Від складання пазлів і медитації до гри на музичних інструментах – існує безліч занять, які підвищують мозкову активність і покращують роботу мозку.

У нашому метушливому повсякденному житті важливо знаходити час, щоб відпочити і перезарядити наші ментальні та фізичні властивості.

Захоплення, які стимулюють наш розум, можуть допомогти не тільки розслабитися, але й стати розумнішими, мудрішими та стійкішими в цьому процесі. До вашої уваги – 13 рекомендованих вченими ідей для хобі, які допоможуть вам прокачати мозок, їх ми обрали зі статей 9 Hobbies and Activities Certain to Boost Brain Power та 10 Hobbies That Can Improve Memory and Concentration.

Грайте на музичних інструментах

Дослідження показують, що незалежно від того, який музичний інструмент обрано, загальна робота мозку покращується. Це дозволяє зміцнити мозолисте тіло – товсту смугу, що містить пучок нервових волокон, який зєднує обидві половини людського мозку.

Група дослідників опублікувала результати 15-місячного дослідження, яке вивчало різницю в розмірах мозолистого тіла у музикантів і немузикантів, і винесла вердикт: мозолисте тіло у музикантів було набагато більшого розміру. Звичайно, на початку буде трохи складно знайти час для практики, але з часом користь для мозку та впевненість у собі від занять музикою переважать обмеження в часі.

Виконуйте фізичні вправи

Багато дослідників вважають фізичні вправи важливою їжею для мозку. Навіть невеликі регулярні фізичні вправи, від низькоінтенсивних до високоінтенсивних, залежно від віку, способу життя та інших факторів, сприятимуть покращенню когнітивних функцій. Дослідження свідчить про те, що фізичні вправи сприяють функціонуванню клітин шляхом вироблення активних форм кисню, які гальмують або відтерміновують появу деяких нейрогенеративних захворювань. Отже, живіть під девізом «У здоровому тілі – здоровий дух».

Медитуйте кілька хвилин щодня

У науковій спільноті зростає переконання, що розвиток співчутливого мозку або співчутливого стану розуму – який приносить користь нам і тим, хто нас оточує – базується на медитації, яка закликає мозок генерувати специфічні мозкові хвилі, зосереджуючись на них під час медитації. Це було підтверджено у 1992 році, коли вивчали мозкові хвилі Далай-лами під час медитації, і присутні вчені винесли вердикт про співчутливий розум. Отже, оберіть мантру, яка вам підходить, і спробуйте щодня приділяти кілька хвилин повторенню, перефокусуванню та переосмисленню.

Вивчайте мови

Група дослідників з Італії опублікувала дослідження, в якому вони спостерігали за двомовними людьми з легкою формою хвороби Альцгеймера і виявили, що для всіх людей перевага володіння двома мовами полягає у створенні когнітивного резерву. Це означає, що з кожною новою мовою, яку вивчаємо, ми відкладаємо інструменти функціонування мозку для подальшого використання. Тож подумайте про те, щоб інвестувати у свій розум на «чорний день».

Читайте книги

Читання корисне для розуму. Завдяки зосередженості та розслабленому стану, який створюється, коли ви сидите з книгою, читання може знизити кровяний тиск краще, ніж традиційні методи. Завжди носіть з собою книгу для тих моментів, коли можете розслабитися в перервах між щоденними справами.

Грайте в ігри

Різноманітні ігри зі словами, ігри на запамятовування та головоломки (кросворди, пазли, карткові ігри, судоку і навіть загадки) допомагають підвищити нейропластичність, яка повязана з тим, наскільки гнучко мозок змінює себе протягом усього життя, формуючи нові нейронні звязки. Дослідження показують, що класичний кросворд дає найбільшу користь для мозку. Також крім радості від того, що ви склали головоломку, отримаєте додаткове задоволення від усвідомлення того, що зробили свій мозок трохи сильнішим. 

Малюйте та розфарбовуйте

Творчість це важливий спосіб зміцнити здоровя мозку, дослідження показали, що заняття мистецтвом можуть покращити роботу нейронів у вашому мозку. Малювання та живопис також розслабляють і допомагають знизити рівень стресу та тривожності. 

