Батьківство та робота досі не є повністю сумісними. Настав час усвідомити цінність матерів, що працюють, і допомогти їм повністю розкрити свій потенціал, пропонуючи відчутні переваги. В тому числі йдеться і про справжню гнучкість. Розповідаємо ключові проблеми поєднання роботи з материнством і шляхи їх розв’язання зі статті Why ‘fake flexibility’ just won’t cut it for working mums.

Компанії борються з найманням і утриманням співробітників, проте останні дані свідчать про те, що вони не усвідомлюють цінність колег, які мають дітей. Нове дослідження, проведене серед понад 2 100 співробітниць із дітьми, показало, що половина з них вважає, що їхні шанси на кар’єрне просування значно знизилися лише через те, що вони попросили про гнучкий графік роботи.

Вони також вказали на проблеми з «фальшивою» гнучкістю: організації пропонують скорочений робочий день, але чекають на ті самі результати. Тим часом матері, що повернулися до роботи, так само амбітні або навіть більш амбітні, ніж раніше.

Досягнення повного потенціалу

Це важливо для всіх роботодавців з точки зору розкриття потенціалу співробітниць: забезпечення того, щоб у всієї їхньої команди була можливість зробити свій внесок — своїми навичками, енергією та амбіціями.

Але для багатьох це також нагальна проблема наймання й утримання мам, що працюють: значна частина робочої сили може стати демотивованою, відсунутою на другий план або взагалі втраченою. Дані Управління національної статистики Великої Британії показали, що 27,6% жінок у країні не працювали через сімейні обов’язки влітку 2022 року порівняно з 7,4% чоловіків.

Тож на що чекають мами, що повернулися до роботи, від відділу кадрів і свого робочого місця?

Важливі переваги

У матерів у колективі є особливі потреби й інтереси, якщо мова йде про пакет винагород.

Коли співробітниць із дітьми попросили вибрати три переваги, які, найімовірніше, змусять їх приєднатися або залишитися з роботодавцем, отримані результати були такими:

  • 40% відзначили важливість можливості працювати з дому
  • 38% сказали про підвищення зарплати на 10-15%
  • 27% обрали наявність приватної медицини
  • 25% зазначили про фінансову допомогу на комплексний догляд (догляд за дітьми до чи після школи та табори відпочинку)
  • 24% проголосували за право на збільшену відпустку
  • 13% відзначили екстрене страхове покриття дитячого садка/послуг із нагляду за дітьми

Також опитані співробітниці вказали на відсутність спеціальної коучингової підтримки, яка б допомогла їм переосмислити та переглянути свої кар’єрні плани, перш ніж повернутися до роботи в ролі мами. Лише приблизно одній із п’яти респонденток роботодавець запропонував коучинг для вагітних.

Коучинг впевненості

Мами потребують коучингу перед тим, як піти в декретну відпустку та коли вони повернуться до роботи, щоб впоратися з проблемами, пов’язаними з впевненістю в собі, встановленням нового фокусу та мотивації, а також досягненням нового балансу.

Пропозиція гнучкої роботи сама по собі не розглядається як рішення. Це може просто означати, що мами відчують додатковий тиск, щоб взяти на себе більше ролей на роботі та вдома.

Разом з тим роботодавці часто не враховують наслідків для ресурсів загалом і того, як виконується робота, очікуючи, що їхній персонал заповнить прогалини. «Я скоротила кількість робочих годин до чотирьох днів на тиждень, але це не спрацювало», — сказала одна респондентка в рамках дослідження. «Робоче навантаження було таким самим, тому я працювала дуже довгі чотири дні на тиждень і на вихідних, щоб компенсувати відсутність роботи та відсутність догляду за дітьми у п’ятницю. Необхідно пристосувати та задовольнити людей, які працюють за скороченим графіком, а не очікувати, що вони просто впораються з роботою за менший час і отримають меншу зарплату».

Необхідно приділяти більше уваги дизайну роботи, заснованому на результатах, а не на чітких графіках. Краще планувати робочі місця, щоб легше було працювати гнучко. І тут важливо не просто запевняти, що існує підтримка співробітниць з дітьми, а потім очікувати від них чогось такого, що означає, що вони фактично не можуть працювати гнучко. Важливо забезпечити реалістичність очікуваного результату.

Необхідність культурних змін

Мами, які працюють, стверджують, що для того, щоб відбулися справжні зміни, має бути основа культурних змін. Це означає, що потрібно зайняти активну позицію проти упереджень, з якими жінки зазвичай стикаються після повернення на роботу: показати взірці для наслідування серед вищого керівництва щодо хорошого балансу між роботою та особистим життям і заохочувати більше чоловіків брати відпустку для догляду за дитиною та працювати гнучко, щоб зробити роботу справді гнучкою. Тоді необхідність змінити розпорядок роботи через батьківські обов’язки стане нормою.

Існують конкретні практичні поради, які допоможуть розв’язати проблеми балансу між роботою та особистим життям. Розглянемо найпоширеніші рекомендації.

  • «Будьте готові працювати багато годин поза звичайним робочим часом, тобто завершуйте листування та завдання після того, як діти лягли спати».
  • «Матері з дітьми молодшого віку повинні мати захищені права, щоб була можливість працювати за гнучким графіком і доглядати за дітьми, тобто мова йде про екстрені вихідні через хворобу або можливість оплачувати шкільні події».
  • «Впровадження гнучкого робочого часу, індивідуальних графіків роботи, можливості працювати віддалено в короткі терміни».
  • «Для початку — оплата у зв’язку з вагітністю та пологами відповідно до лікарняного. Далі — відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами з можливістю для чоловіка взяти належним чином оплачувану відпустку для догляду за дитиною замість жінки».
  • «Створіть структуровані плани повернення на роботу для співробітників, які беруться за робочі завдання після декретної відпустки».
  • «Необмежена відпустка — це справді непогана ідея, а також менше стигматизації щодо роботи вдома».

Читайте ще: 30% українців наразі офіційно безробітні. Розповідаємо про 5 професій, які можна опанувати досить швидко