Співбесіда, навіть якщо рекрутер налаштований позитивно, – це завжди стрес для кандидата. Агентство цифрового маркетингу Reboot провело дослідження: кандидатів попросили одягти фітнес-трекер під час співбесіди. При деяких питаннях кількість ударів серця за хвилину майже подвоювалися. Тож які  питання слід ставити обережно? Ключові тези зі статті Why You Should Retire These 5 Common – and Unnecessarily Stressful – Interview Questions.

1. Ви ж не проти виконати тестове завдання?

Після такої пропозиції в кандидатів у середньому на 93% збільшувалася частота серцевих скорочень – з 80 ударів на хвилину до 154. Так, іноді тест є найкращим способом оцінити навички кандидатів. Але потрібно подбати про те, щоб інструмент показав реальну картину, а не погіршив її через надмірне хвилювання пошукача. Що можна зробити:

  • Повідомити кандидатів заздалегідь, що під час співбесіди потрібно буде виконати тестове завдання. Це дасть змогу підготуватися.
  • Повідомити, коли саме потрібно буде пройти тест: на початку, між бесідами з різними представниками компанії або наприкінці зустрічі. Кандидат буде менше нервувати, якщо розумітиме сценарій зустрічі.
  • Запропонувати кандидатам виконати тестове завдання вдома. Це допоможе оцінити здібності без зайвих нервів.

2. Які ваші зарплатні очікування?

Кандидати не хочуть продешевити чи, навпаки, налякати представників компанії завищеними зарплатними очікуваннями. Дослідження Reboot показали, що такі запитання викликають збільшення частоти серцевих скорочень на 66%. Як зняти напругу:

  • Не ставити запитання, які стосуються історії заробітної плати.
  • Зробити діапазони зарплат прозорими. Кандидати знатимуть, чого очікувати, і будуть впевнені, що вони отримуватимуть зарплату нарівні зі спеціалістами свого рівня. Цього можна досягти, наприклад, створивши калькулятор заробітної плати, який генерує вузькі діапазони оплати праці на основі навичок та досвіду.

3. Ви знаєте, чим займається наша компанія?

На 63% більша частота серцевих скорочень у кандидатів. Було б цілком логічно, якби кожен пошукач ознайомився з компанією ще до співбесіди: дізнався, чим вона займається, підготував власні запитання. Але, на жаль, це не завжди так. І питання може насторожити пошукача, якщо склалося враження, ніби рекрутер/HR вважає, що той не підготувався до співбесіди. В результаті починає нервувати, навіть якщо ознайомився з компанію перед зустріччю. Щоб не доводити кандидата до хвилювання, переформулюйте запитання, наприклад: «Що надихнуло вас подати заявку до нашої компанії?» або «Що в місії компанії вам близьке?»

4. Що б про вас сказав ваш попередній керівник?

Збільшує частоту серцевих скорочень на 61%. Оскільки є вірогідність, що ви зателефонуєте попередньому роботодавцю та дізнаєтеся думку, яка може не збігатися з думкою кандидата. Добре, якщо  розійшлися без скандалів, але цілком можливо, що все було навпаки. Тому кандидати можуть побоюватися, що це погано позначиться на них. Порада – зосередьтеся на позитиві. Краще запитайте: «З яким керівником у вас були найкращі робочі відносини? Чому вам було комфортно працювати разом?».

5. Чому ви хочете звільнитися з нинішньої роботи?

Запитання примусило серце кандидатів битися швидше на 51%. Причин звільнення може бути багато. Краще запитайте: «Що ви шукаєте у своєму наступному керівнику/команді/ролі?». Відповідаючи, кандидати відштовхуватимуться від попереднього досвіду (як позитивного, так і негативного), що дасть більш повне уявлення про те, звідки вони прийшли та що хочуть отримати.

Найкраща співбесіда – це рівноправна розмова, а не допит. Уникаючи стресових запитань, ви можете отримати більше користі від кожної співбесіди та полегшите пошук потрібної людини.