше перевірите кандидата на початку, тим більша ймовірність, що він затримається в компанії. Під час співбесіди намагайтеся дізнатися різні факти, навіть ті, які не зазначені в резюме, ставте відкриті питання. 

2. Завищені очікування, які не співпали з реальністю 

Звичайно, кожен кандидат, обираючи собі роботу, розраховує: якщо у вакансії вказано, що робочий час з 9.00 до 18.00, то саме так і буде. Часто роботодавці створюють кращі очікування щодо умов, ніж насправді пропонують, щоб кандидат погодився на роботу. Це не має сенсу. Людина все одно дізнається правду, та ще й розчарується. 

Порада. Правдиве описання вакансії дуже важливе. Відповідність інформації, що заявлена у вакансії, повинна на 100% відповідати всім процесам, які відбуваються в компанії. Якщо на посаді фахівцям часто доводиться затримуватися після робочого дня, про це кандидата потрібно повідомити. 

3. Відсутність програми адаптації

Адаптація – це не тільки процес знайомства новачка з компанією та колективом, для компанії це можливість скорегувати поведінку кандидата відповідно до корпоративної культури. Зокрема, перший робочий день в компанії дуже важливий. Саме в перший робочий день співробітник вирішує – хоче він працювати в цій компанії чи ні. Тому важливо, щоб співробітник почував себе максимально комфортно.

Порада. Призначте співробітника, який відповідатиме за адаптацію новачка. Зустріньте нового співробітника у перший робочий день, запропонуйте каву/чай; влаштуйте екскурсію офісом: покажіть його робоче місце, кабінет керівника, гардероб, кухню, вбиральню; познайомте з колегами та відділами, з якими доведеться працювати. Підготуйте новому співробітнику робоче місце: стіл, стілець, комп’ютер, канцтовари; подбайте про список внутрішніх телефонів співробітників; видайте завдання на день/тиждень/випробувальний період. Наприкінці робочого дня, тижня, місяця цікавтеся, як справи, давайте відповіді на можливі запитання, підбийте підсумки – важливий фідбек.

Варто зауважити, що гірше адаптуються кандидати, які прописують конкретні та завищені вимоги до роботодавця у своїх резюме.

4. Обіцяли вищу заробітну плату – виплатили менше

Якщо у вакансії вказана заробітна плата на посаді, наприклад, 20 000 грн, а в перший місяць роботи виявиться, що це не так (після вирахування податків сума виходить значно менша або зарплата була вказана з додатковими бонусами, які новачкам не виплачуються), є вірогідність, що співробітник розчарується та піде.

Порада. Ще на етапі співбесіди поцікавтеся зарплатними очікуваннями кандидата та оголосіть чисту заробітну плату на посаді, озвучте зарплатні перспективи, повідомте про систему нарахування бонусів та премій.

5. Не знайшли спільну мову з керівником

Часто трапляється так, що нового співробітника влаштовують умови, зарплата, але він не порозумівся з керівником, тому звільняється. Він не може зрозуміти, що робити в перші дні, а керівник через свою зайнятість не може приділити достатньо уваги. Або ж керівникам часто шкода витрачати свій час на новачків, вони не дають завдання, або дають занадто багато. Також може відчуватися певна напруга в колективі, якщо в полі зору опиняється керівник, за спиною його обговорюють інші колеги – новачка це, звісно, насторожить.

Порада. Обов’язки новачка повинні обговорюватися з керівником. Поцікавтеся у нового співробітника, що йому потрібно для роботи в перші робочі дні/тижні. Підготуйте список завдань, рекомендацій, побажань та поцікавтеся, чи зможе він з ними впоратися. Потрібно ознайомити з ключовими цілями та показниками, які будуть використовуватися для вимірювання результатів. Дотримуйтесь в роботі з новачками послідовності та поступово збільшуйте навантаження.

6. Відсутні перспективи кар’єрного зростання

Новачку не зрозуміло, як і коли він зможе отримати підвищення, що для цього потрібно робити і чи відбудеться це взагалі. Особливо важко в такій ситуації новачкам з амбіціями.

Порада. Якомога раніше озвучте перспективи кар’єрного зростання в компанії. Повідомте, що потрібно робити, щоб перейти в інший відділ, отримати підвищення. Так, не всі хочуть рухатися вгору, але знати про такі перспективи потрібно.

7. Отримали цікавішу пропозицію від іншого роботодавця

Так, ви можете зробити все для того, щоб новачку було максимально зручно в компанії, але завжди може знайтися роботодавець, який запропонує більше і краще.

Порада. Потрібно провести вихідну бесіду, проаналізувати дії, виявити причини звільнення, зробити висновки та вжити заходів для утримання найкращих у майбутньому.

Рецепт успішної роботи з новачками досить простий. Піклуйтеся про те, щоб новачок з першого дня почував себе комфортно, знав, до кого можна звернутися у разі потреби за допомогою, виконуйте обіцянки.