Звернулися до експерта, аби дізнатися відповіді на запитання, які стосуються ведення військового обліку фізичними особами-підприємцями. Чи можуть наразі ФОПи не вести військовий облік працівників? Чи повинен ФОП вимагати від працівника військовий квиток при прийнятті на роботу? Представниці яких спеціальностей мають обов’язково стати на військовий облік? 

Якщо у вас є запитання до юристів, які потребують розяснень, – надішліть нам його на пошту budni.info@robota.ua і ми спробуємо вам допомогти разом з фахівцями з трудового права.

Валерій Єфремов, адвокат ASA GROUP

Чи можуть наразі ФОПи не вести військовий облік працівників?

Перелік суб’єктів, які зобов’язані вести військовий облік працівників визначений Законом «Про військовий обов’язок і військову службу» та Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів (далі – Порядок).

Так, ч. 5 ст. 34 Закону «Про військовий обов’язок і військову службу» покладає облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів за місцем їх роботи на керівників центральних та місцевих органів виконавчої влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій і закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності. А Порядок визначає механізм організації та ведення військового обліку.

З точки зору закону, підприємства, установи та організації є юридичними особами, які утворені та діють на підставі установчих документів (статутів, положень тощо). Водночас ФОП є фізичною особою зі спеціальним статусом, який надає їй право здійснювати підприємницьку діяльність без створення юридичної особи.

Тому можна дійти висновку, що ФОП мають право не вести військовий облік найманих працівників.

Водночас варто приймати до уваги позицію Міністерства оборони Україні та Генерального штабу Збройних сил України щодо цього питання. Так, у Листі Генштабу ЗСУ від 27.09.2017 р. № 321/5989 та в Листі Міноборони від 13.11.2017 р. № 321/7065 зазначено, що обов’язок ведення військового обліку працівників розповсюджується і на ФОП, якщо вони використовують найману працю.

Тут потрібно зауважити, що хоча листи міністерств та інших відомств мають лише інформаційний, рекомендаційний, роз’яснювальний характер, є підстави вважати, що військкомати будуть вимагати виконання від ФОП ведення військового обліку відповідно до положень Порядку. А тому ФОП, який прийняв рішення не вести військовий облік, варто бути готовим відстоювати таке рішення в суді.

Яка відповідальність передбачена керівнику за порушення порядку ведення військового обліку?

Порушення правил військового обліку з точки зору закону розцінюється як порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.

Статтею 210-1 КУпАП встановлена відповідальність за таке порушення у вигляді штрафу. Наразі він становить від 5 100 до 8 500 грн за кожне порушення.

Штрафи накладають керівники військкоматів шляхом винесення постанов.

Чи повинен ФОП вимагати від працівника військовий квиток при прийнятті на роботу? Чи передбачена відповідальність за працевлаштування працівника без військового квитка?

Закон покладає обов’язок на працівника надати військовий квиток або інший військово-обліковий документ при прийнятті на роботу (ч. 2 ст. 24 КЗпПУ).

Цей обов’язок тісно пов’язаний із необхідністю роботодавця виконати вимоги Порядку щодо військового обліку працівників.

Враховуючи, що ФОП мають право не вести військовий облік працівників, вимагати військовий квиток не обов’язково.

Відповідальність для ФОП за працевлаштування працівників без військово-облікового документа законодавством не передбачена.

Військовий облік жінок. Представниці яких спеціальностей мають обов’язково стати на військовий облік?

На сьогодні обов’язковому військовому обліку підлягають жінки, які отримали (або отримують) медичну або фармацевтичну освіту. Це прямо зазначено в ч. 11 ст. 1 Закону «Про військовий обов’язок і військову службу». Граничний строк постановки на облік для цієї категорії жінок встановлено до кінця 2026 року.

Водночас обов’язок забезпечити взяття на військовий облік жінок, які мають медичну або фармацевтичну освіту, покладено на роботодавців.

Непрацевлаштовані жінки мають самостійно з’явитись до військкомату за місцем проживання для взяття на облік. Такі вимоги встановлені п. 51 Порядку.

У разі невиконання вимог про постановку на військовий облік, потенційно на жінку можуть чекати наслідки у вигляді штрафу в розмірі від 510 до 1 700 грн та неможливості працевлаштуватись.

Решта жінок, які не мають медичної або фармацевтичної освіти, можуть стати на військовий облік військовозобов’язаних добровільно, за їх бажанням.

Читайте ще: Що нового у трудовому законодавстві? 5 запитань до юриста