За попередні півтора року ринок праці змінився кардинально. Всі ми зіштовхнулись з викликами: війна, інфляція та екоцид. Ці умови повпливали і на процеси HR, які своєю чергою мають адаптуватись до нових реалій. Анна Соловей, номінантка Премії HR Pro Awards 2023 у категорії HR Influencer, розповідає про 11 аспектів, на яких сьогодні варто зосередитись HR-професіоналам.

  1. Залучення та збереження талантів. Під час повномасштабної війни стався великий відтік кадрів за кордон. Тому фокус HR-спеціаліста зосереджується на управлінні в умовах дефіциту талантів. HR-фахівці мають працювати над стратегіями залучення талантів, що включають ефективний бренд роботодавця, просування вакансій, використання соціальних та професійних мереж.
  2. Поєднання онлайн- та офлайн-форматів роботи. Гібридний режим роботи стає все більш поширеним в українських компаніях, тому задачею HR є докласти всіх зусиль для того, щоб якісно та правильно управляти гібридними командами зі збереженням продуктивної роботи.
  3. Забезпечення психологічного здоров’я на робочому місці та фокус на wellbeing. Ментально здорові люди є більш продуктивними на робочому місці. Корпоративна культура, яка орієнтована на результат, обов’язково має включати в себе wellbeing, інакше працівник вигорає і втрачає сенс своєї діяльності. Люди – це важливий ресурс компанії. Думаючи про добробут співробітників, керівник зростає як лідер, зберігаючи при цьому команду.
  4. Управління екосистемою робочої сили. Це можуть бути онлайн-, офлайн-команди, штатні, позаштатні та аутсорс-команди.
  5. Адаптація до змін. Після війни важливо забезпечити ефективну адаптацію персоналу, особливо це стосується ВПО та ветеранів, до нових умов праці та внутрішніх змін у компанії. Також важливим елементом є адаптація корпоративної культури до воєнної реальності, що суттєво може зміцнити бренд роботодавця.
  6. Інклюзія героїв. Це працевлаштування та робота з ветеранами, навчання того як спілкуватися з тими, хто пройшов бойові дії, а також з тими, хто втратив дітей/родичів/знайомих, адаптація простору для героїв з обмеженими можливостями. Задача HR-спеціаліста – допомогти героям адаптуватися в середовище бізнесу.
  7. Кадровий розвиток і навчання. HR-спеціалісти мають активно сприяти розвитку професійних навичок працівників. Важливим є впровадження програми навчання та планування кар’єри, щоб підтримувати конкурентоспроможність працівників.
  8. Включення HR протягом всього життєвого циклу працівникаЯкщо раніше HR включався на підборі, адаптації, то зараз він залучений до всіх етапів. 
  9. Підвищення кваліфікації керівників і менеджерів. Під час пандемії COVID-19 та війни спостерігались численні скорочення. Зараз на керівних посадах не завжди сильні топи, тому навчання топменеджерів буде трендом.
  10. Зміщення фокуса з посадових обов’язків на навичкиВажливо мати здатність ефективно зіставляти потрібний персонал з конкретною роботою і передбачати, які навички можуть знадобитись протягом наступного року.
  11. Розкриття потенціалу людей за допомогою технологійОрганізація комунікації між членами команди та підвищення індивідуальної ефективності працівника.

Отже, фокус уваги HR-спеціаліста на найближчий рік є багатогранним і наповненим. Звичайно, що на всі ці фактори впливає як економічна й політична ситуація в країні, так і стабільність і розвиток кожної компанії зокрема. Тому роль HR-а – розвивати в собі адаптивність до зовнішніх факторів та гнучкість.

Читайте ще: Яка роль HR-фахівців в управлінні змінами?