Поради для роботодавців

Анти-ейджизм: практики роботодавців, які допомагають подолати дискримінацію за віком

Катерина Бабіч,
співзасновник проекту з пошуку, оцінки та розвитку персоналу ManyHr,
спікер, автор освітніх програм 

Страх старіння притаманний суспільству на різних етапах розвитку. Але XXI століття вносить корективи в розуміння багатьох процесів. Науково-технічний прогрес, разом з розвитком медицини і фармакології, дозволив збільшити показник тривалості життя. Ба більше – зросла його якість. А отже, відбувається переоцінка різних сфер. Зокрема, у працевлаштуванні.

Зрілі фахівці, маятник сприйняття і нові тренди

Роботодавці і пошукачі намагаються боротися з ейджизмом (дискримінацією за віком). Переважно це стосується ситуацій, коли на роботу не хочуть приймати людей, які переступили певну вікову межу.

Якщо згадати ситуацію, яка була на ринку праці кілька десятиліть назад, то можна відзначити іншу картину. Хоча молодих фахівців і брали на роботу, а питання їх працевлаштування вирішувалося централізовано, людині потрібно було довго працювати на свою репутацію, щоб її сприймали серйозно. Періодична зміна роботи трактувалася як легковажність і ненадійність, а поняття горизонтальної кар’єри не існувало. У нинішніх умовах все змінилося, ринок праці став більш динамічним. Але маятник сприйняття фахівців різного віку хитнувся вже в інший бік.

Якщо раніше підприємства, більшість з яких були державними, забезпечували людині можливість допрацювати до пенсії, то тепер все змінилося. По-перше, навіть на держпідприємстві високий ризик потрапити під скорочення, оскільки багато секторів економіки переживають не найкращі часи. По-друге, більшість компаній знаходиться в приватному володінні, а регулювання сфери працевлаштування значно змінилося. Отже, фахівцю 45+, який змінює роботу, буває непросто знайти своє «місце під сонцем».

Багато роботодавців вказують в описах вакансій «вік до … років». І навіть коли людина таки влаштовується на нову роботу, молодші колеги часто «наступають на хвіст». Працівник може відчувати себе незатишно в колективі, це несприятливо впливає і на мотивацію. Компаніям, які прагнуть бути перспективними, показуючи приклад високої корпоративної культури, слід викорінювати це явище.

Трохи теорії і науки

Термін «ейджизм» був вперше використаний Робертом Батлером. Це вчений-геронтолог, тобто – фахівець із захворювань серед старшого віку. Саме він зміг відстежити цікаве соціальне явище на етапі переходу суспільства від індустріального до постіндустріального. Розподіл праці призвів до того, що у роботодавців з’явився більший попит на молодих і енергійних людей.

Розвиток комп’ютерних технологій «посприяв» ще одному стереотипу. Багато роботодавців почали думати, що люди 45+ менш грамотні в питаннях технологій, ніж молоде покоління. Хоча, звичайно, такі міфи не мають реальних підстав і будь-якої науково обгрунтованої статистики. Ба більше, дослідження, проведені фахівцями міжнародної консалтингової компанії McKinsey, показали, що бізнес стійкий тоді, коли колектив різноманітний в контексті віку, статі та походження.

Є багато наукових досліджень, які показують: ейджизм небезпечний для здоров’я. Це стосується як жертв, так і агресорів. Ось кілька переконливих даних:

  • Бекка Леві, яка працює епідеміологом в Йельській школі медицини, проводила довгостроковий експеримент, у якому взяли участь 660 людей від 50 років і старше. Виявилося, що тривалість життя ейджистів у середньому менше на 7,5 років, ніж у тих, хто сприймає своє старіння як належне. Це означає, що на якість життя значно впливає самосприйняття.
  • Всесвітня організація охорони здоров’я стверджує: люди, яких дискримінують за віком, більш схильні до депресії.
  • Вчені з Каліфорнійсько і Йельського університетів також прийшли до висновків у ході спільного дослідження. Якщо люди старшого віку працюють в колективі, де їх сприймають доброзичливо, це підвищує їх адаптивність. Вони відчувають себе самостійними, можуть краще справлятися з труднощами. А якщо старіння, навпаки, асоціюється в колективі з безпорадністю, це веде до того, що такі люди починають сумніватися в собі. Це позначається і на їх здібностях, оскільки спрацьовує відомий в психології «закон самовтілюваного пророцтва».

Водночас, якщо в колективі процвітає ейджизм, від нього страждають усі. Люди, які не сприймають інших через вік, підсвідомо розуміють, що їх може чекати така ж доля. Це створює атмосферу загальної напруги, яка не може позитивно відбитися на загальній працездатності і згуртованості. Тому керівництву компаній варто докладати зусиль, щоб не допускати цих явищ.

Як подолати ейджизм у компанії

Щоб усім членам колективу було комфортно працювати, роботодавцю слід дбати про:

  • Власне позитивне сприйняття людей старшого віку. Якщо в керівника і HR-фахівця доброзичливе ставлення, це переймають і рядові співробітники. Важливо розуміти: чим старшою стає людина, тим більше набуває знань і цікавого досвіду, яким може поділитися. Якщо таке ставлення є частиною корпоративної культури, це вже половина успіху в боротьбі з ейджизмом.
  • Мотивацію професійних успіхів старших співробітників можливістю отримати нові знання. Важливо, щоб форма мотивації була саме такою, а не лише фінансовою. Доречно забезпечити участь в професійному тренінгу або конференції за рахунок компанії. Якщо використовувати такі інструменти для мотивації, ви побачите, як ваші співробітники старшої вікової групи прагнуть бути сучасними, стежити за новинами галузі. До того ж людина, що повернулася з перспективного навчання, може поділитися цікавою інформацією з колегами. Це стимулює взаємодопомогу та зв’язок між представниками різних поколінь.

Загалом ейджизм зачіпає представників будь-якого віку. Щоб не було дискримінації молодших колег, у яких ще недостатньо досвіду, також варто докласти певних зусиль. Важливо дотримуватися таких принципів:

  • пам’ятати, що навички і рівень кваліфікації людини не завжди пов’язані з віком;
  • підтримувати високий рівень корпоративної культури, важливою частиною якої є повага до будь-якого співробітника, незалежно від віку;
  • робити акцент на перспективи і нові можливості, які відкриті в контексті кар’єрного росту людям різних вікових груп;
  • проводити цікаві корпоративні заходи із заохоченням участі всіх співробітників, незалежно від віку.

Ейджизм у компанії – явище, яке потрібно викорінювати, оскільки воно вносить дисгармонію і знижує показник працездатності команди.

Share on FacebookTweet about this on Twitter

Lost Password