Ви не природжений Моне? Нічого страшного! Якщо отримуєте задоволення та залишаєтесь залученими, швидше за все, ваше мистецтво допомагає вашому мозку. Запишіться на заняття, де вас навчать основ малювання та живопису.

Вяжіть спицями та/або гачком

Дослідження показало, що такі види рукоділля повязані з меншою ймовірністю вікового погіршення когнітивних здібностей. 

Магазин рукоділля або пряжі у вашому населеному пункті може запропонувати інструкції з вязання, а також допомогти вам знайти потрібні інструменти для виробу, який ви задумали звязати. Існує також багато онлайн-ресурсів, зокрема – навчальні відео та спільноти вязальниць, які можуть допомогти вам навчатися вязати. Не забувайте продовжувати розвивати свої навички: пробуйте більш складні вироби в міру того, як ви вдосконалюєтесь це додаткова перевага для вашого мозку. 

Створіть власний сад

Враховуючи багатозадачність садівництва, наприклад, планування території та використання розумових здібностей для відстеження та підтримки здорового циклу росту різних рослин, не дивно, що ця діяльність має низку переваг для ментального здоровя. Окрім вітаміну D, який ви отримуєте від сонця щоразу, коли виходите на вулицю, щоб перевірити, як там ваші рослини (або посадити нову), ви також знижуєте рівень стресу. Існують навіть докази того, що така активність може відігравати певну роль у зменшенні ймовірності розвитку деменції.

Заведіть домашнього улюбленця

Окрім того, що домашні улюбленці є чудовими компаньйонами, вони в довгостроковій перспективі приносять користь нашому ментальному здоровю, підвищуючи емпатію. Дослідження показують, що коли ми бачимо, як щось трапляється з близькою людиною/твариною, наша зорова кора зона мозку, що відповідає за обробку візуальної інформації, активується, і ми починаємо «активувати наші власні емоції та відчуття так, ніби ми відчуваємо те саме», стверджує Крістіан Кейзерс з Нідерландського інституту нейронаук в Амстердамі. Все це говорить про те, що наявність домашнього улюбленця обовязково підвищує наш емоційний та мозковий рівень.

Ведіть щоденник

Фрірайтинг або ведення щоденника це написання будь-яких думок, які приходять в голову, що має велику користь для вашого загального здоровя та роботи мозку. За даними дослідників, експресивне письмо повязане зі зниженням рівня стресу, поліпшенням роботи організму, підвищенням настрою і збільшенням обсягу робочої пам’яті.

Для фрірайтингу вам потрібен лише щоденник і ручка або папір. Набір тексту на компютері може бути швидшим, але для найбільшого ефекту, краще писати від руки: дослідження показали, що почерк стимулює більшу мозкову активність, ніж набір тексту на клавіатурі.

Танцюйте

Танці – одна з найдавніших і найулюбленіших форм самовираження людства, і вони можуть бути потужним інструментом для захисту вашого мозку. Наприклад, дослідження 429 літніх людей показало, що заняття танцями тривалістю від 10 тижнів до 18 місяців повязані зі збереженням або покращенням когнітивних функцій. 

Існує багато способів долучитися до занять танцями, зокрема, дорослим людям. Танцювальні студії, громадські центри часто пропонують танцювальні класи для дорослих. Існує багато онлайн-курсів або безкоштовних відео на YouTube, які дозволять вам танцювати вдома. І не бійтеся вмикати музику і танцювати на власній кухні: як то кажуть: «Танцюйте так, ніби ніхто не бачить» розвантаження мозку все одно не завадить!

Розпізнавайте рослини і тварини

Ви, напевно, знаєте, як розпізнати кілька квітів і дерев, а також найпоширеніших тварин. А що, якби ви кинули собі виклик вивчити набагато більше? Набуття нових навичок пов’язане з виробленням мієліну, критично важливого захисного покриття нервів у структурі вашого мозку, і один із чудових способів потренуватися запамятовувати більше інформації про навколишній світ. 

Зараз багато додатків пропонують ідентифікацію рослин, птахів та інших представників дикої природи. Деякі з них пропонують вікторини, які допоможуть перевірити вашу память і полегшити розпізнавання пташиного співу або відбитків тварин у дикій природі. Це чудовий спосіб дізнатися щось нове та покращити память.

Читайте ще: Що таке когнітивна гнучкість і як її розвивати?