Про соціальні відпустки в запитаннях та відповідях. Галина Фольварочна 

До соціальних відпусток належать кілька видів відпусток, передбачених розділом IV Закону про відпустки. Серед них – додаткові відпустки працівникам, які мають дітей, що визначені статтею 19 Закону про відпустки. Питання щодо їх надання, перенесення, виплати грошової компенсації в разі невикористання таких відпусток все ще залишаються актуальними. Тож про їх практичне вирішення – у статті.

Стаж для щорічної відпустки: порядок та особливості обчислення. Вікторія Галкіна

Кожний працівник має право на 24 календарних дні щорічної основної відпустки. Цей гарантований законом мінімум надається за повністю відпрацьований робочий рік, але він може зменшуватись у разі пропусків роботи з певних причин. У статті розглянуто такі поняття, як стаж для щорічної (основної й додаткової) відпустки, робочий рік та деякі особливості обчислення зазначеного стажу.

Планування роботи архіву на малому підприємстві. Олена Замкова

У статті пропонуємо ознайомитися зі структурою та змістом річного плану архіву малого підприємства. Крім того, коротко розглянуто вимоги до оформлення звіту про роботу архіву.

Припинення трудових відносин із померлим працівником. Ірина Красовська

Як правильно оформити звільнення померлого працівника? Який запис внести до його трудової книжки? Кому віддати заробітну плату? Відповіді на ці та інші запитання – у статті.

Особливості військового обліку в запитаннях та відповідях. Юрій Васильєв

На сьогодні підвищилися вимоги до якості ведення військового обліку на підприємствах з боку військових комісаріатів, державних органів та органів влади, через що, у свою чергу, збільшилася кількість запитань, які надходять до редакції журналу та стосуються порядку ведення військового обліку. Відповіді на найпоширеніші з них – у статті.

Відповідальність підприємств за непрацевлаштування працівника після звільнення за переведенням. Галина Фольварочна

У восьмій події кадрового роману на прикладі практичної ситуації, що виникла на підприємстві, розглядаємо, чи можливе працевлаштування працівника після звільнення за переведенням не на підприємство, з яким було досягнуто про це домовленість, а на інше.

Наймання персоналу з інших країн: досвід Європейського Союзу. Олександр Клименко

У нинішніх умовах роботодавцю слід швидко знаходити працівників з потрібними професійними знаннями та навичками. Іноді таких фахівців може не вистачати або й не бути у його власній країні. У такому разі роботодавець змушений шукати потрібних йому працівників за кордоном. Тож у статті йдеться про спеціальну мережу Європейських служб зайнятості (European Employment Services, EURES), яка була утворена та функціонує з метою сприяння застосуванню на практиці принципів вільного пересування працівників у ЄС.

Професіограми, стандарти та профілі посад: у чому різниця? Олександр Клименко

Статус посадових (робочих) інструкцій та кваліфікаційних характеристик нормативно найповніше врегульований в Україні, і саме їх найчастіше використовують кадровики в роботі для визначення та розподілу функціональних обов’язків між різними професійними категоріями працівників. Разом з тим на підприємствах можуть розроблятися та використовуватися інші види описів професій та посад, статус яких на цей час нормативно врегульований менше. Найпоширенішими серед них є професіограми, профілі посад та різні стандарти, які й розглянуто в статті.

Кадровий облік в 1С: робота зі штатним розписом. Тетяна Федорова

Продовжуємо цикл публікацій, присвячених роботі в програмі 1С, а точніше в конфігурації «1С:Зарплата та управління персоналом» (ЗУП). У статті розглянуто роботу зі штатним розписом у ЗУП та приділено увагу її відмінностям у конфігураціях «1С:Управління виробничим підприємством» та «1С:Управління торговельним підприємством».

Вимоги до оформлення номенклатури справ. Олена Замкова

Одним з видів організаційних документів є номенклатура справ юридичної особи. У статті розглянуто структуру, особливості підготовки та вимоги до оформлення цього документа. 

Зміни до Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 78 «Охорона здоров’я»

Щорічні відпустки: запитання з практики. Тетяна Заглада

Працівниця перебувала у щорічній основній відпустці 10 днів з 24 квітня 2017 р. Під час відпустки вона хворіла (надала листок непрацездатності, відкритий на період з 26 квітня по 5 травня). На яку кількість днів продовжується щорічна відпустка та коли працівниця має стати до роботи?

Як підвищити ефективність функції HR. Жанна Ярмоленко

Сьогодні досить часто обговорюється тема ефективності. Йдеться про ефективність окремо взятих співробітників, ефективність роботи колективу, взаємозв’язок індивідуальної та групової ефективності, їх вплив на результати роботи компанії. З метою створення ефективної HR-функції у статті детально проаналізовано процеси роботи, пов’язані з втіленням згаданої мети, розділено їх на п’ять сегментів та з’ясовано, за яких умов така сегментація буде ефективною.

Секрети управління персоналом: правда та міфи. Олег Бариш

У продовженні статті, розпочатій у попередньому номері, автор далі розглядає секрети управління персоналом, які кочують від однієї компанії до іншої, від одного HR-менеджера до іншого, з точки зору власного досвіду та знань в управлінні персоналом і намагається зрозуміти: міф це чи правда, на користь чи на шкоду HR кожен із секретів